"Platforma nie dopuszcza do wojny o aborcję"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 16:49
Wypracowany 20 lat temu kompromis w sprawie aborcji jest najlepszym rozwiązaniem na dzisiaj i na przyszłość – uważa posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz.
Audio
  • Marzena Okła-Drewnowicz (PO) o głosowaniu nad obywatelskim projektem w sprawie aborcji w "Popołudniu z Jedynką"
Głosowanie nad projektem obywatelskim ws. aborcji
Głosowanie nad projektem obywatelskim ws. aborcjiFoto: PAP/Tomasz Gzell

Sejm odrzucił w piątek obywatelski projekt zaostrzający ustawę antyaborcyjną. Jego autorzy chcieli wprowadzenia zakazu tzw. aborcji eugenicznej - gdy występuje duże prawdopodobieństwo upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja.
Wniosek o odrzucenie projektu nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zgłosił klub PO. Poparło go 233 posłów, 182 było przeciwko, a sześć osób wstrzymało się od głosu.

Marzena Okła-Drewnowicz mówiła w ”Popołudniu z Jedynką:, że jej partia broni kompromisu aborcyjnego i nie dopuszcza do wojny w tej sprawie. Zaznaczyła, że środowiska lewicowe chciałyby nieograniczonego dostępu do aborcji, a prawicowe zakazałyby jej absolutnie.

Nie wszyscy z PO głosowali za odrzuceniem obywatelskiego projektu, zaostrzającego przepisy o aborcji. 12 posłów z PO było za skierowaniem go do dalszych prac w komisji, 5 wstrzymało się od głosu. – Głosowanie za skierowaniem projektu do prac w komisji nie jest głosowaniem ”za” – skomentowała posłanka. Jej zdaniem taki wybór nie oznacza automatycznego poparcia dla projektu. Powiedziała, że w poprzedniej kadencji Sejmu sama głosowała za skierowaniem takiego projektu do komisji. Jednak później była za jego odrzuceniem, gdyż wysłuchawszy różnych komentarzy, doszła do wniosku, że za tego rodzaju projektami kryje się interes polityczny.

Posłowie Ruchu Palikota wyszli z sali podczas debaty, podczas gdy przedstawicielka organizacji, która złożyła projekt, mówiła o zabijaniu dzieci. Posłanka PO skomentowała, że ich rozumie, bo posłowie RP też nie są za zabijaniem dzieci. Jej zdaniem za takimi populistycznymi hasłami stoi walka o elektorat. Dodała, że decyzja o aborcji w przypadku np. uszkodzenia płodu lub nieuleczalnej choroby należy do kobiety, i prawo daje jej możliwość wyboru, a niczego nie nakazuje.

Gościem audycji była posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz. Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

Jedynka/PAP/agkm

Zobacz więcej na temat: aborcja Sejm

Czytaj także

Spór o aborcję. Kolejne ostre starcie w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 12:13
W Sejmie burzliwa dyskusja o obywatelskim projekcie nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny. Wprowadza on zakaz aborcji ze względu na wady genetyczne płodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm: projekt obywatelski ws. aborcji odrzucony

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 14:43
Sejm odrzucił obywatelski projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny. Miał on wprowadzić zakaz aborcji ze względu na wady genetyczne płodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk: prawo do aborcji nie może być nadużywane

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 15:43
Dziś na sali sejmowej było widać, jak łatwo z kwestii aborcji zrobić wojnę wszystkich ze wszystkimi - tak debatę i odrzucenie obywatelskiego projektu zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych skomentował premier Donald Tusk.
rozwiń zwiń