X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"To było największe więzienie polityczne w okupowanej przez Niemców Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 18:57
- Historycy oceniają, że z ponad 100 tysięcy więźniów, którzy przeszli przez Pawiak w okresie wojny, w masowych egzekucjach Niemcy zamordowali około 37 tysięcy - mówi w Jedynce Joanna Gierczyńska, kustosz Muzeum Więzienia Pawiak.
Audio
  • Dni Pamięci Pawiaka. Gościem Jedynki jest kustosz muzeum na Pawiaku Joanna Gierczyńska (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Ocalały fragment bramy więziennej Pawiaka
Ocalały fragment bramy więziennej "Pawiaka"Foto: Thunderman83/Wikipedia

- Choć na Pawiaku w okresie okupacji osadzano osoby wywodzące się z różnych środowisk społecznych, różnych wyznań, różnych zawodów, (...) to w większości była tam więziona inteligencja, między innymi w wyniku "Akcji AB" (akcja Niemców, której celem była eksterminacja polskiej inteligencji - red.) - mówi Joanna Gierczyńska, kustosz Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie.

Gość Zuzanny Dąbrowskiej podkreśla, że na Pawiaku była w tym czasie bardzo dobrze zorganizowana siatka konspiracyjna, utworzona przez AK. -Tworzyli ją przede wszystkim więźniowie funkcyjni, ponieważ mieli oni możliwość poruszania się w obrębie oddziału. (...) Ryzykowali życiem swoim i swoich bliskich, przenosząc na przykład grypsy. - Jest też bardzo duża zasługa polskiej straży więziennej, (...) większość polskich strażników Pawiaka włączyła się w konspirację.

Szacuje się, że z Pawiaka ocalała najwyżej 1/4 więźniów. Kustosz muzeum dodaje, że oryginalna dokumentacja się nie zachowała, ponieważ Niemcy zniszczyli ją już w czasie Powstania Warszawskiego, wysadzając wtedy również samo więzienie na Pawiaku.

Zobacz serwis - II wojna światowa >>>

Dni Pamięci Pawiaka, pod patronatem Polskiego Radia, potrwają do 5 października. - Przygotowaliśmy wykłady znanych historyków, a także spektakl, na który składają się fragmenty oryginalnych grypsów, wspomnień i wierszy powstałych w murach więzienia. (...) W tym roku Dni Pamięci zakończymy pokazem filmu, składającego się z fragmentów relacji, które od 2008 roku, nagrywamy z byłymi więźniami Pawiaka - mówi Joanna Gierczyńska.

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zamach na Franza Bürkla - jednego z najbardziej bestialskich oprawców z Pawiaka

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 06:05
7 września 1943 roku w Warszawie żołnierze Armii Krajowej dokonali udanego zamachu na SS-Oberscharführera Franza Bürkla, znanego z sadyzmu zastępcę komendanta więzienia na Pawiaku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dni Pamięci Pawiaka 2013. Wśród więźniów były nawet niemowlęta

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 08:48
- W czasie okupacji byli tu przede wszystkim więźniowie polityczni, ale zdarzało się, że również trafiali tutaj mieszkańcy Warszawy lub okolicznych miejscowości z łapanek - mówiła w Jedynce Joanna Gierczyńska z Muzeum Więzienia Pawiak.
rozwiń zwiń