Zdrowa Gmina 2013. Zwycięstwo Gogolina!

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 22:02
Spośród 506 gmin uczestniczących w konkursie "Zdrowa Gmina" najlepszy w tym roku okazał się Gogolin (woj. opolskie). - Braliśmy pod uwagę kreatywność, rodzaje i liczbę programów profilaktycznych oraz plan działania we własnej społeczności - mówił w Jedynce Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologi i członek jury.
Audio
  • Rozstrzygnięcie konkursu Zdrowa Gmina 2013 (Popołudnie z Jedynką)
Badanie mammografii
Badanie mammografiiFoto: Glow Images/East News

Zdrowa Gmina to akcja popularyzowana na antenie Jedynki i mająca wywołać zmiany w świadomości prozdrowotnej Polaków. Chodzi również o uwrażliwienie Polaków na tzw. czujność onkologiczną i promowanie profilaktyki oraz prewencji proonkologicznej.

W finałowej czternastce konkursu znalazły się: Gogolin, Nasielsk (woj. mazowieckie), Tuszyn (łódzkie), Bielice (zachodnio-pomorskie), Choroszcz (podlaskie), Cisna (podkarpackie), Szydłowiec (mazowieckie), Subkowy (pomorskie), Komarów -Osada (lubelskie), Ostrów (podkarpackie), Solec Kujawski (kujawsko-pomorskie), Lubiewo (kujawsko-pomorskie), Biała Rawska (łódzkie) i Strachówka (mazowieckie).

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

- W związku z działaniami konkursu odnieśliśmy sukces. W porównaniu do roku 2012 mamy wzrost w badaniach cytologicznych o 8 procent, a badaniach mammograficznych o blisko 24 procent. Jest to średni wzrost wśród najlepszych gmin. Rekordowy wzrost w przypadku cytologii wyniósł w jednej z gmin blisko 74 procent, a w przypadku mammografii ponad 42 procent - podkreślała w "Popołudniu z Jedynką" Katarzyna Polkowska z Biuro Organizatora Konkursu "Zdrowa Gmina".

Pierwsze miejsce i 100 tys. nagrody otrzymała gmina Gogolin. - Od trzech lal współpracujemy z Polską Unią Onkologii, ale do świadomości naszych mieszkańców staramy się trafiać znacznie dłużej. Zachęcamy ich, żeby się badali i uczestniczyli w programach profilaktycznych. Cieszymy się bardzo z tego wyróżnienia. To ogromny wzrost świadomości naszych mieszkańców. Dziękuję wszystkim paniom, które się tak ochoczo badały - mówił Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina.

Miejsce drugie zajęła gmina Strachówka, a trzecie - gmina Biała Rawska. W nagrodę otrzymały odpowiednio 50 i 25 tys. zł.

Konkurs "Zdrowa Gmina" został zorganizowany po raz czwarty. Nagrody dla gmin ufundowało PZU.

Debatę dnia prowadził Artur Wolski.

pg

Zobacz więcej na temat: rak rak piersi zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opieka paliatywna: rak nie musi boleć

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 01:00
Chorzy na raka żyją z bólem, chociaż czasami cierpieniom można zapobiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rak prostaty to wielkie wyzwanie dla nauki

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 02:00
Rak gruczołu krokowego to jeden z najczęstszych nowotworów w Polsce. Wzrasta też liczba zgonów z jego powodu. Jak z nim walczyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrowa gmina. Ten konkurs niesie mieszkańcom zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 04:26
Udowodniono, że wczesne wykrycie choroby nowotworowej zwiększa szanse na opanowanie raka, poprawia skuteczność leczenia oraz daje szanse na wyleczenie, a także powrót do pełnego zdrowia. Jak można sprawić, by Polacy bardziej dbali o swe zdrowie?
rozwiń zwiń