Czy warto być młodym naukowcem?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 19:08
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło wyniki V edycji konkurs LIDER. W radiowej Jedynce Debata Dnia o szansach dla młodych polskich naukowców.
Audio
  • Debata Dnia w Jedynce szanse dla młodych zespołów badawczych (Jedynka/Popołudnie z Jedynką)
Czy warto być młodym naukowcem?
Foto: East News/Glow Images

A gośćmi w studiu byli: prof. Jacek Guliński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego; Leszek Grabarczyk, z-ca dyrektora NCBR oraz młodzi naukowcy, laureaci konkursu LIDER: dr inż. Wojciech Sawczuk z Wydziału Maszyn Roboczych i Transportu Politechniki Poznańskiej i dr Michał Borysiewicz z Instytutu Technologii Elektronowej w Warszawie.

- Program LIDER ma dwa podstawowe hasła: stawiamy na budowę zespołów przez młodych naukowców i jednocześnie na horyzoncie mamy konkretne zastosowania ich badań, czyli komercjalizację uzyskanych wyników - mówi Jacek Guliński. - Wygrywają więc ci, którzy przedstawią program badań, budowę zespołu pod ten program i pokażą perspektywę, w ciągu dwóch, trzech lat, uzyskania konkretnych efektów badań - dodaje. Gość radiowej Jedynki podkreśla, że konkurs LIDER stawia poprzeczkę bardzo wysoko. W ostatniej, piątej edycji było 240 zgłoszeń, a dofinansowanie uzyskało 36 projektów. Maksymalna kwota o jaką można się ubiegać to milion 200 tysięcy złotych. Na 36 zwycięskich projektów zostanie przeznaczone łącznie około 40 milionów złotych. Prof. Guliński wyraził nadzieję, że w perspektywie budżetowej do roku 2020 będzie można przeznaczyć z funduszy strukturalnych więcej pieniędzy na finansowanie projektów w ramach programu LIDER.

Michał Borysiewicz, jeden z laureatów konkursu, opracował projekt badawczy dotyczący super-kondensatorów dla mikroelektroniki. - Mój projekt jest przeznaczony między innymi dla telefonów czy tabletów, które byłyby przezroczyste, w celu zwiększenia funkcjonalności. (...) W tej chwili nie ma jednak przezroczystych źródeł energii. (...) I nasz cel, to zrobić przezroczyste źródło energii i to nie baterię, ale właśnie super-kondensator - opisuje projekt jego autor. Dodaje, że w projekcie przewidziano też pieniądze na zgłoszenie wniosków patentowych.

Inny laureat Wojciech Sawczuk, jest liderem 12-osobowego zespołu badawczego. Jego projekt dotyczy modernizacji układów hamulcowych pojazdów szynowych. Przyznaje, że w przypadku tego projektu znaczną część budżetu pochłoną koszta osobowe zespołu badawczego. - W tym przypadku jest to jednak niezbędne - podkreśla.  Dodaje, że aby dobrze napisać aplikację i zdobyć fundusze musiał, praktycznie na dwa miesiące, przerwać swoje zajęcia naukowe i dydaktyczne, i w tym czasie poświecić się całkowicie sporządzeniu projektu na konkurs.

Leszek Grabarczyk zapewnia, że konkurs LIDER jest tak zorganizowany, żeby był maksymalnie transparentny i obiektywny. - W tym celu korzystamy z pomocy ekspertów zewnętrznych. (...) Zawsze dobieramy grono uznanych autorytetów w nauce, którzy rozstrzygają o projektach - podkreśla. W jego ocenie zdecydowana większość nadsyłanych projektów jest bardzo dobra i różnice poziomów pomiędzy nimi nie są duże. - W związku z tym każdego roku odczuwamy pewien dyskomfort, gdyż mamy poczucie, że jeszcze kilka, a nawet kilkanaście dobrych projektów mogłoby zostać sfinansowanych - mówi wicedyrektor NBCR. Dodaje, że wnioski nie mogą bez bardzo poważnej modyfikacji przechodzić do konkursu w roku następnym.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

mc/ag

Komentarze1
aby dodać komentarz
Mendel2014-08-06 13:08 Zgłoś
W Polsce jak chcesz umrzeć z głodu to warto. Pracowałam w jednej z instytucji PANu (w Warszawie) i maksymalna pensja statutowa doktora była 2600 PLN brutto a moja to już lepiej nie pamiętać o tym.

Czytaj także

Polak opracowuje roślinny lek na raka. Dostał 50 tys. euro na badania

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 21:13
Polski naukowiec dr Mirosław Szczepański z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymał grant Global Research Initiative na badania nad roślinnym lekiem na raka. Wysokość grantu wynosi 50 tys. euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy studenci: z kosmosu na dno morza

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 23:55
Z kosmosu na dno. Tak studenci Politechniki Warszawskiej ze Studenckiego Koła Astronautycznego określają swój nowy projekt budowy dwóch badawczych robotów głębinowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

40 mln zł dla młodych naukowców na badania dla gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 08:44
36 młodych naukowców dostanie ponad 40 mln zł na prowadzenie badań, których wyniki mają być wdrożone do polskiej gospodarki. Wyniki konkursu ogłosiło w czwartek Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Najwyżej oceniono pracę, która ma pomóc w walce z rakiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuczne oko z możliwościami prawdziwego - już niedługo

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 17:00
Okazuje się, że jeszcze nie wynaleziono oka, które miałoby możliwości prawdziwego narządu. Jednakże naukowcy są bardzo blisko znalezienia takiego substytutu. Jeśli im się to uda, będzie to milowy krok dla rozwoju medycyny.
rozwiń zwiń