X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Obecność SPD w rządzie ułatwiłaby niektóre reformy w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 20:39
Wybory w Niemczech wygrała CDU Angeli Merkel, ale nie będzie mogła samodzielnie rządzić. Musi wejść w koalicję. Najpewniej będą to socjaldemokraci.
Audio
  • Kai-Olaf Lang: niezależnie od tego, jaki będzie układ koalicyjny można być pewnym, że będzie kontynuowana dotychczasowa polityka wobec Unii Europejskiej (Więcej świata/Jedynka)
Kanclerz Angela Merkel podczas konferencji prasowej w dzień po zwycięskich dla CDU wyborach parlamentarnych
Kanclerz Angela Merkel podczas konferencji prasowej w dzień po zwycięskich dla CDU wyborach parlamentarnychFoto: PAP/EPA/CHRISTIAN CHARISIUS

Kai-Olaf Lang, ekspert berlińskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Bezpieczeństwa, komentuąc wyniki wyborów podkresla, że wybory pokazały, iż dla wyborców chadecji partia jest atrakcyjna, ale pani kanclerz jeszcze bardziej. - Jej styl uprawiania polityki jest taki, jJakiego sobie życzą Niemcy - wyjaśnia w radiowej Jedynce. To jest styl pragmatycznego uprawiania polityki. Niemcy nie chcą żądnych ekstremów, chcą trzeźwej polityki.
Ekspert wskazuje, że niezależnie od tego, jaki będzie układ koalicyjny można być pewnym, że będzie kontynuowana dotychczasowa polityka wobec Unii Europejskiej. Kai-Olaf Lang nazywa ją polityką uwarunkowaną. Wyjaśnia, że Niemcy dalej będą domagali się od innych skonsolidowania budżetów, utrzymania zasady konkurencyjności i na tej podstawie unijnej solidarności. Ewentualne wejście do rządu socjaldemokratów ułatwiłoby rozmowy z Francją i krajami południa, które domagają się Europy bardziej socjalnej. Ale nie zgodzą się na żadne programy, które wymagałyby wydania dodatkowych pieniędzy. Nie zgodzą się również na uwspólnotowienie długów.

Niemcy przed wyborem - cykl audycji radiowej Jedynki >>>

Zdaniem gościa audycji "Więcej świata", koalicja CDU-SPD byłaby szansą na wprowadzenie rozwiązań, które w innym przypadku nie byłyby możliwe. Ekspert przypomina, że w drugiej izbie niemieckiego parlamentu Bundesracie chadecja nie ma większości. Więc obecność SPD w rządzie niektóre reformy by ułatwiła.
Kai-Olaf Lang zwraca też uwagę, że wybory pokazały, iż w społeczeństwie niemieckim pojawiła się nowa, antyeuropejska siła. Partia Alternatywa dla Niemiec zdobyła blisko pięć procent głosów, choć została zarejestrowana dopiero na wiosnę. Nie wejdzie do parlamentu, ale w najbliższych wyborach, a będą to wybory europejskie, może zdobyć kilka mandatów, bo w tych wyborach próg wynosi 3, a nie 5 procent jak w wyborach krajowych.
Rozmawiał Krzysztof Renik.
(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Angela Merkel znowu zwycięża

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 10:45
W "Komentarzu Europejskim" o ponownym zwycięstwie Angeli Merkel w wyborach parlamentarnych w Niemczech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sokołowski: najpewniej wielka koalicja w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 13:12
Jaromir Sokołowski, minister w Kancelarii Prezydenta, uważa, że należało spodziewać się zwycięstwa partii związanych z Angelą Merkel w wyborach do niemieckiego parlamentu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Angela Merkel wygrywa wybory. Czeka nas dalsze zaciskanie pasa?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 18:10
- Merkel przyjmuje globalną narrację. Podkreśla, że musimy być konkurencyjni, aby mierzyć się z nowymi potęgami. Argumenty przez nią używane działają w Niemczech. Poza nimi pojawiają się pytania czy lokomotywa niemiecka ciągnie całą Europę czy tylko Niemcy - mówi Almut Möller z Niemieckiej Rady Stosunków Zagranicznych.
rozwiń zwiń