Powstańcy warszawscy na współczesnych portretach

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 12:45
W Muzeum Powstania Warszawskiego grupa czterech fotografów pod kierunkiem Wojtka Wieteski rozpoczęła w poniedziałek sesje zdjęciowe. Projekt zakłada, że powstaną portrety wszystkich powstańców, którzy będą uczestniczyć w obchodach 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Powstańcy warszawscy na współczesnych portretach - materiał Edyty Poźniak (Popołudnie z Jedynką)

Muzeum Powstania Warszawskiego ma już trzy tysiące nagrań filmowych. Teraz czas na zdjęcia, które będą współczesnym, artystycznym portretem powstańców.

- Doszliśmy już do takiego momentu, że nagrywamy ludzi, którzy w czasie Powstania Warszawskiego byli cywilami; nie brali udziału  w walkach, ale pamiętają tamte wydarzenia. Zaczęliśmy się zastanawiać, jak jeszcze upamiętnić powstańców. Właściwie w sposób naturalny narodził się pomysł, by wszystkich powstańców sfotografować, zrobić im współczesne portretowe zdjęcia, które przy okazji posłużą do dokumentacji. Za rok, w 70. rocznicę warto będzie te fotografie pokazać - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Już pierwszego dnia do centrum informacyjnego Muzeum, gdzie zorganizowano studio, zgłosiło się 30 powstańców. Fotograf Łukasz Sokół podkreśla, że wszystkie zdjęcia będą portretami. - Za każdym razem to miłe spotkanie. Każdy chce podzielić się jakimś swoim wspomnieniem z tamtego czasu. Wszystkich fotografujemy w ten sam sposób. Chodzi nam o bliskie zbliżenia twarzy, tak żeby jak najbardziej wydobyć spojrzenie i móc spojrzeć głęboko w oczy - wyjaśnia,

Autor projektu Wojtek Wieteska chce pokazać, że powstańcy żyją wśród nas, czego często w ogóle nie zauważamy. - Jak to bywa, nawet byśmy pewnie nie rozpoznali w nich odważnych, pięknych i młodych ludzi, znanych z tych wszystkich fotografii historycznych - zwraca uwagę.

Materiał przygotowała Edyta Poźniak.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie zdążyłeś zapisać się na Bieg Powstania Warszawskiego? Stwórz łańcuch pamięci

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 23:00
- Apeluję do wszystkich, którzy nie zdążyli zapisać się na bieg: przyjdźcie, weźcie ze sobą znicze, stańcie z nimi na trasie i stwórzcie w łańcuch pamięci - mówi Janusz Kopaniak, dyrektor Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 18:51
Tradycyjnie już w dniu 1 sierpnia 17.00 to godzina "W" - minuta ciszy i dźwięki syren dla wszystkich bohaterów Powstania Warszawskiego. Ale oprócz tego będą koncerty, wystawy i gry miejskie. Wszystko po to, by uczcić 69. rocznicę wybuchu Powstania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje historyczne wycieczki po stolicy

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2013 10:00
Warto zejść z wytyczonych szlaków i poszukać śladów historii na budynkach, ulicach i w zaułkach. W odkrywaniu Warszawy pomagają przewodnicy, którzy będą opowiadać o walce z 1944 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Był sobie dzieciak" - prawdziwi ludzie kontra mit Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 19:06
- Najważniejsze było dla mnie, aby opowiedzieć o prawdziwych ludziach, którzy mają swoje słabości, czasami są naprawdę podli, ale potrafią być też piękni i wspaniali - mówi Leszek Wosiewicz, reżyser filmu "Był sobie dzieciak".
rozwiń zwiń