X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Instytucja referendum. "To nie jest święto demokracji"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 19:43
- To wybory są świętem demokracji. Referendum zmierzające do odwołania prezydenta miasta przed końcem kadencji jest jej klęską - powiedział w radiowej Jedynce były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień.
Audio
  • Referendum. "To nie jest święto demokracji"? (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Głosowanie w referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz
Głosowanie w referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-WaltzFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Prezydent Bronisław Komorowski złożył w Sejmie projekt ustawy dotyczący instytucji referendum. Zgodnie z nim, trudniej ma być odwoływany prezydenta miasta, natomiast łatwiej będzie zorganizować głosowanie w sprawach dotyczących społeczności lokalnej.

Prezydent utrudni organizację referendów? >>>
Jerzy Stępień podkreślił w "Debacie dnia", że jest przeciwnikiem referendum ws. odwołania władz wykonawczych. Jego zdaniem, znalazło się ono w naszym systemie przez przypadek. Przypomniał, że na początku lat 90. referendum odwoławcze dotyczyło rady miasta jako całości, która wybierała burmistrzów, wójtów i prezydentów. Zmieniła to dopiero nowa konstytucja i zapis, że referendum może dotyczyć każdego stanowiska z wyborów bezpośrednich.  - W tym momencie wójt, burmistrz i prezydent nie byli wybierani bezpośrednio. Wybory bezpośrednie wprowadzono w 2002 roku. Zahaczyły o konstytucję i siłą rzeczy znalazły się w ustawie referendalnej - powiedział Stępień.

Oficjalne wyniki referendum ws. odwołania prezydent Warszawy >>>

Przeciwnikiem propozycji prezydenta jest konstytucjonalista z UW dr Ryszard Piotrowski.  Jak powiedział, jest ona oparta na wzorach szwajcarskich, które się nie sprawdzają. - Jeżeli domagamy się, żeby w referendum brało udział tylu głosujących, ilu w ostatnich wyborach samorządowych, to od wyborów trochę ludzi umarło, a ci, którzy się urodzili, nie zdążyli nabyć praw - powiedział Piotrowski. Wyjaśnił też, że podobny system funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych i odwołano dzięki niemu dwóch gubernatorów stanowych. - Miałby się z pyszna prezydent USA, gdyby powiedział, że jest przeciwny instytucji odwołania - stwierdził Piotrowski.

Referendum w Warszawie - zobacz serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl>>>

Natomiast minister Olgierd Dziekoński z Kancelarii Prezydenta zwrócił uwagę, że projekt zmienia zasady funkcjonowania demokracji lokalnej. Wprowadza referendum tematyczne, bezprogowe i wiążące dla władz lokalnych. - To jest fundamentalna różnica - podkreślił  Dziekoński. Prezydencki minister tłumaczył, że istotą modelu szwajcarskiego nie jest to, żeby odwoływać osobę, tylko żeby załatwić sprawę. - Jeżeli zbierzemy 10 proc. uprawnionych do głosowania, którzy chcą coś załatwić dla lokalnej społeczności, to bez względu na ilość osób uczestniczących w tym referendum, jego wyniki są ważne - podkreślił Dziekoński. Jego zdaniem taka zmiana związana jest też z tym, że musi też być stabilna władza, która to żądanie wykona. - W konsekwencji proponujemy, żeby możliwość odwołania tej władzy była związana z uczestniczeniem w głosowaniu - powiedział Dziekoński.

Zapraszamy do wsyłuchania całej debaty, którą prowadził Paweł Wojewódka.

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gronkiewicz-Waltz wystartuje za rok w wyborach w Warszawie. "Czuję się zwyciężczynią"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 09:44
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że musiałoby się stać coś bardzo nadzwyczajnego, by za rok nie wystartowała w wyborach na prezydenta Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Referendum w Warszawie. "PO waliła w ideę referendum jak w bęben"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 09:32
Prof. Andrzej Rychard oraz dr Tomasz Żukowski komentując wyniki referendum w Warszawie stwierdzili zgodnie w radiowej Jedynce, że na przebieg głosowania istotny wpływ miały działania Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Guział: mogę zameldować warszawiakom "wygraliście"!

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 09:01
Piotr Guział, lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej jest zadowolony z referendum, pomimo nieudanej próby odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyniki referendum w Warszawie. Gronkiewicz-Waltz: poczułam ulgę

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 11:21
Po referendum w Warszawie - nieważnym z powodu niskiej frekwencji, prezydent Gronkiewicz-Waltz zapewniła, że utrzyma swoją dotychczasową dużą aktywność. Dziennikarzom, pytającym o jej energiczne działania w czasie kampanii przedreferendalnej, powiedziała, że "tak zostanie cały rok".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oficjalnie: referendum w Warszawie nieważne. Za niska frekwencja

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 13:51
Miejska komisja do sprawy referendum ogłosiła, że frekwencja wyniosła 25,66 procent. Oznacza to, że prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zostaje na stanowisku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Błaszczak: Gronkiewicz-Waltz ocaliła tylko stołek

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 11:58
Tak wyniki niedzielnego referendum w Warszawie komentuje Mariusz Błaszczak z PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Guział dziękuje PiS. "Przyczynili się do wysokiej frekwencji"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 15:00
Premier i Platforma Obywatelska ukradli referendum warszawiakom, bo je upolitycznili – mówił w Jedynce Piotr Guział, inicjator akcji odwoływania prezydent Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kaczyński: referendum w "warunkach niekonstytucyjnych"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 13:42
Wiceszef PiS Mariusz Kamiński powiedział, że PiS nie wyklucza zwrócenia się do Rady Europy ws. referendum dotyczącego odwołania prezydent Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Miller : wynik referendum to wygrana rozumu, nie emocji i namiętności

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 14:37
Szef SLD Leszek Miller powiedział, że w niedzielnym referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz "wygrał rozum, a nie emocje i namiętności". Z uwagi na zbyt niską frekwencję (25,66 proc.) referendum okazało się nieważne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Tusk: rządzenie Warszawą nie jest łatwiejsze niż kierowanie rządem

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 18:16
Premier Donald Tusk podziękował warszawiakom za to, że wykazali się zdrowym rozsądkiem podczas referendum i nie dopuścili do odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.
rozwiń zwiń