Jerzy Owsiak z Medalem Szczytu Noblistów

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 20:58
Pokój na świecie, powszechna sprawiedliwość, eliminacja biedy. To marzenia laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, którzy spotkali się w Warszawie na XIII szczycie uhonorowanych tym wyróżnieniem. Spotkanie odbywa się w Polsce w 30. rocznicę przyznania nagrody Lechowi Wałęsie.
Audio
  • Relacja Doroty Piotrowskiej ze Szczytu Noblistów (Popołudnie z radiową Jedynką)
Szef WOŚP Jerzy Owsiak (P) został wyróżniony Medalem Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Nagrodę wręczyli były prezydent RP Lech Wałęsa (L) i profesor Mohammad Junus (C) z Bangladeszu.
Szef WOŚP Jerzy Owsiak (P) został wyróżniony Medalem Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Nagrodę wręczyli były prezydent RP Lech Wałęsa (L) i profesor Mohammad Junus (C) z Bangladeszu.Foto: PAP/Jacek Turczyk

Do Warszawy miało przyjechać ośmioro Pokojowej Nagrody Nobla i przedstawiciele 8 organizacji. Wiadomo jednak, że nie będzie Michaiła Gorbaczowa, który zrezygnował z przyjazdu ze względów zdrowotnych. Gorbaczow jest inicjatorem spotkań. Lista noblistów, którzy sa już albo przyjadą do Warszawy i tak robi wrażenie. W poniedziałek Medalem Szczytu Noblistów został uhonorowany Jerzy Owsiak.

Szczyt Noblistów >>> Czytaj więcej

Jerzy Owsiak powiedział, że Polsce bardzo potrzeba pozytywnych impulsów, dobrych wiadomości, budujących przykładów i że trzeba "odpędzać przepowiadaczy złej pogody". Wyraził też radość, że działanie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostało dostrzeżone i nagrodzone przez Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. - To znaczy, że i my dla kogoś możemy być dobrym przykładem - mówił.

Lista noblistów, którzy sa już albo przyjadą do Warszawy i tak robi wrażenie. W środowych obradach weźmie udział duchowy przywódca narodu tybetańskiego Dalajlama XIV, a  dzisiaj wystąpili, miedzy innymi, były prezydent RPA Frederik Willem de Klerk, irańska prawniczka Shirin Ebadi oraz twórca idei mikrokredytu Muhammad Yunus.

>>> Pokojowy  Nobel dla Lecha Wałęsy

Jak poprawić sytuację biednych ludzi na świecie? Pokojowy noblista Muhammad Yunus twierdzi, że pomogłaby lista życzeń, które można by realizować. Bez likwidacji biedy, jego zdaniem, nie uda się zaprowadzić pokoju na świecie.
Do rozwiązania NATO, zaprzestania zbrojenia Europy i świata wzywa z Warszawy Irlandka  Mairead Corrigan Maguire.  Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1976 roku chciałaby widzieć świat solidarny. Tymczasem - mówiła w wystąpieniu otwierającym obrady Szczytu Noblistów  w Warszawie - mocarstwa się zbroją i końca zarabiania na przemyśle wojennym nie widać.
Irańska prawniczka Shirin Ebadi zaapelowała do przywódców reżimów o słuchanie swoich obywateli. Pisarka uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla w 2003 roku za działania na rzecz praw człowieka argumentowała, że gdyby były przywódca Libii Muammar Kadafi czy prezydent Syrii Baszar al-Assad posłuchali swoich obywateli i przekazaliby im więcej uprawnień, nie doszłoby do takiego rozlewu krwi i wojny domowej.

Jednym z bardziej medialnych wydarzeń warszawskiego szczytu będzie z pewnością wręczenie Nagrody Pokoju (Peace Summit Award). Jego tego roczną laureatką została Sharon Stone, amerykańska gwiazda filmowa, najbardziej znana z roli w "Nagim instynkcie". Wyróżnienie otrzyma jednak nie za osiągnięcie aktorskie, lecz za "solidarne działanie na rzecz ludzi walczących z tragedią HIV i AIDS oraz na niesienie im nadziei". Ceremonia wręczenia nagrody Sharon Stone odbędzie się w środę w Teatrze Wielkim w obecności laureatów uczestniczących w szczycie.

Przygotowała Dorota Piotrowska.

(ag)