X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Afera korupcyjna. Kopińska: nie ma powodów do dymisji Sikorskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 16:21
Skala nieprawidłowości w Ministerstwie Spraw Zagranicznych jest zbyt mała, by domagać się dymisji Radosława Sikorskiego - mówiła w radiowej Jedynce Grażyna Kopińska z Fundacji Batorego.
Audio
  • Grażyna Kopińska z Fundacji Batorego: to mała skala nieprawidłowości, by domagać się dymisji ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego (Jedynka/Rozmowa dnia)
Grażyna Kopińska
Grażyna KopińskaFoto: PR/Wojciech Kusiński

Według niej, w MSZ raczej nie doszło do korupcji, ale do zmowy firm. - Do ostatniego etapu przeszły cztery firmy. Trzy z nich się wycofały, została jedna - powiązana z naczelniczką w MSZ. Być może należałoby się zastanowić nad dymisją jej bezpośredniego przełożonego. Ale to za mała sprawa, by żądać dymisji ministra Sikorskiego - uznała Grażyna Kopińska.

Odejścia Radosława Sikorskiego domaga się PiS. Zdaniem posła Krzysztofa Szczerskiego z PiS, publiczne oświadczenie ministra w sprawie korupcji w jego resorcie nie może pozostać bez konsekwencji i nie może on "unosić się jak nadymany balon nad ministerstwem". - Polityczna odpowiedź na przeżarcie korupcją urzędu to jest dymisja ministra - podkreślił polityk PiS.

O aferze przetargowej - tu zobacz więcej>>>

Według Kopińskiej, która od lat zajmuje się badaniem korupcji w Polsce problemem jest to, że ustawa o zamówieniach publicznych ciągle jest nowelizowana. - Być może zamiast ciągle zmieniać ustawę, zaczniemy ją sensownie stosować - powiedziała w "Popołudniu z Jedynką" Kopińska.

Jej zdaniem, dużo trudniej dziś dochodzi do korupcji niż jeszcze kilkanaście lat temu. Kopińska mówiła, że kiedyś był prosty układ: my wygrywamy przetarg, a ty dostaniesz z tego jakiś procent. - Dziś jest to bardziej skomplikowane: po wygranym przetargu powiązana z tobą firma lub firma twoich znajomych dostanie zlecenie, czy ktoś z twoich znajomych znajdzie u nas pracę. To raczej ten typ dogadania się - mówiła.

Do tej pory CBA zatrzymało 37 osób. Szef Biura Paweł Wojtunik mówi, że sprawa jest rozwojowa, bo chodzi o rekordowe łapówki.

Zatrzymania zaczęły się we wtorek rano. Wśród zatrzymanych jest wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego, pracownik Centrum Informatyki Statystycznej, naczelniczka Wydziału Zamówień Publicznych w Biurze Dyrektora Generalnego MSZ (w środę wydalona ze służby zagranicznej) i 15 przedstawicieli firm informatycznych. Kolejne osoby zatrzymano w środę i czwartek.
Zatrzymania miały związek z prowadzonym przez stołeczną prokuraturę apelacyjną wielowątkowym śledztwem dot. korupcji przy zamówieniach na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez CPI b. MSWiA oraz Komendy Głównej Policji. Od października 2011 roku w tej sprawie zatrzymano w sumie 37 osób. Zatrzymanym postawiono 20 zarzutów o zmowę przetargową oraz kilka korupcyjnych. Wobec trzech osób są wnioski o areszt, wobec 17 zastosowano nieizolacyjne środki zapobiegawcze, takie jak poręczenia majątkowe, dozory policji i zakaz kontaktowania się między sobą.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz

asop

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Są wnioski o areszt w aferze przetargowej w MSZ i GUS

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 19:06
Prokuratura chce tymczasowego aresztu dla trzech osób, zatrzymanych we wtorek w związku z oskarżeniami o korupcję w MSZ i GUS. Wszystkim zatrzymanym w tej sprawie przedstawiono zarzuty tzw. zmowy przetargowej, za co grozi do 3 lat pozbawienia wolności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CBA: będą kolejne zatrzymania ws. afery przetargowej w GUS i MSZ

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 11:06
CBA ostrzega nieuczciwych urzędników. Należy się spodziewać kolejnych zatrzymań w sprawie korupcji przy przetargach na usługi teleinformacyjne dla MSZ i GUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera korupcyjna. Opozycja gromi rząd

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 15:42
Minister spraw zagranicznych powinien zachować się honorowo i ustąpić ze stanowiska - mówi poseł PiS Witold Waszczykowski. Jego zdaniem, to naturalna konsekwencja zatrzymania przez CBA naczelniczki Wydziału Zamówień Publicznych w Biurze Dyrektora Generalnego MSZ. A Solidarna Polska, SLD i Ruch Palikota chcą powołania komisji śledczej.
rozwiń zwiń