IPN wkracza w cyfrowy świat z ofertą edukacyjną i naukową

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 22:10
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powołał nową komórkę - Biuro Nowych Technologii. Skłoniła go do tego rosnąca popularność nowoczesnych technologii w procesach edukacyjnych. - Wyrosło pokolenie Polaków, którzy czekają na skuteczny przekaz edukacyjny - argumentuje prezes.
Inauguracja Biura Nowych Technologii IPN. Od lewej: rzecznik prasowy IPN Rafał Leśkiewicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej Adam Hlebowicz, prezes IPN Karol Nawrocki i dyrektor Biura Nowych Technologii IPN Magdalena Hajduk
Inauguracja Biura Nowych Technologii IPN. Od lewej: rzecznik prasowy IPN Rafał Leśkiewicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej Adam Hlebowicz, prezes IPN Karol Nawrocki i dyrektor Biura Nowych Technologii IPN Magdalena HajdukFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

IPN free iar 1200.jpg
IPN korzysta z narzędzia FBI do identyfikacji ofiar zbrodni totalitarnych

Karol Nawrocki podkreśla, że na całym świecie trzy miliardy ludzi gra w gry komputerowe. W Polsce to kilkanaście milionów. - Dlatego Instytut Pamięci Narodowej nie może pozostać bierny przyglądając się zmieniającej się rzeczywistości - mówi. Stąd pomysł powołania Biura Nowych Technologii, które będzie odpowiadało za edukacyjny przekaz.


Posłuchaj
02:05 Jedynka-13-09-2021-polska-i-świat.mp3 Inauguracja Biura Nowych Technologii IPN (Polska i świat/Jedynka)

nawrocki karol forum 1200x660.jpg
Dr Karol Nawrocki: historia wymaga porozumienia ponad podziałami politycznymi

 

Dyrektorem Biura została Magdalena Hajduk. Wyjaśnia, że głównym celem Biura będzie dokonanie transformacji cyfrowej oferty edukacyjnej, naukowej i wydawniczej Instytutu Pamięci Narodowej. - Popyt na nowe technologie niejako wymusza na Instytucie dostosowanie się do nowego audytorium - mówi. Wskazuje, że ofertę prezentowaną na stronach internetowych Instytutu trzeba dostosować do nowych technologii tak, aby ta oferta trafiła do odbiorców na całym świecie.

Dyrektor Hajduk zapewniła, że edukacyjne treści stworzone przez IPN będą dostępne w najnowocześniejszych formach, takich jak wirtualna rzeczywistość, rozszerzona rzeczywistość, czy sztuczna inteligencja. - Wszystkie projekty będą dostępne z poziomu smartfona, okularów VR lub komputera - zapewnia.

IPN zainaugurował również nowy projekt multimedialny "Bohaterowie Niepodległej", który ma przybliżać sylwetki polskich bohaterów dróg do wolności. Powstanie kilkaset filmów animowanych, nawiązujących do gier komputerowych, które będzie można oglądać na kanale IPN w Youtubie.

Pierwszy odcinek jest już dostępny i prezentuje postać Bogusława Szul-Skjöldkrona - legionisty, żołnierza i poety. W 1918 roku został szefem sztabu wojsk polskich w północnej Rosji. Później był oficerem Armii Polskiej we Francji i 52. Pułku Strzelców Kresowych. Zginął w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Za udział w walkach został odznaczony Orderem Virtuti Militari.

IPNtvPL/Youtube

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Polska i świat

Materiał: Witold Banach

Data emisji: 13.09.2021 r. 

Godzina emisji: 22.10

ag

Czytaj także

Cały czas są odkrywane tajemnice sprzed lat

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 09:38
Przykładem jest zdjęcie sprzed ponad 70 lat, na którym, jak już wiadomo, widnieje Maria Barr, córka polskiego pułkownika, wdowa po brytyjskim pilocie polskiego pochodzenia, odbierająca z rąk króla Jerzego VI order przyznany pośmiertnie jej mężowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dokumenty służb PRL na prywatnej posesji. Akcja IPN i ABW doprowadziła do ich odzyskania

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 05:40
Prokuratura Instytutu Pamięci Narodowej we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego odzyskała dokumenty wytworzone w 1975 i 1990 roku przez organy bezpieczeństwa PRL. Znajdowały się w posiadaniu byłego funkcjonariusza MO i Służby Bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń