Uchodźcy z Syrii: "nigdy nie stracimy nadziei"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 17:25
Wojna zmusiła ich do ucieczki do Libanu. Z przygranicznych wzgórz spoglądają na swoją ojczyznę. Wierzą jednak, że wojna się skończy i będą mogli wrócić do domu.
Audio
  • Z syryjskimi uchodźcami w Libanie rozmawia Wojciech Cegielski (Popołudnie z Jedynką)
Uchodźcy z Syrii: nigdy nie stracimy nadziei
Foto: PR/W. Cegielski

Specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski odwiedził syryjskich uciekinierów, którzy są teraz na północy Libanu.

- Tam już nie da się żyć, ciągle są bombardowania, wszędzie kontrole. Nikt już nie wie, kto jest po czyjej stronie - opowiada Fadija, która z całą rodziną uciekła do Libanu. Syryjczycy zmuszeni są porzucić cały dobytek, tracą kontakt z krewnymi. Nie mają pracy, a pieniądze na opłacenie czynszu dostają od Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, które pomaga w ten sposób ponad 600 syryjskim rodzinom na północy Libanu. W tym kraju nie można bowiem tworzyć obozów dla uchodźców.

Wojna w Syrii - zobacz serwis specjalny >>>

- Nie mamy łatwego życia, ale ja nigdy nie stracę nadziei, że wrócę do domu. Nie mogę pokazać swoim dzieciom, że płaczę. Uczę je, że trzeba być twardym i żyć niezależnie od tego, jak jest ciężko - mówi jedna z Syryjek. Wojna wygnała już z kraju niemal 2 miliony osób. Ponad 700 tysięcy Syryjczyków uciekło właśnie do Libanu. Zapraszamy do wysłuchania całej relacji Wojciecha Cegielskiego.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz)

Zobacz więcej na temat: Liban Syria

Czytaj także

Zbigniew Lewicki o decyzji Obamy: kara dla Syrii to krok konieczny

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2013 23:00
- Nie ma mowy o żadnej interwencji, żadnym wkroczeniu, nie ma mowy o usuwaniu Assada. Rzecz jest w tym, że przez legalny rząd legalnego państwa została użyta broń masowego rażenia. Jeśli uznamy, że to jest w porządku i nic z tym nie zrobimy, to stworzymy precedens na przyszłość, dla takiego czy innego reżimu - powiedział w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież apeluje o pokój i negocjacje w Syrii

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2013 13:35
Papież Franciszek wystąpił stanowczo przeciwko siłowym rozwiązaniom konfliktu i potępił użycie broni chemicznej w tym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Kuźniar: bez szerszej strategii jego rozwiązania konflikt w Syrii może trwać latami

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2013 14:55
Gość radiowej Jedynki ma nadzieję, że wspólne stanowisko Zachodu ws. Syrii uda się wypracować na posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych państw UE w Wilnie 6-7 września, na które został zaproszony sekretarz stanu USA John Kerry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weiss: wojna w Syrii to wewnętrzna wojna arabska

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 08:11
Były ambasador Izraela w Polsce zwraca uwagę, że jego kraj nie ma żadnego interesu, by interweniować w Syrii. Ale w przypadku amerykańskiego ataku Izrael stanie u boku sojusznika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Syryjska opozycja rozczarowana decyzją prezydenta Obamy

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 09:51
Barack Obama nie powinien zwlekać z interwencją w Syrii. Tak mówi w "Sygnałach dnia" Samer Masri, rzecznik Polskiego Komitetu Wsparcia Rewolucji w Syrii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NATO: użycie broni chemicznej w Syrii wymaga reakcji

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 15:45
- Wierzymy, że niewyobrażalne działania, które pochłonęły życie setek mężczyzn, kobiet i dzieci nie mogą być zignorowane - oświadczył sekretarz generalny NATO.
rozwiń zwiń