Danuta Huebner: profesor Bartoszewski wyznaczał kierunek przyzwoitości

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 22:57
Eurodeputowana Platformy Obywatelskiej mówiła w radiowej Jedynce, że profesor Władysław Bartoszewski był człowiekiem przyzwoitym i niesłychanie szczerym.
Audio
  • Była komisarz UE ds. polityki regionalnej o profesorze Bartoszewskim (Polska i świat/Jedynka)
Danuta Huebner
Danuta HuebnerFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Zdaniem Danuty Huebner profesor Bartoszewski wyznaczał kierunek przyzwoitości. - Przyzwoitość pana profesora przejawiała się w tym, że był szczery, w tym co mówił. Zawsze potrafił znaleźć słowa, które świetnie oddawały bardzo trudne sytuacje, w których Polska w ostatnich kilkudziesięciu latach się znajdowała. (…) Władysław Bartoszewski przez to, że przez całe życie był człowiekiem przyzwoitym, to też zyskiwał sobie nawet wśród ludzi, którzy mieli inne poglądy niż on. Mam nadzieję, że ta pamięć o profesorze będzie trwała - podkreśliła.

Europosłanka Platformy zaznaczyła, że Władysław Bartoszewski nie był "klasycznym typem dyplomaty". - Właściwie był zaprzeczeniem dyplomaty. Był kimś niesłychanie szczerym. Był kimś, kto mówił wprost rzeczy dobre i mniej dobre. (…) Dyplomacja kojarzy się z pewną układnością i z pewnym podwójnym językiem. To nie był tego typu człowiek - powiedziała w audycji "Polska i świat" Danuta Huebner.

Władysław Bartoszewski zmarł w piątek wieczorem. Wcześniej tego dnia w ciężkim stanie trafił do szpitala MSW w Warszawie. Miał 93 lata.

Władysław Bartoszewski. Jego życie to historia Polski ostatnich kilkudziesięciu lat >>>

Urodził się w 1922 roku w Warszawie. We wrześniu 1940 roku został aresztowany przez Niemców i wywieziony do Auschwitz, gdzie był więziony do kwietnia 1941 roku. W 1942 roku związał się z konspiracją, wstąpił do AK i rozpoczął współpracę z Radą Pomocy Żydom "Żegota". Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim.

W 1946 roku zatrudnił się w związanej z Polskim Stronnictwem Ludowym Stanisława Mikołajczyka "Gazecie Ludowej". W tym samym roku został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa i skazany na karę więzienia. Po uwolnieniu zajął się publicystyką, współpracował m.in. z tygodnikiem "Stolica" i "Tygodnikiem Powszechnym". W latach 1973-1982 i 1984-1985 wykładał historię najnowszą na KUL, prowadził także wykłady na niemieckich uczelniach.

Wspomnienia Władysława Bartoszewskiego z Auschwitz >>>

Był inwigilowany przez SB, m.in. jako "polityczny kontakt reakcyjnej emigracji". W 1976 roku poparł list intelektualistów przeciwko zmianom w konstytucji PRL, tzw. List 64. Od 1978 roku współtworzył Towarzystwo Kursów Naukowych i wykładał na tajnym Uniwersytecie Latającym. W 1980 roku został członkiem NSZZ "Solidarność". Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany.

W latach 1990-1995 był ambasadorem Polski w Austrii, później przez kilka miesięcy szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych w rządzie Józefa Oleksego. W latach 1997-2001 był senatorem IV kadencji z ramienia Unii Wolności. Szefem MSZ ponownie został w rządzie Jerzego Buzka w latach 2000-2001. Od 2001 roku przewodniczył Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej.

ARCHIWALNE NAGRANIA PROF. WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO W RADIACH WOLNOŚCI >>>

W 2007 roku stanął na czele komitetu honorowego Platformy Obywatelskiej przed przedterminowymi wyborami parlamentarnymi. Podczas wyborów prezydenckich w 2010 roku wszedł w skład honorowego komitetu poparcia kandydatury Bronisława Komorowskiego na prezydenta. W listopadzie 2007 roku został powołany przez premiera Donalda Tuska na pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego. Pełniąc tę funkcję, zajmował się rozwojem współpracy polsko-niemieckiej oraz kontaktami z diasporą żydowską i Izraelem.

Był laureatem wielu nagród, odznaczeń i wyróżnień, m.in. Orderu Orła Białego, Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RFN, papieskiego Orderu św. Grzegorza Wielkiego, Krzyża Wielkiego Zakonu Rycerskiego i Szpitalnego św. Łazarza z Jerozolimy. W 1965 roku został uhonorowany przez Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Był honorowym obywatelem państwa Izrael. Był autorem ok. 1,5 tys. artykułów i ok. 40 książek.

***

Tytuł audycji: Polska i świat

Prowadził: Michał Żakowski

Gość: Danuta Huebner (europosłanka PO)

Data emisji: 25.04.2015

Godzina emisji: 22.12

Jedynka/IAR/aj

Czytaj także

Pogrzeb Władysława Bartoszewskiego. Jego życie to historia Polski ostatnich kilkudziesięciu lat

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2015 07:24
Szybko mówił, szybko chodził, za szybko odszedł. Przez całe życie udowadniał, że trzeba być przyzwoitym. - Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto - powiedział w jednym z wywiadów. W piątek, 24 kwietnia odszedł Władysław Bartoszewski. Dziś zostanie pochowany na warszawskich Powązkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Ołdakowski: odszedł ostatni z wielkich Polaków

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 23:59
- Czymś co po nim zostanie jest takie przekonanie, że trzeba być uczciwym i iść szybko przez życie - wspomina Władysława Bartoszewskiego dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kanclerz Merkel: Władysław Bartoszewski niezłomnym bojownikiem o wolność i pojednanie

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 18:11
Władysław Bartoszewski był "niezłomnym bojownikiem o wolność i pojednanie" człowiekiem dalekowzrocznym i odważnym, łączącym intelekt i czyn - napisała kanclerz Niemiec Angela Merkel w sobotę w liście kondolencyjnym do premier RP Ewy Kopacz.
rozwiń zwiń