X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Minister edukacji: kłopoty szkół z powodu braku uczniów

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 16:20
- Kłopoty nie biorą się z tego, że jest taka, a nie inna organizacja edukacji, ale biorą się z tego, że brakuje uczniów - powiedziała w audycji "Popołudnie z Jedynką" szefowa resortu Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas.
Audio
  • Minister Krystyna Szumilas o kłopotach polskich szkół (Jedynka/ Popołudnie z Jedynką)
Krystyna Szumilas
Krystyna SzumilasFoto: W. Kusiński/PR

Krzyże Orderu Odrodzenia Polski i najwyższe odznaczenia ministra edukacji, m.in. Złote Krzyże Zasługi, wręczono nauczycielom, pedagogom i pracownikom oświaty z całej Polski. Tak wyglądała uroczystość, która odbyła się w Warszawie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas była też gościem audycji "Popołudnie z Jedynką".

- Dopasowujemy standardy kształcenia i system edukacji do wyzwań współczesnego świata, w ostatnim czasie dwa razy zmieniły się podstawy programowe, sposób zarządzania szkołami (szkoły zostały przejęte przez samorządy terytorialne) i efekty tego widzimy - zachwalała minister Szumilas.

- Z jednej strony szkoły się lepiej przygotowane do pracy z uczniem, lepiej wyposażone, ładniej wyglądają. Z drugiej strony polska edukacja została poddana zewnętrznemu testowi, czyli na przykład badaniom PISA. Od 2000 roku polscy uczniowe zrobili bardzo duży postęp. Wszyscy przyglądają się Polsce i pytają, co takiego zrobiliśmy, że nasi gimnazjaliści uzyskują wyniki powyżej średniej. Te dobre wyniki potwierdziła też diagnoza kompetencji dorosłych - dodała minister.

- Oddanie kompetencji samorządom zaowocowało bardzo dużymi problemami. Skarżą się na nie samorządy, nauczyciele czy związki zawodowe. Czy państwo nie zrzekło się trochę zbyt dużo odpowiedzialności za oświatę? - dopytywała gospodyni audycji Zuzanna Dąbrowska.

Według minister Szumilas tak się nie stało. Dlaczego?  - Bo państwo ustala standardy i określa zasady organizacji, choćby jeśli chodzi o liczbę lekcji w tygodniu czy obowiązki samorządu wobec szkoły - twierdzi szefowa resortu.

- Centralne zarzadzanie oświatą byłoby o wiele trudniejsze. Niezapominajmy też, że ostatni okres to okres niżu demograficznego. Te wszystkie kłopoty nie biorą się z tego, że jest taka, a nie inna organizacja edukacji, ale biorą się z tego, że brakuje uczniów - podsumowała minister.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska

mp

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nauczyciele chcą odwołania wiceministra edukacji

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 14:48
ZNP złożył wniosek, bo wiceminister nie robił nic w kierunku rozwiązania problemów szkół w niektórych gminach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Solidarność": rząd twierdzi, że polski nauczyciel jest złym nauczycielem

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 18:00
Około 4 tys. osób uczestniczyło w proteście oświatowej "Solidarności" przeciwko oświatowej polityce rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Darowizny nielegalne! MEN ostrzega ws. zajęć w przedszkolach

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 12:42
Dodatkowe godziny w przedszkolu nie mogą kosztować więcej niż złotówkę. Jakikolwiek sposób obejścia tego zapisu będzie złamaniem prawa - informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zajęcia dodatkowe w przedszkolach. Strata czasu?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 14:59
Psychoterapeutka dzieci uważa, że posyłanie przedszkolaków na zajęcia dodatkowe niewiele daje, jeśli chodzi o wiedzę merytoryczną. Bo kilkulatki mają krótki czas skupienia, co chwilę interesują się czymś innym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja Edukacji Narodowej - oświecony jak Polak

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 06:07
Akt powołania Komisji Edukacji Narodowej wydał sejm zatwierdzający jednocześnie I rozbiór Polski. W cieniu narodowej tragedii reforma oświaty była najważniejszym sposobem ratowania państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sześciolatki w podstawówce. Prezydent podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 12:52
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o systemie oświaty. Przewiduje ona stopniowe wprowadzanie sześciolatków do szkoły podstawowej w latach szkolnych 2014/2015 i 2015/2016.
rozwiń zwiń