Wołyń 1943: przebaczenie, porozumienie, potępienie zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 23:00
Kiedy te trzy kluczowe słowa, które zdaniem historyków, intelektualistów i przedstawicieli kościołów niezbędne są, by można było rozmawiać o Zbrodni Wołyńskiej, mają szansę zabrzmieć zgodnie na ustach Ukraińców i Polaków?
Audio
  • Mieszkańcy Wołynia o historii - relacja Piotra Pogorzelskiego (Popołudnie z Jedynką)
  • Członkowie ukraińskich kościołów i intelektualiści wzywają do przebaczenia i pojednania - relacja Igora Isajewa (Więcej świata/Jedynka)
Mural poświęcony Zbrodni Wołyńskiej na kamienicy przy ul. Młynarskiej 34 w Warszawie. Malowidło odsłonięte w 70. rocznicę kulminacji masakry polskiej ludności, jest wspólną inicjatywą IPN i urzędu dzielnicy Wola.
Mural poświęcony Zbrodni Wołyńskiej na kamienicy przy ul. Młynarskiej 34 w Warszawie. Malowidło odsłonięte w 70. rocznicę kulminacji masakry polskiej ludności, jest wspólną inicjatywą IPN i urzędu dzielnicy Wola.Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Polacy mieszkający obecnie na Wołyniu nie odczuwają wrogości, temat zbrodni powraca jednak w rozmowach. Redaktor naczelny "Monitora Wołyńskiego" Walenty Wakoluk o wydarzeniach z 1943 roku dowiedział się od swojej babci.

Wołyń 1943 - zobacz serwis specjalny >>>>

- Słyszałem różne wersje, ale ta pierwsza, rodzinna - babcia cicho mówiła "słuchaj, nas po prostu wyrżnięto", to po prostu rzeź - mówi w rozmowie z korespondentem Polskiego Radia Piotrem Pogorzelskim . Nazwanie rzeczy po imieniu jest jego zdaniem pierwszym krokiem do tego, by udało się "w końcu pogadać, a nie coś ukrywać, stosować wykręty".

O 70. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej - 11 lipca audycje specjalne w radiowej Jedynce >>>

Zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie do dziś padają pytania o nieodnalezione i niepochowane szczątki ofiar ukraińskich nacjonalistów. Ksiądz Jan Buras posługujący w diecezji łuckiej na Ukrainie opiekuje się grobami i pamiątkowymi krzyżami. - Tutaj mamy 27 krzyży, ale nie wszystkie są miejscami pochówku. Groby są rozsiane po polach i w lesie - zaznacza i podkreśla, że miejsca te ważne są także dla miejscowych Ukraińców.

Zbrodnia Wołyńska oczami dziecka: "kto się nie schował..." >>>

Przedstawiciele kościołów prawosławnych Ukrainy zwrócili się do Polaków ze słowami przebaczenia i z prośbą o przebaczenie, porozumienie. Potrzebne jest także potępienie zbrodni. - Musi być potępienie zbrodni, nawet nie z pozycji państwa, a przede wszystkim zgodnie z zasadami moralności - dodaje znany ukraiński intelektualista Miroslaw Popowycz .

Zbrodnia Wołyńska. Między nacjonalizmem a komunizmem >>>

Jaki spór historyczny trwa w sprawie Wołynia na Ukrainie? Dlaczego nie wszyscy potrafią zaakceptować prawdę o Wołyniu? Zapraszamy do wysłuchania relacji Piotra Pogorzelskiego i Igora Isajewa.


Obchody 70. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej na Ukrainie odbędą się w Łucku w niedzielę, 14 lipca. Uczestniczył w nich będzie prezydent Bronisław Komorowski.

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Wołyń

Czytaj także

Wołyń 1943 oczami dziecka: "kto się nie schował, ten był zamordowany"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 09:00
- Wszystko się paliło, to była jedna pochodnia. Jeszcze w tej chwili słyszę, jak to trzeszczy, a mamusia jęczy. Włosy miała wyrwane, cała była zalana krwią, a obok niej mały Tadzio - o wydarzeniach na Wołyniu opowiada Irena Gajowczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wołyń 1943. "Ukraińcy chcieli zabić wszystkich, których się dało"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 09:00
- Chcieli, żeby Ukraina była bez innych narodowości. Polaków traktowali jak największych wrogów, w sposób bezwzględny i okrutny - powiedziała w radiowej Jedynce Ewa Siemaszko, badaczka wydarzeń na Wołyniu w 1943 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbrodnia Wołyńska. Kość niezgody na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 21:38
Liczba ofiar, problem definicji pojęć, czy ocena skutków antypolskiej akcji - lista tematów, o które sprzeczają się ukraińscy historycy w sprawie Wołynia jest długa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Po wojnie milczano o zbrodni na Kresach”

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 13:00
- Ludobójstwo to jedyny termin, który może obowiązywać w przypadku Zbrodni Wołyńskiej – mówił w Jedynce Krzysztof Krzywiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent uczci w Warszawie 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej. Zobacz harmonogram

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 17:44
W czwartek o 9.30 na warszawskim Żoliborzu rozpoczną się uroczystości związane z odsłonięciem pomnika ofiar zbrodni wołyńskiej. Własne obchody rocznicy przygotowują organizacje kresowe.
rozwiń zwiń