"Wybór Wojtyły na papieża był odważnym krokiem kardynałów"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 16:31
Mija 35. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. Pontyfikat Jana Pawła II wspominał gość audycji "Popołudnie z Jedynką" Paweł Zuchniewicz, dziennikarz, autor książek i słuchowisk poświęconych papieżowi.
Audio
  • Dziennikarz Paweł Zuchniewicz wspomina pontyfikat Jana Pawła II (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: Shutterstock

Oficjalna inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II odbyła się 22 października. Tego dnia Kościół wspomina go w swoim kalendarzu liturgicznym.

- Kluczowe było te sześć dni, między 16 a 22 października - opowiada Paweł Zuchniewicz. -  Muszę powiedzieć, że o wiele bardziej pamiętam właśnie 22 października, bo wtedy po raz pierwszy zobaczyliśmy Karola Wojtyłę na ekranie telewizorów i usłyszałem to jego wołanie: nie lękajcie się, które potem stało się zawołaniem tego pontyfikatu - dodaje Zuchniewicz.

16 października o godzinie 18.18 znad Kaplicy Sykstyńskiej na placu św. Piotra w Rzymie uniósł się biały dym. Był to znak, że kardynałowie zgromadzeni na konklawe wybrali następcę św. Piotra. Nowy papież, 264. w historii Kościoła, przyjął imię Jan Paweł II. Jego poprzednik, Jan Paweł I zmarł po zaledwie 33. dniach pontyfikatu.

- Kardynałowie byli pod wrażeniem tego, co się wydarzyło. To znaczy, już dawno nie było tak, żeby po miesiącu umarł poprzedni papież - wspomina Zuchniewicz. - Potem Joseph Ratzinger (przyszły Benedykt XVI) mówił, że ta śmierć bardziej otworzyła kardynałów na to, że jest potrzebny odważny, przełomowy  krok. Wybór Wojtyły okazał się takim krokiem - twierdzi dziennikarz.

Jan Paweł II był pierwszym od ponad 450. lat nie pochodzącym z Włoch oraz najmłodszym z papieży, od półtora wieku. Miał 58 lat. Papież, pochodzący zza "żelaznej kurtyny" wzbudził niespotykane zainteresowanie mediów i polityków na całym świecie oraz życzliwość zwykłych ludzi. Już w pierwszym przemówieniu zwrócił się do wiernych, nie po łacinie, jak to było dotychczas zwyczajem papieskim, lecz po włosku, mówiąc prostym i zrozumiałym językiem.

- To był człowiek z bardzo wyrazistą tożsamością, a jednocześnie z ogromną otwartością na ludzi - tłumaczy Zuchniewicz. - Bardzo charakterystyczną sprawą jest to, ile osób tak różnej prowieniencji było na jego pogrzebie. To był bardzo kontaktowy papież - podkreślał dziennikarz.

Według badań CBOS 43 procent Polaków uważa dzień wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową za najważniejsze wydarzenie w naszej historii. Pod koniec kwietnia przyszłego roku papież Polak zostanie ogłoszony świętym.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz

mp

Czytaj także

Kanonizacja Jana Pawła II. "Lepszej daty nie można było wybrać"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 16:13
Papież Franciszek ogłosił na poniedziałkowym konsystorzu w Watykanie, że Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym 27 kwietnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Paweł II zostanie wyniesiony na ołtarze wiosną 2014

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 21:00
Papież Franciszek ogłosił na poniedziałkowym konsystorzu w Watykanie, że Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym 27 kwietnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kanonizacja Jana Pawła II. Królak: tempo procesu ekspresowe

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 17:21
Zdaniem publicysty Tomasza Królaka z Katolickiej Agencji Informacyjnej, tak szybki proces kanonizacyjny to "przypadek unikalny w dziejach Kościoła".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kanonizacja Jana Pawła II. Benedykt XVI będzie na uroczystości?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 19:00
Rzecznik Watykanu nie wykluczył, że emerytowany papież Benedykt XVI weźmie udział w kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII 27 kwietnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kanonizacje mają zwrócić uwagę na to, co w Kościele najważniejsze"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 09:06
Jak tłumaczą goście radiowej Jedynki, kanonizacje Jana XXIII i Jana Pawła II łączy Sobór Watykański II, który wyznaczył drogę Kościołowi we współczesnym świecie.
rozwiń zwiń