X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ramadan: czas świąt i szalonych zakupów

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 15:56
- Muzułmańskie święta ramadanu i Id al-Fitr mają swoją komercyjną twarz, przede wszystkim w krajach Zatoki Perskiej – o tym mówiła w Jedynce dr Katarzyna Górak-Sosnowska.
Audio
  • Dr Katarzyna Górak-Sosnowska (Szkoła Główna Handlowa) o obchodach muzułmańskich świąt ramadanu i Id al-Fitr (Popołudnie z Jedynką)
  • Ramadan i Id al-Fitr w Kairze - relacja Michała Żakowskiego (Popołudnie z Jedynką)
Modlitwy Id al-Fitr w meczecie w Lahore w Pakistanie
Modlitwy Id al-Fitr w meczecie w Lahore w PakistanieFoto: PAP/EPA/RAHAT DAR

Pod koniec miesiąca postu ramadanu, tak jak na przykład przed polskimi świętami Bożego Narodzenia, zaczyna się szał zakupów. - Islam kojarzy się surowo, a tymczasem ramadan to również billboardy, seriale trwające przez cały ramadan – mówiła dr Katarzyna Górak-Sosnowska (Szkoła Główna Handlowa) w Jedynce.

Ramadan to post, a Id al-Fitr to święto, gdy wszyscy składają sobie życzenia i obdarowują prezentami. Trzeba je kupić, są więc promocje. Gość Jedynki opowiada, że np. w tym roku do samochodu dodają sztabkę złota, ze sloganem reklamowym ”zabłyśnij jako gwiazda ramadanu”. Sprzedawane są buty z brylancikami, choć nie wiadomo, co z ramadanem mają wspólnego.

Tradycyjna potrawa ramadanu to daktyle, dostępne są w różnych odmianach: smażone, z migdałami. Jednak jeśli ktoś nie chce przerwać postu daktylami z mlekiem, można zamawiać sushi. Reklamują się i fast-foody pokazując na przykład burgera w kształcie półksiężyca.

Gość Jedynki zaznacza, że te przykłady podawane są z państw Zatoki Perskiej, czyli dotyczą 30-40 milionów muzułmanów spośród 1 300 milionów.  Dr Katarzyna Górak-Sosnowska mówiła, że państwa Zatoki w ciągu kilkudziesięciu lat dokonały wielkiego skoku, na pustyni wyrosły tam wielopiętrowe wieżowce. W tych państwach islam nazywa się ”klimatyzowanym”, bo poznaje się go w pięciogwiazdkowym hotelu, w klimatyzowanym meczecie.

Na ramadan przygotowuje się też różnego rodzaju piosenki, w różnych stylach muzycznych. Można je znaleźć w Internecie.

Rozmawiał Wojciech Cegielski.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

agkm

''

Zobacz więcej na temat: islam ramadan
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Papież Franciszek napisał list do muzułmanów

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2013 17:24
List jest osobistym przesłaniem do wyznawców islamu. Wzywa muzułmanów i chrześcijan do "wzajemnego szacunku poprzez edukację" i "unikania nieuzasadnionej lub oszczerczej krytyki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy muzułmanie apelują o uwolnienie Marcina Sudera

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 12:44
Działające w Polsce Liga Muzułmańska oraz Muzułmański Związek Religijny zdecydowanie potępiają porwanie polskiego fotoreportera Marcina Sudera i domagają się jego uwolnienia.
rozwiń zwiń