X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Danuta Hübner: prof. Bartoszewski tworzył atmosferę otwarcia na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 22:57
- Był niesłychanie szczery, mówił wprost rzeczy dobre i mniej dobre. Dyplomacja kojarzy się z podwójnym językiem i układnością, ale to nie był tego typu dyplomata - mówi Danuta Hübner.
Audio
  • Danuta Hübner mówi o roli, jaką prof. Władysław Bartoszewski odegrał w procesie akcesyjnym Polski do Unii Europejskiej oraz pojednaniu polsko-niemieckim (Polska i świat/Jedynka)
Prof. Władysław Bartoszewski pełnił funkcję pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego w gabinetach Donalda Tuska i Ewy Kopacz. Na zdjęciu archiwalnym z 20.06.2011 r. podczas spotkania z okazji 20. rocznicy podpisania Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy między Polską a Niemcami.
Prof. Władysław Bartoszewski pełnił funkcję pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego w gabinetach Donalda Tuska i Ewy Kopacz. Na zdjęciu archiwalnym z 20.06.2011 r. podczas spotkania z okazji 20. rocznicy podpisania Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy między Polską a Niemcami.Foto: PAP/Archiwum/Jacek Turczyk

Pierwsza polska komisarz w Unii Europejskiej dodaje, że prof. Władysław Bartoszewski był orędownikiem pojednania polsko-niemieckiego , a jego zaangażowanie na tym polu miało wielkie znaczenie w procesie akcesyjnym do Unii Europejskiej. - Jego działalność tworzyła atmosferę otwarcia na Polskę. Wielkie rozszerzenie z 2004 roku budowały głównie Niemcy i bez prof. Bartoszewskiego ten proces byłby mniej otwarty i jeszcze bardziej najeżony wyzwaniami. Bez niego by się to po prostu nie udało - powiedziała w Jedynce posłanka do Parlamentu Europejskiego.

3551 minut archiwalnych dźwięków z czasów pracy Władysława Bartoszewskiego w Radiu Wolna Europa >>>

Danuta Hübner uważa, że przyzwoitość prof. Władysława Bartoszewskiego zjednywała mu szacunek nawet tych, którzy nie podzielali jego poglądów. - Mam nadzieję, że pamięć o nim będzie trwała (...) - dodała.

Danuta
Danuta Hübner Foto. Polskie Radio

***

 

Władysław Bartoszewski, historyk, dyplomata, więzień Auschwitz, żołnierz AK zmarł 24.04.2015 r. w wieku 93 lat.

Był laureatem wielu nagród, odznaczeń i wyróżnień, m.in. Orderu Orła Białego, Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RFN, papieskiego Orderu św. Grzegorza Wielkiego, Krzyża Wielkiego Zakonu Rycerskiego i Szpitalnego św. Łazarza z Jerozolimy. Został uhonorowany przez Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Był honorowym obywatelem państwa Izrael. Był autorem ok. 1,5 tys. artykułów i ok. 40 książek.

Wspomnienia Władysława Bartoszewskiego z Auschwitz >>>

***

Tytuł audycji: Polska i świat
Prowadzenie: Michał Żakowski
Gość: Danuta Hübner (była minister ds. europejskich oraz szefowa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, ekonomistka, posłanka do Parlamentu Europejskiego)
Data emisji: 25.04.2015
Godzina emisji: 22.10

asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Ołdakowski: odszedł ostatni z wielkich Polaków

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 23:59
- Czymś co po nim zostanie jest takie przekonanie, że trzeba być uczciwym i iść szybko przez życie - wspomina Władysława Bartoszewskiego dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lech Wałęsa: Władysław Bartoszewski był ostatnim rycerzem Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 12:45
- Był wielkim człowiekiem, wielkiego honoru i przyzwoitości - powiedział były prezydent Lech Wałęsa o zmarłym w piątek Władysławie Bartoszewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Barcz o Władysławie Bartoszewskim: mówił, że pojednanie trzeba pielęgnować

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 13:56
- Władysław Bartoszewski przełamywał niechęć Polaków do Niemców i pokazywał, że Polacy muszą pokonać tkwiącą w nich klaustrofobię. Szukał dróg wiodących do porozumienia, ale nie uciekał od obciążeń przeszłości - wspominał zmarłego przyjaciela profesor Jan Barcz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejskie media i politycy mówią o śmierci Władysława Bartoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 15:20
Zagraniczni politycy i szefowie unijnych instytucji natychmiast zareagowali na wiadomość o śmierci Władysława Bartoszewskiego. Pierwsze oświadczenia pojawiły się już po godzinie od smutnego wydarzenia.
rozwiń zwiń