X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Poznała historię życia ponad 6 tysięcy krewnych

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 12:38
Drzewo genealogiczne Justyny Trojanowskiej zawiera 6158 krewnych. 430 z nich to osoby spokrewnione w linii prostej. W drzewie jest 11 pokoleń.
Audio
  • Justyna Trojanowska opowiada, jak zbudować drzewo genealogiczne (Popołudnie z radiową Jedynką)
Fotografia z drugiej połowy XIX w.
Fotografia z drugiej połowy XIX w.Foto: Ze zbiorów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy

Najstarsi odnalezieni przodkowie rodu żyli na przełomie XVII i XVIII wieku. I choć pani Justyna Trojanowska poznaje historię rodziny od 13 lat, nadal nie widać końca.
Zainteresowanie genealogią wyniknęło z pracy domowej na lekcji historii. W IV klasie szkoły podstawowej nauczycielka dała zadanie przygotowania drzewa genealogicznego rodziny do prapradziadków. Zaczęło się więc od wypytywania najbliższych o to, jak się nazywali przodkowie, gdzie mieszkali, jak żyli. Potem była dalsza rodzina, kuzynostwo i drzewo rozrosło się do 70 osób. Jak i to źródło wiedzy wyschło to przyszedł czas na Urzędy Stanu Cywilnego oraz archiwa państwowe i kościelne.

>>> Rady, które mogą pomóc budować drzewo genealogiczne
Jednymi z najstarszych są w 11-tym pokoleniu Jadwiga Rożniak i Marcin Rożniak. - To przodkowie dziadka mojej mamy - mówi Justyna Trojanowska w radiowej Jedynce. Na przełomie XVII i XVIII wieku mieszkali w okolicach Sierpca. Podczas pracy nad drzewem genealogicznym, przeglądając listy pasażerów statków, które dobijały do amerykańskiego brzegu, udało jej się odnaleźć krewnych, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. W tym roku na zjazd rodzinny ich potomkowie przylecieli z Ameryki do Polski. A listy pasażerów są dostępne na amerykańskich stronach, na których szuka się przodków.

Zostań rodzinnym archiwistą >>> Akcja radiowej Jedynki i Archwów Państwowych
Pani Justyna zauważa, że informacje w księgach parafialnych dotyczą tak naprawdę ostatnich stu lat. Warto także szukać na cmentarzach, bo może się okazać, że zmarły o tym samym nazwisku to rodzina. Trzeba też rozwiązywać łamigłówki, bo na przestrzeni lat przekręcane były nazwiska. Ale największą barierą jest - jak to się określa - czynnik ludzki, czyli niechęć księży lub urzędników. Ale Justyna Trojanowska nie zniechęca się. - Będę szukała dalej - deklaruje w Jedynce.
Rozmawiała Dorota Świerczyńska.

W połowie grudnia ukaże się publikacja, w której znajdą się najciekawsze zbiory laureatów konkursu "Zostań rodzinnym archiwistą". Dr Grzegorz Welik, dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach i jednocześnie przewodniczący komisji, która oceniała nadesłane prace, wyjaśnia, że do publikacji wybrano ponad 200 obiektów. Większość z nich to fotografie.

Wszystkie nagrodzone prace oraz informacje o naszej akcji znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą >>>

(ag)

logotyp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rodzinne archiwum: świadectwo epoki z Żoliborzem w tle

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2013 14:04
- Długo czułam, że czegoś mi brakuje. Interesowało mnie wiele rzeczy, ale brakowało mi tego jednego elementu. Tym elementem okazało się opracowywanie materiałów, które zostały po moich przodkach - mówi Anita Golańska, czwarta z laureatów wspólnej akcji Jedynki i archiwów państwowych "Zostań rodzinnym archiwistą".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Honor. Kiedyś rozumiano to słowo inaczej

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 10:07
W gronie laureatów akcji Jedynki i archiwów Państwowych "Zostań rodzinnym archiwistą" znalazła się pani Aldona Młynarczuk z Przeworska. Na podstawie zebranych i zachowanych dokumentów rodzinnych napisała historię rodu Topolnickich herbu Sas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja "Zostań rodzinnym archiwistą" ożywiła dawną tradycję

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 10:49
- Jesteśmy przede wszystkim zadowoleni, że poznaliśmy bardzo ciekawe historie. Istotne jest też to, że ożywiliśmy domowe archiwa. Nasi słuchacze zobaczyli jak ważne zbiory mają w swoich domach i postanowili się nimi podzielić z innymi - podkreśla Kamil Dąbrowa, dyrektor radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tworzenie drzewa genealogicznego to rozwiązywanie zagadek

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 20:55
Wiedza Polaków o przodkach zazwyczaj sięga do pradziadków. Im wcześniej, tym gorzej. Dlatego warto zająć się stworzeniem drzewa genealogicznego, aby poznać dzieje swojego rodu. Radzimy jak się do tego zabrać.
rozwiń zwiń