"Programy mieszkaniowe na potrzeby kampanii"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 17:02
- Problem tych programów polega ostatnio na tym, że są one robione dla polityków i potrzeb kolejnych kampanii wyborczych, "żeby naród nas kochał", a zapomina się, że po prostu powinny być dobre dla młodych ludzi - mówił przewodniczący Kongresu Budownictwa Roman Nowicki w "Popołudniu z Jedynką".
Audio
  • Roman Nowicki o programie "Mieszkanie dla Młodych" i polityce mieszkaniowej rządu (Popołudnie z Jedynką)
Programy mieszkaniowe na potrzeby kampanii
Foto: Mtaylor848/Wikimedia Commons/lic. CC

Jego zdaniem, program "Mieszkanie dla młodych" (MdM), został przygotowany "pod drugie expose premiera Donalda Tuska, bo trzeba było coś powiedzieć na temat budownictwa". - Program zawierał wiele błędów, (...) został skonstruowany tak, jakby był pisany dla deweloperów, była w nim mowa tylko o nowych mieszkaniach, (...) bez domów jednorodzinnych i bez mieszkań z rynku wtórnego, (...) więc 3/4 Polski było z tego wyłączone - podkreślił gość Zuzanny Dąbrowskiej i przypomniał, że poprzedni program "Rodzina na swoim" oba te elementy zawierał.

- Część błędów udało się poprawić w komisjach sejmowych, ale wciąż nie ma w programie MdM uwzględnionych mieszkań z rynku wtórnego. (...) Jeśli jest to program skierowany dla młodych ludzi, na ogół niebogatych, to powinien ten segment rynku uwzględniać, bo mieszkania z rynku wtórnego są przeważnie tańsze - dodał Nowicki. Skrytykował też rząd za "brak polityki mieszkaniowej". W jego opinii rząd nie ma żadnego długofalowego programu rozwoju tego sektora, (...) a wyprzedaje "rabunkowo" mieszkania komunalne, często za jeden procent ich wartości. - To jeden z większych skandali i się o tym milczy.

W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy, która ma zastąpić zlikwidowany przez rząd program "Rodzina na swoim". Nowy program będzie obejmował nie tylko rodziny, ale i singli, nie dotyczy jednak rynku wtórnego.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

mc

Czytaj także

PSL: mieszkanie dla młodych nie tylko w dużym mieście

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 13:14
- Chcemy poszerzyć ofertę ”Mieszkania dla Młodych” (MDM) o rynek wtórny, lokale spółdzielcze i budownictwo jednorodzinne – mówił w Jedynce Adam Dąbrowski (PSL).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie dla Młodych. Czy ten program spowoduje spadek cen?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 19:47
Od stycznia ma ruszyć program Mieszkanie dla Młodych. Będzie to program dopłat do kredytów hipotecznych w wysokości od 10 do 20 procent wartości nowego mieszkania lub może nawet domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zrobić, aby w rodzinach było więcej dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 21:21
Wszyscy politycy są zgodni, że Polska wyludnia się, a sytuacja demograficzne jest coraz gorsza. O pomysłach mających zachęcić młodych ludzi do posiadania potomstwa dyskutowano podczas debaty w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program "Mieszkanie dla Młodych". Nie każde i nie dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 12:12
Do historii przechodzi program "Rodzina na swoim". Czas na MdM, czyli "Mieszkanie dla Młodych". Ten rządowy program dofinansowania zakupu pierwszego mieszkania ma wejść w życie na początku przyszłego roku, ale już teraz wywołuje kontrowersje.
rozwiń zwiń