Współczesne pola walki: wszystkie chwyty dozwolone?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 18:30
- Mówiąc o Bliskim Wschodzie nie możemy mówić o tradycyjnej wojnie kojarzącej się z okopami, obroną, natarciem. Dla mnie jest to wojna niesymetryczna, brudna, gdzie nie są przestrzegane żadne konwencje - powiedział Bogusław Politowski, redaktor polska-zbrojna.pl.
Audio
  • Wojciech Łuczak, Bogusław Politowski i Jacek Durkalec o współczesnych metodach walki (Popołudnie z Jedynką)
Protest przeciwników ewentualnej interwencji Stanów Zjednoczonych w Syrii. Waszyngton, USA, 29.08.2013.
Protest przeciwników ewentualnej interwencji Stanów Zjednoczonych w Syrii. Waszyngton, USA, 29.08.2013. Foto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Początków tego zjawiska upatruje w konflikcie bałkańskim, a użycie broni chemicznej w Syrii tylko potwierdza ten fakt.

Oblicze wojny zmienia także rozwój technologiczny, który pozwala na wykorzystanie bezzałogowych systemów latających czy pocisków typu cruise.

- Dzisiejsza wojna jest wojną telewizyjną. Jest wojną, która wymaga wsparcia opinii publicznej, rozgrywa się prawie na żywo. Polityk, który angażuje w nią kraj może zostać bardzo szybko skarcony przez opinię publiczną, dlatego potrzebne jest poparcie społeczeństw dla wydatków. Dzisiaj takiego poparcia nie ma - dodał Wojciech Łuczak, redaktor miesięcznika "Raport - Wojsko Technika Obronność".

Jacek Durkalec, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych przyznał, że nową przestrzenią dla prowadzenia wojny staje się cyberprzestrzeń. - Za jej pośrednictwem mogą zostać użyte środki na przykład do zneutralizowania systemów obrony powietrznej. Mówi się, że takim niesymetrycznym wykorzystaniem cyberprzestrzeni mogłoby być zaatakowanie aktywów finansowych syryjskiego reżimu - dodał w rozmowie z Pawłem Wojewódką.

Czy nowe metody działań wojennych mieszczą się w obowiązującym prawie? Zapraszamy do wysłuchania całej debaty!

Goście "Popołudnia z Jedynką" odnieśli się także do planu konsolidacji przemysłu zbrojeniowego, którą zapowiadają ministrowie: skarbu państwa oraz obrony Włodzimierz Karpiński i Tomasz Siemoniak.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz)

Czytaj także

"Wojna w Syrii podsycana z zewnątrz"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 13:58
- Raport ONZ raczej nie rozstrzygnie, która ze stron użyła broni chemicznej w Syrii - powiedział dr Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uchodźcy z Syrii: "nigdy nie stracimy nadziei"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 17:25
Wojna zmusiła ich do ucieczki do Libanu. Z przygranicznych wzgórz spoglądają na swoją ojczyznę. Wierzą jednak, że wojna się skończy i będą mogli wrócić do domu.
rozwiń zwiń