Zaangażowanie radiowej Jedynki pomogło. W Warszawie powstanie nowy park!

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 19:30
- Naszym zadaniem, jako nadawcy publicznego, jest animowanie i patronowanie tak ważnym jak ta inicjatywom społecznym, które mogą przynieść realne korzyści - mówił w "Popołudniu z Jedynką" Kamil Dąbrowa, dyrektor Pierwszego Programu Polskiego Radia.
Audio
  • Kamil Dąbrowa, Jacek Bożek i Grzegorz Piątek o inicjatywie utworzenia nowego parku w Warszawie (Popołudnie z Jedynką)
Pole Mokotowskie w Warszawie
Pole Mokotowskie w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

W projekt utworzenia parku na terenie likwidowanej bazy MPO na terenie Pola Mokotowskiego w Warszawie, prócz radiowej Jedynki, zaangażowały się również Klub Gaja i stołeczny ratusz.

- Idea zrodziła się tutaj, w radiowej Jedynce. Nieco ponad rok temu spotkaliśmy się z Jackiem Bożkiem i zaczęliśmy rozmawiać o Święcie Drzewa w 2013 roku, o tym jak można by je uczcić. W związku z tym, że święto to zbiegło się z 25-leciem Klubu Gaja pomyśleliśmy, żeby uczcić to w sposób godny i wyjątkowy. Wtedy Jacek Bożek powiedział, żebyśmy poszli na całego i spróbowali założyć park. Skierowaliśmy swoje kroki do urzędu miasta, gdzie spotkaliśmy otwartych, fantastycznych ludzi - wspominał w "Popołudniu z Jedynką" Kamil Dąbrowa.

Stołeczny ratusz od lat starał się, żeby wyprowadzić bazę MPO z Pola Mokotowskiego. Do końca 2013 roku 5-hektarowy teren ten będzie już całkowicie w rękach miasta. W następnej kolejności zacznie się jego wyrównywanie specjalistycznym sprzętem.

- Warszawa już jest miastem bardzo zielonym. Ponad połowa jej powierzchni to zieleń albo tereny otwarte. Natomiast o tą zieleń trzeba dbać i cały czas tworzyć nowe miejsca zielone. Baza MPO na Polu Mokotowskim jest szczególnie wdzięcznym tematem, ponieważ przez dziesięciolecia była zupełnym przeciwieństwem tego, czego byśmy sobie życzyli - industrialnym i zaniedbanym miejscem. Zarazem sąsiadowała ona z rozległym parkiem, w którym warszawiacy bardzo chętnie spędzają czas - tłumaczył Grzegorz Piątek, naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej Urzędu m.st. Warszawy.

Opracowanie koncepcji nowego parku poprzedzą konsultacje społeczne. Debaty z udziałem słuchaczy zamierza organizować również radiowa Jedynka.

Jacek Bożek, przewodniczący Klubu Gaja, ma nadzieję, że nowy teren zielony w Warszawie będzie tzw. wyspą ciepła.  – W zmieniającym się klimacie mówi się, że każdy mieszkaniec do najbliższej zieleni nie powinien mieć dalej niż 300-500 metrów. Lata będą bardzo gorące, a nie wszystkich stać na wyjeżdżanie z miasta. Takie enklawy są bardzo istotne dla jakości życia mieszkańców, w szczególności dla dzieci i osób starszych - podkreślał.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

pg

Zobacz więcej na temat: drzewa ekologia Warszawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowy park w Warszawie. Pole Mokotowskie większe o 5 hektarów

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 15:05
Drzewa zamiast śmieciarek - stolica wzbogaci się o kolejne pięć hektarów parku. W starej bazie MPO na Polu Mokotowskim powstanie nowy park. Zdegradowany ekologicznie teren zostanie oczyszczony i przywrócony przyrodzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfrowe radio w natarciu. Warto takie mieć

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 18:08
Coraz więcej osób jest zainteresowanych radiem cyfrowym. I zadaje wiele pytań. Na te zadawane najczęściej odpowiada w "Czterech porach roku" Tomasz Bochyński z Wydziału Systemów Multimedialnych Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie przyszedłem pana nawracać" - ks. Twardowski wciąż uczy dialogu

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 19:16
- Te słowa ks. Jana najlepiej oddają to, czym jest Dziedziniec dialogu, faktycznym spotkaniem dwóch stron i dialogiem wokół wartości i spraw, które dotyczą nas wszystkich, jako ludzi - powiedział Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.
rozwiń zwiń