Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2020. Wicepremier Gliński: polskie muzealnictwo jest wspaniałe

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 18:05
W Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku wręczono nagrody i wyróżnienia w 41. Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2020. Jest to najważniejsza forma uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie. Które muzea sięgnęły po najwyższe laury?
Laureaci po gali 41. Konkursu Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2020
Laureaci po gali 41. Konkursu Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2020Foto: Mateusz Marek/PAP

Gdynia PAP 1200.jpg
46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. "Tęskniliśmy do bezpośrednich spotkań"
Posłuchaj
03:17 Jedynka/Polska i świata - 22.09.2021 sybilla 2020 Grand Prix 2020 otrzymało Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku za wystawę "Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935" (Polska i świat/Jedynka)

Prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu powiedział podczas gali, że polskie muzealnictwo jest wspaniałe. Wskazał też, że mamy wielki sukces muzealny. Chodzi o 2019 rok, kiedy polskie muzea odwiedziło 40 mln ludzi. - Porównujemy to do frekwencji kinowej, gdzie było 60 mln osób, więc już doganiamy tę muzę, która wydawała się nie do doścignięcia - stwierdził.

Grand Prix dla Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Grand Prix 2020 otrzymało Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku za wystawę "Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935". Ekspozycja ta zdobyła również nagrodę w kategorii nowe i zmodernizowane wystawy stałe.

- To jest ogromne docenienie tego, co tutaj zostało zrobione przez ostatnich kilkanaście lat. To ogromna inwestycja i też ogromna praca intelektualna, żeby pokazać życie, ale również dziedzictwo Józefa Piłsudskiego w jednym miejscu - mówił dyrektor placówki Robert Andrzejczyk.

Z kolei Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zostało nagrodzone za wyremontowanie sześciu zabytkowych, drewnianych budynków. - Na przykład Willa Koliba, która jest pierwszą realizacją w stylu zakopiańskim, czyli niezmiernie wartościowy obiekt. Ona już naprawdę od kilku lat wymagała, żeby była lepiej chroniona i lepiej pokazywana - komentowała szefowa muzeum Anna Wende-Surmiak.

Kto jeszcze sięgnął po nagrody?

Jurorzy docenili także projekt edukacyjny "Szczecińskie motobajki", gdzie w tworzeniu opowieści brało udział kilkaset dzieci. - Polegało to na tym, że kolega pisał bajkę, a my dawaliśmy ją do przedszkoli. Tam panie czytały dzieciakom, a te słuchały i zadawały pytania. Mówiły, że coś można byłoby zrobić inaczej. Kolega zebrał te dziecięce uwagi, trochę zmodyfikował i postanowił to wydać - wyjaśniał Stanisław Horoszko, dyrektor Muzeum Technik i Komunikacji Zajezdni Sztuki w Szczecinie.

Statuetka Sybilli trafiła również do Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie za udostępnienie unikatowego księgozbioru, na który składają się manuskrypty birmańskie, indyjskie, nepalskie i indonezyjskie oraz rękopisy tybetańskie. - Już teraz powstają nowe prace na bazie tych udostępnionych manuskryptów. Widzimy, że to będzie żyło - przekazała nam dyrektor Joanna Wasilewska.

Jurorzy za najlepszą wystawę czasową uznali ekspozycję dotyczącą Michaela Willmanna, jednego z najwybitniejszych artystów doby baroku w Europie Środkowej. - Mogliśmy rzeczywiście pokazać, jak wspaniały jest śląski barok i czym się wyróżnia. Wystawa pomyślana była nie tylko jako pokaz, ale też cały konglomerat różnego rodzaju działań oraz ogromny program edukacyjny - zauważył Piotr Oszczanowski, szef Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Nagrodę otrzymało też Muzeum Ceramik w Bolesławcu za budowanie sieci współpracy w ramach lokalnych, krajowych i międzynarodowych projektów jako model zarządzania.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Polska i świat

Materiał: Dorota Piotrowska

Data emisji: 23.09.2021 

Godzina emisji: 22.26

DS

Czytaj także

Rzeźbiarka Ursula Von Rydingsvard ze złotym medalem Gloria Artis. "Zawsze podkreśla swój związek z polskością""

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 12:29
- Pani dążenie do zachowania polskości, łączone z pasją dla rozwoju własnych, autorskich środków ekspresji, stały się podstawą do wyróżnienia najwyższym odznaczeniem, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis - podkreślił minister kultury Piotr Gliński wręczając odznaczenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Realizujemy ponad 200 najróżniejszych inwestycji". Piotr Gliński o przedsięwzięciach resortu kultury 

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 14:58
- W tej chwili realizujemy łącznie ponad 200 najróżniejszych inwestycji, które poprawiają naszą siatkę muzealną, od budowy wielkich muzeów po najróżniejsze wsparcie dla innych istotnych muzeów - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.
rozwiń zwiń