"Mamy Niepodległą": wyślij pocztówkę na 11 listopada

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 17:02
Z inicjatywą słania pocztówek na Dzień Niepodległości wystąpiło Muzeum Józefa Piłsudskiego.
Audio
  • Wyślij pocztówkę na Święto Niepodległości. Gościem Jedynki jest inicjator akcji dyr. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Krzysztof Jaraczewski. (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz objęła honorowym patronatem ogólnopolską akcję wysyłania pocztówek na 11 listopada Mamy Niepodległą
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz objęła honorowym patronatem ogólnopolską akcję wysyłania pocztówek na 11 listopada "Mamy NiepodległąFoto: PAP/EPA/Bartłomiej Zborowski

- Naszą ideą chcemy podkreślić wyjątkowość tego dnia. To tak, jakbyśmy wysyłali pocztówkę komuś bliskiemu - mówił w Jedynce dr Krzysztof Jaraczewski, dyrektor muzeum.

Pocztówki zostały zaprojektowane przez znanych polskich artystów: Piotra Młodożeńca, Andrzeja Pągowskiego i Józefa Wilkonia.

- Wiemy, że dzisiaj coraz rzadziej wysyłamy sobie życzenia na pocztówkach. Mamy czasy sms-ów i e-maili - przyznał dr Krzysztof Jaraczewski, prywatnie wnuk Marszałka. - Przygotowaliśmy trzy pocztówki: z postacią Marszałka oraz z motywami narodowymi, ale wszystkie przekazują tę samą wartość: że mamy Polskę niepodległą i tą ideą chcemy się dzielić - powiedział i dodał, że akcja "Mamy Niepodległą" została objęta honorowym patronatem marszałek Sejmu Ewy Kopacz.

W sumie wysłanych zostanie ponad 100 tysięcy kartek. Pocztówki zostały zaprojektowane przez znanych polskich artystów: Piotra Młodożeńca, Andrzeja Pągowskiego i Józefa Wilkonia. Gość Jedynki wyraża też podziękowanie Poczcie Polskiej, która, jak mówi - natychmiast zareagowała, (...) między innymi przygotowała tak zwane neokartki, to znaczy, że my zapisujemy je elektronicznie, a one są fizycznie dostarczane do adresata, czyli taki kompromis nowoczesności z tradycją. (...) Mamy nadzieję, że zapoczątkowana w tym roku akcja, będzie kontynuowana w latach następnych, (...) z Pocztą Polską jesteśmy już umówieni na następny rok.

Dyrektor Jaraczewski przypomina, że, wciąż tworzone, muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku posiada w swoich zbiorach znaczną kolekcję kartek o treści patriotycznej, z przełomu XIX i XX wieku oraz z dwudziestolecia międzywojennego. - Być może w następnych latach, w ramach akcji "Mamy Niepodległą", będziemy wysyłali ich reprinty.  Zapewnia, że otwarcie muzeum Marszałka nastąpi w roku 2017 roku, na 150. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego.

Z gościem "Popołudnia z Jedynką" rozmawiał Paweł Wojewódka.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

mc

Czytaj także

Straż Marszu Niepodległości będzie izolować policjantów? Szef MSW: nie radziłbym

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 10:19
- Jeśli ktoś nie współdziała z policją i narusza prawo, musi się liczyć z konsekwencjami - powiedział szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bieg Niepodległości: dbaj o zdrowie i pamiętaj o historii

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 20:00
- W Bieg Niepodległości zaangażowany jest także Instytut Pamięci Narodowej. W pakiecie startowym wszyscy uczestnicy znajdą atrakcyjną niespodziankę… historyczną - opowiada Jacek Paszkiet, dyrektor generalny IPN.
rozwiń zwiń