Szczepienia nie powinny być obowiązkowe?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 20:12
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne nie mają kompetencji, by nakładać na rodziców grzywny, które przymusiłyby ich do szczepień dzieci. Skargę wnieśli ukarani przez Sanepid rodzice spod Gorzowa Wielkopolskiego.
Audio
Od stycznia w Stanach Zjednoczonych ponad sto dzieci w kilkunastu stanach zachorowało na odrę.
Od stycznia w Stanach Zjednoczonych ponad sto dzieci w kilkunastu stanach zachorowało na odrę.Foto: Glow Images/East News

Zdecydowanym przeciwnikiem obowiązkowych szczepień jest Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP".

- Uważamy, że przymuszanie do szczepień jest niezgodne z podstawowymi prawami pacjenta i człowieka. Potwierdzają to orzeczenia Trybunałów Konstytucyjnych z różnych krajów. W tym roku słoweński Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązek szczepień jest niekonstytucyjny. W 16 krajach europejskich szczepienia są dobrowolne. Liczymy, że ten anachronizm prawny zostanie również zlikwidowany w Polsce. Podanie szczepień jest niestety związane z ryzykiem. Jak każda procedura medyczna jest to pewnego rodzaju rosyjska ruletka – mówiła w "Popołudniu z Jedynką" Justyna Socha, członek Stowarzyszenia "STOP NOP".

Paweł Grzesiowski, lekarz pediatra i specjalista ds. szczepień, stwierdził z kolei, że decyzja NSA nie zmienia faktu, że każdy pacjent w Polsce podlega obowiązkowi szczepienia.

- Co do zasady zgadzam się, że pacjent powinien mieć prawo wyboru. Natomiast są sytuacje, gdzie z tego wyboru jest zwalniany lub też wybór zastępowany jest pewnymi przepisami. To, że ktoś jeździ w pasach też można by uznać za ograniczenie wolności i swobody obywatelskiej, ale badania jednoznacznie wskazują, że jeżdżenie w pasach jest bezpieczniejsze. Przypomnę - ustawa o chorobach zakaźnych z 2008 roku mówi o obowiązku szczepień, a z kodeksu ds. wykroczeń wynika, że nieszczepienie jest zagrożone grzywną do 1,5 tys. złotych. Dla mnie więc system prawny jest tutaj jednoznaczny. Możemy dyskutować czy należy go zmienić, ale sąd nie jest do tego odpowiednim miejscem - podkreślał.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Coraz więcej rodziców nie chce szczepić dzieci

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 16:13
Tylko na Mazowszu w pierwszym kwartale tego roku 1300 osób pisemnie zrezygnowało ze szczepienia swoich pociech, przeciwko chorobom zakaźnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Różyczka, odra, świnka - choroby zapomniane, ale niebezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 15:37
- Są choroby, które znikły z naszej perspektywy, ale to nie znaczy, że szczepienia nie są potrzebne - podkreślił w Jedynce dr Wojciech Feleszko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lubelskie: szczepionki Euwax B oraz Tripacel znikną z aptek

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 12:49
Nadzór farmaceutyczny i służby sanitarne wycofują z obrotu dwie szczepionki dla dzieci. Powodem tej decyzji jest ich niewłaściwa konsystencja.
rozwiń zwiń