X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Uelastycznienie czasu pracy. Opozycja grzmi: pracownik jak niewolnik!

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 19:47
W środę Senat zajmie się projektem nowelizacji Kodeksu Pracy, który zakłada m.in. możliwość wprowadzania 12-miesięcznych okresów rozliczeniowych czasu pracy. Rozwiązaniom forsowanym przed rząd poświęcona była debata "Popołudnia z Jedynką".
Audio
  • Debata o projekcie nowelizacji Kodeksu Pracy (Popołudnie z Jedynką)
Uelastycznienie czasu pracy. Opozycja grzmi: pracownik jak niewolnik
Foto: sulaco229/sxc.hu/cc

- Te zmiany tak naprawdę doprowadzą do zmiany warunków płacy, ponieważ dziś te wszelkie części uposażenia, które były wypłacane jaki nadgodziny prawdopodobnie będą w ramach standardowego czasu pracy, a to spowoduje negatywne zmiany dla gospodarki. Jeżeli ludzie będą mieli mniej pieniędzy, to będą mniej wydawali. To doprowadzi do spadku produkcji, a w konsekwencji również do spadku zatrudnienia. I koło się zamyka - dowodził Adam Rogacki (PiS).

Dariusz Joński (SLD) zarzucał koalicji rządowej, że projekt nowelizacji Kodeksu Pracy jest antyspołeczny i antypracowniczy, przygotowany wyłącznie w porozumieniu z grupami wielkiego biznesu. - Tu idzie gra o ogromne pieniądze. W zeszłym roku za nadgodziny pracownicy w Polsce dostali prawie 9 mld złotych. Każda osoba, która pracowała powyżej 8 godziny bądź też w święta, soboty i niedziele dostawała za nadgodziny. Po zmianie Kodeksu Pracy tak się nie stanie. Pracownik będzie traktowany instrumentalnie, a pracodawca będzie jeszcze bogatszy niż jest - mówił.

- Doprowadzimy do tego, że pracownik będzie niewolnikiem. Nie będzie miał wyboru. Będzie musiał pracować po 12 godzin albo i dłużej i nie będzie miał czasu dla rodziny. Problem polega na tym, że ani premier Donald Tusk, ani minister Rostowski ani minister pracy nie ma żadnej wizji rozwoju tego kraju. Szukają prymitywnych rozwiązań i prymitywnych oszczędności - dodawał Andrzej Romanek (Solidarna Polska).

Z krytyką politycznych oponentów nie zgadzał się Marcin Kierwiński (PO). - Rozwiązania dotyczące elastycznego czasu pracy zapisane w projekcie ustawy mogą być wdrożone wyłącznie za zgodą organizacji związkowych bądź pracowniczych. Warto również zwrócić uwagę, że tego typu rozwiązanie były już wprowadzone w Polsce w roku 2009, w pierwszej fali kryzysu, za zgodą strony związkowej. Eksperci szacują, że dzięki temu rozwiązaniu udało się wtedy ochronić nawet 100 tysięcy miejsc pracy - przekonywał.

Zdaniem Anny Godzkiej (Ruch Palikota) projektowana ustawa obciąża ryzykiem prowadzenia działalności gospodarczej pracowników. - Trudno nazwać to inaczej niż jakimś wynaturzeniem działalności gospodarczej - mówiła. Jak ostrzegała, skutkiem będzie zmniejszenie liczby miejsc pracy. - Jeżeli pracodawca będzie mógł w większym stopniu dysponować czasem pracy ludzi, których zatrudnia, to nie będzie mu przychodziło do głowy zatrudnianie kolejnych pracowników, tylko wykorzystanie tych którzy są.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

pg

>>>Zapis całej debaty

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

”Premier nas oszukał” Związki nie chcą już rozmawiać

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 13:20
– Jesteśmy bez wyjścia. Wskazano nam ulicę jako miejsce dialogu – mówił w Jedynce Marek Lewandowski (”NSZZ Solidarność”).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wysokie koszty pracy barierą dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 18:04
W ubiegłym roku godzina pracy w Polsce kosztowała niecałe 8 euro, w Niemczech ponad 30 euro, a w Szwecji prawie 40 euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie masz pracy? Zostań swoim szefem

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2013 16:30
W Polsce zacznie działać portal Freelancer.com. Można tam znaleźć pracodawców z całego świata. Nasze firmy zaś mają dostęp do bogatej bazy specjalistów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk: nie wiem dlaczego Kaczyński i Duda kłamią

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2013 18:57
Prezes PiS Jarosław Kaczyński i przewodniczący NSZZ "Solidarności" Piotr Duda nie potrafią używać uczciwych argumentów na temat poziomu dialogu w pracach Komisji Trójstronnej - oświadczył premier Donald Tusk.
rozwiń zwiń