X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trzech naukowców wyróżnionych Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2019

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 12:34
To najbardziej prestiżowe nagrody naukowe w Polsce. Podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie uhonorowano prof. Marcina Drąga, prof. Andrzeja Kossakowskiego i prof. Andrzeja Wiśniewskiego.
Audio
  • Gala Nagród Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej - relacja Katarzyny Ingram (Polska i Świat/Jedynka)
Laureaci: prof. Andrzej Kossakowski (C), prof. Marcin Drąg (P) i prof. Andrzej Wiśniewski (L) podczas gali wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej na Zamku Królewskim w Warszawie
Laureaci: prof. Andrzej Kossakowski (C), prof. Marcin Drąg (P) i prof. Andrzej Wiśniewski (L) podczas gali wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej na Zamku Królewskim w WarszawieFoto: PAP/Rafał Guz

Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy poznawcze, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają Polsce znaczące miejsce w podejmowaniu najbardziej ambitnych wyzwań współczesnego świata. Wysokość nagrody wynosi 200 tys. zł.

PAP/Rafał Guz PAP/Rafał Guz

Nagrodzeni w tym roku

Prof. Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej - nagroda w obszarze nauk chemicznych i o materiałach - jest autorem nowej platformy technologicznej, umożliwiającej otrzymywanie związków biologicznie aktywnych, w szczególności inhibitorów enzymów proteolitycznych. W dalszej perspektywie platforma może służyć do opracowywania nowych terapii, leków czy metod diagnostycznych.

Prof. Andrzej Kossakowski z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał nagrodę w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich. Doceniono jego pracę związaną z rozwinięciem teorii kwantowych układów otwartych. Teoria ta stanowi podstawę intensywnie rozwijającej się obecnie dziedziny naukowej - kwantowej teorii informacji.

Nagrodę w obszarze nauk humanistycznych i społecznych - za opracowanie koncepcji inferencyjnej logiki pytań - otrzymał prof. Andrzej Wiśniewski z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Rozwiązania zaproponowane przez profesora mogą znaleźć zastosowanie m.in. w uczeniu maszynowym, rozwijaniu sztucznej inteligencji, ulepszaniu internetowych wyszukiwarek czy skutecznej analizie baz danych.

Nagrody w obszarze nauk o życiu i o Ziemi w tym roku nie przyznano.

PAP/Rafał Guz PAP/Rafał Guz

Ci, którzy przekroczyli granice

Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej są przyznawane od 1992 roku. Grono laureatów, łącznie z tegorocznymi zdobywcami nagrody, liczy już 102 osoby. Kandydatów do nagród zgłaszają wybitni przedstawiciele nauki, zaproszeni imiennie przez zarząd i radę fundacji. Rada FNP pełni rolę Kapituły konkursu i dokonuje wyboru laureatów na podstawie opinii niezależnych ekspertów i recenzentów - głównie z zagranicy - oceniających dorobek kandydatów.

- Chcemy nagradzać tych, którzy przekroczyli granice poznania, tych, którzy dokonali wielkich odkryć naukowych. Chcielibyśmy także wyznaczać pewne standardy, nagradzać ludzi, którzy są prawdziwymi autorytetami w naszym społeczeństwie - powiedział prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz. Dodał, że tacy naukowcy przyciągają do pracy w Polsce innych wybitnych uczonych.

W uroczystości wręczenia nagród wziął udział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Pogratulował nagrodzonym wysiłku naukowego i nauczycielskiego. Mówił też o swoich priorytetach na następne cztery lata. Pierwszym z nich jest monitorowanie wdrożenia ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Drugim - działania na rzecz pozyskania środków z programu Horyzont Europa. Trzecim z celów będzie nowa ustawa o PAN. Czwartym celem ma być wypracowywanie systemowego wsparcia dla centrów doskonałości w Polsce. 

PAP/Rafał Guz PAP/Rafał Guz

***

Materiał wyemitowany w ramach audycji "Polska i Świat".

Data emisji: 4.12.2019 r.

Godzina emisji: 22.00-22.30

Jedynka/IAR/PAP/kk

Zobacz więcej na temat: Krzysztof Grzesiowski NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak