Potomkowie rotmistrza Pileckiego Kustoszami Pamięci Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2015 09:27
Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody w konkursie "Kustosz Pamięci Narodowej". Przyznawane są za udział w upamiętnianiu historii Polski w latach 1939-89.
Audio
  • Dzieci rotmistrza Pileckiego wśród laureatów konkursu "Kustosz Pamięci Narodowej" (Polska i świat/Jedynka)
Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci rotmistrz Witold Pilecki został stracony w 1948 roku.  Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika
Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci rotmistrz Witold Pilecki został stracony w 1948 roku. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownikaFoto: Wikipedia/Domena Publiczna

Tytuł "Kustosza Pamięci Narodowej" otrzymali: powstaniec i autor książek o Powstaniu Warszawskim - Juliusz Kulesza, dzieci rotmistrza Witolda Pileckiego - Zofia Pilecka-Optułowicz i Andrzej Pilecki oraz więzień i uciekinier z KL Auschwitz - Kazimierz Piechowski. Pośmiertnie przyznano go też opozycjoniście Januszowi Krupskiemu.

- Kustosze pamięci narodowej reprezentują różne historie. Są wśród nich żołnierze Armii Krajowej i  opozycjoniści, wiele historii jest zapisanych w ich życiorysach. Ich wspólną cechą są jednak wartości, które dostrzegają w historii, starają się je zachować i przenieść w przyszłość - mówił prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński

Najdłużej oklaskiwanymi podczas uroczystości laureatami byli Zofia Pilecka-Optułowicz i Andrzej Pilecki. Dzieci rotmistrza Witolda Pileckiego przyczyniły się do jego rehabilitacji w 1990 roku. Zofia Pilecka-Optułowicz zapewniała, że będzie się dzielić z innymi nagrodą.  - Ze wszystkimi, z którymi łączy mnie patriotyzm i miłość do ojczyzny - mówiła laureatka.

Więcej w serwisie specjalnym Polskiego Radia zolnierzewykleci.polskieradio.pl.

Natomiast dyrektor jedynej nagrodzonej instytucji, Muzeum Polskiego w Rapperswilu, ma nadzieję, że nagroda pomoże placówce w zwalczeniu kłopotów. Gmina, na terenie której stoi muzeum, chce wypowiedzieć umowę dzierżawy budynku. - Wyróżnienie na pewno zwróci uwagę na ważność naszej instytucji o znaczeniu międzynarodowym. Szwajcarzy są na tym punkcie wyczuleni - powiedziała Anna Buchamnn.

W tym roku nagrody przyznano po raz czternasty. Patronem medialnym wydarzenia było Polskie Radio.

***

Przygotowała: Katarzyna Ingram

Data emisji: 22.05.2015

Godzina emisji: 22.28

Materiał wyemitowano w audycji "Polska i świat"

tj

Czytaj także

Film o rotmistrzu Witoldzie Pileckim ukończony. Premiera we wrześniu

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 19:47
Filmowcy ukończyli pracę przy fabularyzowanym dokumencie o rtm. Witoldzie Pileckim. Publiczność zobaczy obraz we wrześniu. Premiera zbiegnie się z 75. rocznicą deportacji Pileckiego do Auschwitz.
rozwiń zwiń