Nie ma zgody w sprawie gender

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 21:25
Prof. Magdalena Środa i ks. prof. Leszek Woroniecki wzięli udział w debacie radiowej Jedynki. Z uwagi na różne aspekty studiów gender, które podkreślali goście "Popołudnia z Jedynką", nie udało się dojść do wspólnych wniosków.
Audio
  • Prof. Magdalena Środa i ks. prof. Leszek Woroniecki - debata o gender (Popołudnie z Jedynką)
Nie ma zgody w sprawie gender
Foto: East News/Glow Images

28 listopada, w 95. rocznicę przyznania kobietom praw wyborczych w Polsce Kongres Kobiet wystosował do papieża Franciszka list, który zawiera krytykę hierarchów polskiego Kościoła katolickiego za ich postawę wobec praw kobiet. Rzeczniczka Kongresu Dorota Warakomska mówiła w radiowej Jedynce, że duchowni głoszą, iż ideologia gender "jest gorsza niż nazizm, maoizm, marksizm oraz prowadzi do śmierci danej cywilizacji i zbrodni na ludzkości".

Z kolei 3 grudnia w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyła się debata "Gender - nadzieja czy spustoszenie?", w której uczestniczyli: niemiecka socjolog i pisarka Gabriele Kuby, teolog ksiądz profesor Paweł Bortkiewicz i genetyk profesor Alina Midro.

Podczas audycji "Popołudnie z Jedynką" prof. Magdalena Środa przyznała, że wysłanie listu do papieża Franciszka miało szczególne znaczenie dla członkiń Kongresu, który są katoliczkami. - To one stoją w obliczu pewnego konfliktu, bo zajmują się prawami kobiet, walczą z przemocą, troszczą się o równość, o partnerstwo w rodzinie i nagle okazuje się, że te wartosci powiązane są z jakąś ideologią gender - powiedziała prof. Środa. Wyjaśniła, że studia gender, które są uznane na całym świecie, a które łączą socjologię, antropologię i nauki społeczne to dziedzina badająca "wzorce kulturowe związane z płcią".

Pallotyn ks. prof. Leszek Woroniecki uważa, że z taką definicją gender duchowni ani rodzice nie mają żadnego problemu. - Natomiast gender samo w sobie ma ogromną wieloznaczność. Problem jest, gdy wchodzimy w szczegóły. Bo gender to nie tylko teoria, ale także próba rozdzielenia natury od kultury, zmiany antropologii znanej od lat i wprowadzenia zaburzeń - powiedział.

Zdaniem prof. Środy celem gender nie jest zatarcie różnicy między płciami, ani rozbicie komórki rodziny. - Gdyby w badaniach gender szukać jakiejś ideologii, to byłaby ona jedna: bada się przemoc, edukację, bariery w rozwoju i z tego płynie wniosek, że kobiety mają się gorzej tylko dlatego, że są kobietami - wyjaśniła i dodała, że walce z takim stanem służy polityka równościowa.

Ks. Woroniecki powiedział, że "gender przybiera maskę równości, parytetów, wolności wyboru, godności, autonomizacji, promocji kobiety". - Natomiast pójdźmy głębiej. Co się dzieje w antropologii, jaka koncepcja rodziny wynika z ideologii gender? Jeżeli powiemy, że męskość kończy się na ciele męskim, to potem wszystko jest konstruktem społecznym budowanym przez kulturę. Naturalne uwarunkowania przestają funkcjonować, wybór swojej tożsamości płciowej, do której nie należy już ciało, odbywa się w sposób dowolny, a prawo ma to usankcjonować - powiedział.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz)

Czytaj także

Gender? ”Minister Gowin tego nie rozumie”

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 13:52
- W rządzie toczy się walka sił zachowawczych z postępowymi - mówi prof. Magdalena Środa, komentując spór dotyczący konwencji o przemocy. W jej ocenie minister Jarosław Gowin ma wizję rodziny rodem z XIX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pedofilia w Kościele. "Nie ma gorszej rzeczy od hipokryzji"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2013 11:26
Ujawnione ostatnio przypadki pedofilii w Kościele katolickim były gorąco dyskutowane w sobotnim programie "Sterniczki" w radiowej Jedynce. - Wreszcie o tym mówimy. To jedyny pozytywny aspekt sprawy - powiedziała prof. Magdalena Środa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Michalik przeprasza: to był lapsus językowy

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 23:59
Arcybiskup Józef Michalik podczas konferencji prasowej przeprosił za swoje słowa sprzed południa. - To był lapsus językowy. Zero tolerancji dla pedofilii - powiedział duchowny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Miller: abp Michalik za winne pedofilii uznał dzieci

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 08:13
- Polski Kościół ustami abp. Michalika mówi, że za pedofilię są odpowiedzialni rodzice ofiar, bo się kłócą i rozwodzą, same ofiary, bo lgną do duchownych oraz rozmaite organizacje międzynarodowe, które deprawują młodzież - mówił w Jedynce Leszek Miller, przewodniczący SLD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Kalisz: hierarchowie Kościoła nie wiedzą czym jest gender

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 09:36
- To nie jest ideologia tylko metoda badania i analizowania w kategoriach aksjologicznych roli społecznej i kulturowej kobiety i mężczyzny - powiedział w "Sygnałach dnia" poseł Ryszard Kalisz
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profesor Środa pisze do papieża. Skarży się na polski Kościół

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 10:57
Profesor Magdalena Środa z Kongresu Kobiet Polskich pisze list do papieża Franciszka. Głównym tematem korespondencji jest ideologia gender.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kongres Kobiet pisze do papieża. Warakomska: to krzyk rozpaczy

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 16:14
Dorota Warakomska z Kongresu Kobiet mówiła w radiowej Jedynce, że list napisany przez Kongres Kobiet do papieża Franciszka wyraża przede wszystkim ich zaniepokojenie atakami hierarchów kościelnych na równość i gender.
rozwiń zwiń

Czytaj także

List do papieża. Forma happeningu czy wyraz bezsilności?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 10:16
Kongres Kobiet wystosował list do papieża Franciszka, który zawiera krytykę hierarchów polskiego Kościoła katolickiego za ich postawę wobec praw kobiet. -
rozwiń zwiń