Prezes NFZ: kolejki do specjalistów zawsze będą istniały

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 16:22
Czas oczekiwania na leczenie w ramach NFZ wydłużył się o miesiąc. Na przełomie czerwca i lipca wynosił 3 miesiące. - Kolejki zawsze będą istniały. Nie ignorujemy problemu, cały czas go badamy - mówiła w radiowej Jedynce prezes NFZ, Agnieszka Pachciarz.
Audio
  • Agnieszka Pachciarz o NFZ i służbie zdrowia w Polsce (Popołudnie z Jedynką)
Agnieszka Pachciarz
Agnieszka PachciarzFoto: Wojciech Kusiński/PR

Kilkaset osób - głównie pielęgniarki, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci i lekarze - pikietowało przed Ministerstwem Zdrowia. Protestujący trzymali transparenty: "Stop umowom śmieciowym", "W obronie pacjentów, w obronie naszych praw". Główne postulaty to zmiana polityki zdrowotnej, zwiększenie nakładów na zdrowie, zatrzymanie przekształceń szpitali w spółki oraz poprawa dostępu do leczenia. Protestujący chcą też ustąpienia ze stanowiska ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Agnieszka Pachciarz mówiła w radiowej Jedynce, że taka jest rola związków zawodowych, by dostrzegać problemy i reprezentować pracowników z punktu widzenia płatnika.

- My możemy odnieść się do własnych wymogów, które są takie, żeby świadczeniodawcy, szpitale, poradnie, podawały właściwą ilość personelu. Oczekujemy, że tych pielęgniarek i lekarzy będzie właściwa liczba dla zabezpieczenia pacjentów. Coraz częściej w tych przepisach odwołujemy się do właściwej opieki leczonych pacjentów, a nie do liczby łóżek - podkreśliła prezes NFZ.

Gość Jedynki dodała, że z punktu widzenia płatnika jest takie zorganizowanie systemu i takie zawarcie umów, żeby ten system był bezpieczny dla pacjenta, także jeżeli chodzi o ilość personelu. - Tym jesteśmy zainteresowani - zaznaczyła Pachciarz.

Mało pieniędzy, długie kolejki...

Pachciarz tłumaczyła, że NFZ stara się, aby wszystkie regulacje były szczegółowe i chce zapewnić pacjentom jak najlepszą opiekę. Gość Jedynki zgodziła się ze stwierdzeniem, że Polsce na ten cel są potrzebne większe pieniądze i w zestawieniu z innymi krajami UE nasza składka zdrowotna nie jest wysoka.

- Ciągle nie przekroczyliśmy 5 procent PKB. Na pewno jest konieczna rozmowa o finansach publicznego płatnika - zaznaczyła prezes NFZ.

Czas oczekiwania na leczenie w ramach NFZ wydłużył się o miesiąc. Na przełomie czerwca i lipca wynosił 3 miesiące.

- Wszystko rozbija się o przepisy, które chcielibyśmy uprościć, ponieważ najistotniejsza informacja dla pacjenta dotyczy tego, jaki jest pierwszy wolny termin, a nie jaki jest średni czas oczekiwania. Kolejki do lekarzy zawsze będą istniały. Nie ignorujemy problemu, cały czas go badamy - zaznaczyła Pachciarz.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

>>>Zapis całej rozmowy

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

mr

Czytaj także

PiS krytykuje plan finansowy NFZ. "Będzie pełne upokorzenie pacjentów"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 13:32
Według posłów PiS NFZ zamierza zmniejszyć wydatki na leczenie szpitalne, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i chemioterapię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szpitale dostaną część pieniędzy za nadwykonania

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 18:00
Szpitale, które przyjmowały pacjentów ponad limit dostaną za to tylko część pieniędzy. Mazowiecki oddział funduszu złożył tym placówkom propozycję ugody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma służby zdrowia. Centrala NFZ zostanie zlikwidowana?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2013 08:59
Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz w radiowej Trójce nie była w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy 2014 jest realną data likwidacji centrali Narodowego Funduszu Zdrowia.
rozwiń zwiń