X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niepełnosprawność intelektualna nie musi wykluczać z życia!

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 19:46
- W naszym kraju nie ma żadnych perspektyw dla osób z autyzmem. Co z ich zatrudnieniem, jak mają się odnaleźć w życiu? - pytała w Debacie radiowej Jedynki nt. kampanii społecznej "Też Chcemy Być" Joanna Grochowska z Fundacji "Synapsis".
Audio
  • Kampania "Też chcemy być". (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Plakat kampanii Też chcemy być
Plakat kampanii "Też chcemy być"Foto: mat. promocyjne/Fundacja Też Chcemy Być

W Polsce jest nawet 5,5 mln osób niepełnosprawnych. Około 50 procent z nich to osoby z niepełnosprawnością intelektualną - o najwyższym stopniu wykluczenia. Ponad połowa osób z tej grupy nie ukończyła szkoły podstawowej, a stopień bezrobocia przekracza w niej 85 procent.

Dlatego Fundacja "Też Chcemy Być" rozpoczęła kampanię społeczną, która ma zwrócić uwagę na problemy tych osób. - Ludzie z niepełnoprawnością ruchową przebijają się do świadomości społecznej. W przypadku osób z niepełnoprawnością intelektualną jest o wiele gorzej - powiedział Sławomir Popowski z Fundacji "Też Chcemy Być".

Jego zdaniem niepełnosprawni intelektualnie, w tym osoby chore na autyzm, spotykają się z zupełnie innego rodzaju barierami społecznymi niż niepełnosprawni ruchowo. - Podjęliśmy kampanię, żeby zwrócić uwagę, że taka grupa istnieje. To wspaniali ludzi, którzy żyją obok nas - powiedział Popowski.

Podkreślił też, że w życiu każdego rodzica, który ma problem z niepełnosprawnym dzieckiem, jest kilka krytycznych momentów. - Gdy stwierdza, że ma niepełnosprawne dziecko. Gdy decyduje się do jakiej szkoły je posłać. Gdy pojawia się pytanie: "co po szkole?"  oraz: "co będzie, gdy nas nie będzie?" - powiedział Grzywacz.

Autyzm to specyficzne schorzenie, które w dużej mierze polega na utrudnionych kontaktach z otoczeniem. - Dotyka całokształtu funkcjonowania danej osoby. Chorzy mają bardzo duże problemy w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji z innymi ludźmi. Świat jest dla nich niezrozumiały i nieprzewidywalny. Mają też trudności w elastycznym myśleniu i zachowaniu - wyjaśnia Joanna Grochowska z Fundacji "Synapsis". Jej zdaniem wszystko jest w miarę dobrze, dopóki takie osoby objęte są systemem edukacji, a największe problemy zaczynają się po jej zakończeniu.

Jak się jednak okazuje, problemy pojawiają się znacznie wcześniej. Sebastian Grzywacz z Fundacji Inicjatyw Psycho-Edukacyjnych Po-Mocni jest współorganizatorem terapeutycznego punktu przedszkolnego w Warszawie dla dzieci z autyzmem. Chodzi do niego czworo dzieci i każde z nich ma swojego terapeutę. Placówka "Świata ciekawi” może liczyć na subwencję oświatową, ale jak wyjaśnia Grzywacz, ustawodawca zapomniał, że rok szkolny zaczyna się we wrześniu. - Od września sami pokrywamy koszt działania placówki. Subwencja oświatowa przysługuje od stycznia - powiedział Grzywacz.

Diagnoza choroby i wejście autystycznej osoby w dorosłe życie są skrajnymi momentami. I równie ważnymi. Diagnoza jest o tyle trudna, że objawy autyzmu bywają bardzo słabo widoczne. Natomiast dla autystycznych osób dorosłych nie ma żadnych placówek. - Brakuje nam dofinansowania ze strony państwa. Teoretycznie są przepisy, które regulują pracę zakładów aktywności zawodowej, ale są one niewystarczające - wyjaśniła Grochowska.

Radiowa Jedynka jest patronem kampanii "Też Chcemy Być". Zapraszamy do wysłuchania całej debaty na ten temat. Debatę prowadziła Zuzanna Dąbrowska.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cierpiący na autyzm. "Nagle pojawiła się szyba"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 10:52
- Najgorsza była utrata kontaktu wzrokowego. To dla rodzica po prostu coś strasznego - mówi Edyta Papajewska, mama chłopca chorego na autyzm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autyzm - wczesna diagnoza jest kluczowa

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 19:00
Autyzm to jeden z największych problemów zdrowotnych współczesnego świata obok raka, cukrzycy czy AIDS - tak oficjalnie uznało ONZ. Szacuje się, że w Polsce dotyka on jedną osobę na 300.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Motyl po drugiej stronie szyby". Dzieci z autyzmem występują w musicalu

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 11:36
- Widać, że udział w tym projekcie wzmacnia poczucie ich wartości. To bardzo wzruszające, że moje dziecko może zaistnieć pomimo swoich ograniczeń - mówi Joanna Bestyńska, mama Mateusza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drastyczna terapia. Specjalistka biła i szarpała chłopca z autyzmem

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 14:50
Miała pomóc otworzyć się choremu chłopcu na świat. Tymczasem w ramach terapii biła go i poniżała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest dochodzenie ws. brutalnej "terapii" dziecka z autyzmem [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 17:49
Terapeutka z gdańskiej Poradni dla Osób z Autyzmem używała przemocy podczas zajęć z czteroletnim, autystycznym chłopcem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdynia: chłopiec z autyzmem wystąpił w triathlonie

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2013 20:55
Adrian Formas, nastolatek, który cierpi na autyzm i jest pod stałą opieką Fundacji SYNAPSIS, wziął udział w pierwszym dniu Herbalife Triathlon Gdynia. W ramach Aquathlonu przebiegł 2 km i przepłynął 400 metrowy odcinek w morzu.
rozwiń zwiń