Opozycja: nie można oszczędzać na służbach mundurowych

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 20:33
- Rząd chce potraktować wszystkich funkcjonariuszy, jak pracowników cywilnych, a to nie jest praca, tylko służba. Wymaga ogromnej determinacji - powiedział w debacie radiowej Jedynki Stanisław Wziątek z SLD.
Audio
  • Opozycja: nie można oszczędzać na służbach mundurowych (Jedynka/Debata dnia)
Pikieta pracowników służb mundurowych przed Sejmem
Pikieta pracowników służb mundurowych przed SejmemFoto: PAP/Paweł Supernak

Niesprawiedliwy i szkodliwy dla bezpieczeństwa państwa jest zdaniem przedstawicieli służb mundurowych rządowy projekt ustawy zmniejszający o 20 proc. wynagrodzenie  dla funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniu lekarskim. Zapowiedzieli złożenie do Marszałek Sejmu petycji o jego odrzucenie.

Zdaniem Stanisława Wziątka SLD, jeśli nie uda się przekonać rządzących do wycofania z tych zmian to dojdzie do frustracji służb mundurowych, w tym żołnierzy. - Żołnierze nie protestują, nie mają takiej reprezentacji, jak inne służby mundurowe. Nie ma tam związków zawodowych, ale frustracja wewnętrzna jest ogromna - powiedział Wziątek. Jego zdaniem ten projekt jest szkodliwy i niedopracowany. - Rozumiejąc intencje rządu uważam, że można osiągnąć efekt, ale innymi metodami - powiedział Wziątek.

Takie tłumaczenie nie przekonuje Andrzeja Czerwińskiego z PO. Jego zdaniem najważniejszą sprawą jest poczucie bezpieczeństwa obywateli. - To zadanie rządu i parlamentu. Tych, którzy dzielą budżet - powiedział. Natomiast drugą rzeczą jest to, by narzędzia służące bezpieczeństwu były sprawne. Wyjaśnił, że rząd nie chce potraktować mundurowych jak innych pracowników. - Pamiętajmy, że te 20 proc.nie pójdzie do budżetu. Rząd proponuje, że będzie to pula przeznaczona dla tych, którzy rzeczywiście pełnią służbę - powiedział Czerwiński.

- Pan poseł Czerwiński miesza pojęcia. Tak samo jak pojęcia miesza rząd - odpowiedział mu Jarosław Zieliński z PiS. Jego zdaniem trzeba odróżnić system od tego, że na jego marginesach pojawiają się patologie z którymi trzeba walczyć. - Uszczelnienie systemu kontroli korzystania ze zwolnień lekarskich dotyczy wszystkich. Nie można też stosować zbiorowej odpowiedzialności - powiedział Zieliński. Jego zdaniem nikt nie może być karany za to, że choruje, również poza służbami mundurowymi.

Również zdaniem Witolda Klepacza z Ruchu Palikota rząd w tej sprawie popełnia błąd. - Nie można oszczędzać i eksperymentować ze służbami mundurowymi. To igranie z bezpieczeństwem państwa i obywateli. Rząd skupił się na wycinku dotyczącym zasiłków chorobowych, a funkcjonariusze podnoszą też kwestie związane z ich nielimitowanym czasem pracy. Grozi nam to, że funkcjonariusz na służbie zamiast myśleć o tym jak unieszkodliwić przestępcę, będzie się zastanawił, jak związać koniec z końcem - powiedział Klepacz.

Z kolei Mieczysław Łuczak z PSL przypomniał, że służby mundurowe to budżetówka, a nie zakład, który produkuje gwoździe i przynosi zyski. Jego zdaniem w sytuacji kryzysu trzeba szukać rozwiązań. - Skoro to jest budżetówka to trzeba się zastanowić nad tym, żeby przyjąć  80 proc. - powiedział Łuczak.

Natomiast Edward Siarka z Solidarnej Polski zwrócił uwagę na to, że rozmawiając o służbach mundurowych zapominamy, że nie tak niedawno zmieniliśmy dla nich reguły służby w trakcie służby. Że decyzją koalicji wydłużono okres służby dla wszystkich nowych funkcjonariuszy. - To zachwiało równowagą i wzbudziło obawy, czy nie będziemy mieli kolejnych zmian, które odbiją się na poszczególnych formacjach. Jego zdaniem obecna propozycja może skutkować raportami o odejściach ze służby funkcjonariuszy. - Nie wierzę w obietnice, że zaoszczędzimy na zwolnieniach i to trafi do kieszeni funkcjonariuszy. Dzisiaj już ratujemy budżet w policji tylko przez to, że są wakaty - powiedział Siarka.

Wysłuchaj całej debaty o służbach mundurowych. Prowadził ją Przemysław Szubartowicz.

tj

>>>Zapis całej debaty

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michał Jaros z PO: etaty związkowe opłacane przez pracodawcę to patologia

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 17:14
- Potrzebne są zmiany w ustawie o związkach zawodowych - mówił w radiowej Jedynce poseł Platformy Obywatelskiej Michał Jaros.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mundurowi przeciwko zmianom w L-4

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 13:58
Przed Sejmem kończy się protest mundurowych, którzy sprzeciwiają się planom zmiany przepisów dotyczących zwolnień lekarskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przewodniczący Komisji Spraw Wewnętrznych: służby mundurowe nadużywają zwolnień

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 19:15
Marek Wójcik, przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych, uważa, że zasady dotyczące zasiłków chorobowych służb mundurowych i innych grup zawodowych powinny być podobne.
rozwiń zwiń