PIT. 1 procent osłabił filantropię i zaangażowanie społeczne Polaków

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 20:12
W tym roku 1 procent PIT na rzecz organizacji pożytku publicznego przekazało ponad 11,5 mln Polaków, czyli połowa wszystkich podatników. Jednocześnie spada liczba darowizn na cele społeczne oraz zaangażowanie w wolontariat.
Audio
  • Polacy chętniej przekazują 1 procent PIT, ale rzadziej decydują się na inne formy pomocy organizacjom pożytku publicznego (Popołudnie z Jedynką)
PIT. 1 procent osłabił filantropię i zaangażowanie społeczne Polaków
Foto: flickr/agrilifetoday

Największym beneficjentem 1 procentu jest Fundacja Dzieciom "Zdążyć z pomocą". W tym roku dostała ona 25 procent wszystkich przekazanych w ten sposób środków. Prezes fundacji Stanisław Kowalski ma radę dla tych organizacji, które narzekają na niskie wpływy z 1 procenta. - Trzeba pokazywać swoje osiągnięcia w telewizji, mówić o nich w radiu, pisać w prasie. A fundacje chciałyby otrzymywać pieniądze nie dbając o to, jaki pożytek publiczny mają w swoim dorobku. To największe zło. To nie społeczeństwo jest martwe, tylko fundacje są niemrawe. Nie dbają o swój wizerunek - mówił w "Popołudniu z Jedynką".

Jednocześnie Stanisław Kowalski stwierdził, że odkąd pojawiła się możliwość przekazania 1 procenta PIT liczba darowizn dla Fundacji Dzieciom "Zdążyć z pomocą" spadła aż o 91 procent. Tendencję tą potwierdza Monika Chrzczonowicz ze Stowarzyszenia Klon/Jawor, które bada aktywność obywatelską. - Nie wiemy, że tak naprawdę to nie są nasze pieniądze, tylko podatek, który musielibyśmy odprowadzić na rzecz państwa. Myślimy, że to są nasze środki, którymi się dzielimy z innymi i na tym poprzestajemy - tłumaczyła.

Do Sejmu trafił już projekt zmiany ustawy o działalności organizacji pożytku publicznego i o wolontariacie. - Zakłada on między innymi aktualizację wykazu organizacji uprawnionych do 1 procenta minimum raz w miesiącu. Organizacje, które w międzyczasie stracą status OPP będą wykreślane. Druga zmiana zakłada, że z wykazu ministra pracy znikną numery rachunków bankowych organizacji, co ułatwi trochę całą procedurę przekazywania środków z 1 procentu - mówił Adam Zaręba z departamentu pożytku  publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Rozmawiał Krzysztof Rzyman.

pg

Czytaj także

Gronkiewicz-Waltz: będą ulgi dla płacących podatki w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 10:54
Od stycznia 2014 roku osoby płacące podatki w Warszawie będą mogły korzystać ze zniżek w stołecznych instytucjach kultury oraz ośrodkach sportu i rekreacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Producenci papierosów: wzrost akcyzy nie pomoże budżetowi

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 15:16
W przyszłym roku wzrośnie akcyza na alkohol i papierosy. Zdaniem przedstawicieli branży tytoniowej, może to oznaczać spadek dochodów państwa, a także powiększenie się szarej strefy.
rozwiń zwiń