Owsiak: od 10 lat badamy słuch noworodków

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 18:37
- W ramach Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków przebadaliśmy już 4 006 374 dzieci - powiedział w Jedynce Jurek Owsiak.
Audio
  • Jurek Owsiak o programie przesiewowych badań słuchu u noworodków (Popołudnie z Jedynką)
Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków jest prowadzony przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nz. prezes zarządu Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak.
Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków jest prowadzony przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nz. prezes zarządu Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak. Foto: PAP/Adam Ciereszko

Testem przesiowowym do wykrywania wad słuchu u noworodków jest rejestracja otoemisji akustycznych. Badanie wykonuje się na oddziale noworodkowym w drugiej dobie życia dziecka, a jeśli test wypadnie nieprawidłowo - powtarza się go w dniu wypisu ze szpitala. Szybkie wykrycie wady słuchu i wczesna rewalidacja są warunkiem prawidłowego rozwoju mowy i umożliwienia dziecku nauki w szkole powszechnej lub integracyjnej. Zgodnie z założeniami Programu, dziecko z podejrzeniem obustronnego niedosłuchu, powinno być zdiagnozowane najpóźniej do 3 miesiąca życia.

- U 12 tysięcy dzieci rozpoznano wady słuchu, 1200 wymagało leczenia operacyjnego, a 1467 otrzymało specjalne aparaty. Dzieci te są rehabilitowane i leczone, funkcjonują podobnie jak zdrowi rówieśnicy, a państwo nie ponosi kosztów związanych z ich inwalidztwem - podkreślił szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wyposażenie oddziałów noworodkowych w niezbędny sprzęt było możliwe dzięki środkom zebranym podczas IX Finału WOŚP.

A w tym roku pieniądze zbierane będąna zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki seniorów. - Już od 3 grudnia można będzie brać udział w naszych aukcjach internetowych, a 12 stycznia,w dniu 22. Finału, odbędzie się 8. Bieg "Policz się z cukrzycą" - zapraszał Jurek Owsiak w Jedynce.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Owsiak: od 20 lat nikt nie dbał o geriatrię

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 21:41
- Napis "Godność" na naszych koszulkach podczas ostatniego finału pokazał, że warto było zagrać i przeznaczyć te pieniądze na opiekę osób starszych. To oczywiście kropla w morzu, ale nie mówimy ostatniego słowa - powiedział szef WOŚP Jurek Owsiak w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

WOŚP znów zagra dla dzieci i seniorów

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 20:17
Jerzy Owsiak ujawnił na co będą zbierane pieniądze podczas najbliższego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 12 stycznia wolontariusze będą zbierać pieniądze dla dziecięcej medycyny ratunkowej oraz oddziałów geriatrycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jurek Owsiak: rusza Bank Zespołów WOŚP

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 21:38
- Może zgłosić się każdy, kto chce zagrać i zaoferować swoją muzykę w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomowcy - powiedział w radiowej Jedynce jej dyrygent Jurek Owsiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

22. Finał WOŚP: w Warszawie zagrają Bednarek i Piersi

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2013 23:46
- 22. Finał rozkręca się bardzo mocno. Zarejestrowało się już 427 sztabów krajowych i 6 zagranicznych, zgłasza coraz więcej wolontariuszy i wykonawców - powiedział w Jedynce Jurek Owsiak.
rozwiń zwiń