X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Mam marzenie", czyli polscy politycy chcą być jak Martin Luther King

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 18:19
Dokładnie 50 lat temu, 28 sierpnia 1963 roku, Martin Luther King wygłosił przemówienie, które przeszło do historii. Jakie przesłania polskich polityków mają szansę zapaść nam w pamięć?
Audio
  • Polityczne przesłania do obywateli - oceni historia (Popołudnie z Jedynką)
Przemówienie działacza związkowego i polityka Lecha Wałęsy do połączonych Izb Kongresu USA. Stany Zjednoczone Ameryki 1989-11-15.
Przemówienie działacza związkowego i polityka Lecha Wałęsy do połączonych Izb Kongresu USA. Stany Zjednoczone Ameryki 1989-11-15. Foto: PAP/archiwum

Przemówienie, w którym pastor poruszył problem nierówności rasowych pomiędzy białymi a czarnoskórymi mieszkańcami USA, uznawane jest za jedno z najwybitniejszych w historii, a przez niektórych nawet za najlepszą mowę publiczną XX wieku.

Jak relacjonuje Ewa Syta frazę "Mam marzenie" Martin Luther King powtórzył ośmiokrotnie apelując o podniesienia płacy minimalnej i zniesienia segregacji rasowej. - Jego słowa są zawsze dla mnie inspiracją - przyznaje poseł John Godson i dodaje, że każdy polityk marzy, by podobnie trafić do serc ludzi.

Ale nie tylko słowa Kinga zapadły w społeczną pamięć. Także wypowiedzi J.F. Kennedy'ego: "Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju" oraz "Jestem Berlińczykiem" przeszły do historii.

kennedy.polskieradio.pl - zobacz serwis specjalny

W listopadzie 1989 roku w Kongresie Stanów Zjednoczonych Lech Wałęsa wypowiedział pamiętne słowa "My, naród!". A dziś? - Dziś mamy pluralizm językowy, dziś trzeba, czasem ostro, walczyć o elektorat, o głosy wyborców - mówi Rafał Zimny, autor "Słownika polszczyzny politycznej po 1989 roku". Nieskończenie częściej z ust do ust podawane są wpadki językowe i powiedzenia, którym historia nie poświęci żadnej uwagi.

Czym więc mają szansę zapisać się w historii współcześni mężowie stanu? Zapraszamy do wysłuchania całej relacji, którą przygotowała Ewa Syta.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"My naród!" – historyczne słowa Lecha Wałęsy w amerykańskim Kongresie

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 07:00
– Walka Solidarności po długich latach przyniosła owoce, które każdy może zobaczyć na własne oczy. Wskazała kierunek, sposób działania, które obecnie mają wpływ na miliony ludzi na całym świecie – powiedział Lech Wałęsa.
rozwiń zwiń