Opis |
POLSKA I ŚWIAT 25.11.2021
Trzy minuty po 22-giej. Maja Mazurek, dobry wieczór Państwu. W Programie 1 Polskiego Radia czas na podsumowanie najważniejszych wydarzeń dnia.
A w dziejszym magazynie
Premier w Berlinie, a prezydent w Brukseli. Trwają zagraniczne rozmowy polskich przywódców o kryzysie na granicy z Białorusią.
Europejska Agencja Leków wydała zgodę na szczepienie dzieci od 5 do 11 roku życia.
Powiemy także o nagrodzie za promowanie bezpieczeństwa dla Polskiego Radia Kierowców.
Polska i Świat - zaczynamy.
Ostatniej doby zarejetrowano w Polsce 28 128 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To o 13 procent więcej niż tydzień temu. Zmarło 497 zakażonych osób. Więcej o sytuacji epidemicznej Barbara Góra:
Aktualne informacje dotyczące szczepień przeciw COVID-19 są dostępne na stronie szczepienia.polskieradio24.pl.
Ponad godzinę trwało poranne spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, szefów resortów spraw wewnętrznych, zagranicznych i obrony w sprawie sytuacji na wschodniej granicy. Politycy spotkali się w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego w Warszawie. Omawiana była ofensywa dyplomatyczna polskich władz i ewentualne scenariusze rozwoju kryzysowej sytuacji. Spotkanie podsumowali wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz i szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. szczegóły Sylwia Białek
Poranne rozmowy u prezydenta były wstepem do dalszych działań - kilka godzin później premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Jego dzisiejsza wizyta jest kontynuacją dyplomatycznej ofensywy, mającej na celu poinformowanie europejskich przywódców o zagrożeniu hybrydowym ze strony reżimu w Mińsku. Ustępująca kanclerz zapewniła szefa polskiego rządu o pełnej solidarności w obliczu kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią. Z Berlina Wojciech Osiński
Premier w Berlinie a prezydent w tym czasie w Brukseli - Andrzej Duda proponuje dalsze wzmocnienie wojskowej obecności NATO na wschodzie Europy. To odpowiedź na sytuację na granicy polsko-białoruskiej, dokąd reżim Aleksandra Łukaszenki wysłał tysiące migrantów z Bliskiego Wschodu. Polski prezydent rozmawiał na ten temat w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem. Relacja Wojciecha Cegielskiego.
Białoruskie władze od co najmniej kilkunastu tygodni ściągały do Mińska migrantów z Bliskiego Wschodu, przede wszystkim z Iraku i Afganistanu. Tysiące takich osób zostały przewiezione w ostatnim czasie najpierw na granicę z Litwą, a potem z Polską. Na początku listopada doszło do prób siłowego sforsowania polskiej granicy przez kilka tysięcy osób.
Dziś Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane dot. bezrobocia w Polsce. W październiku stopa bezrobocia wyniosła 5,5 proc. To nieznacznie mniej niż miesiąc wcześniej, gdy wskaźnik wyniósł 5,6 proc. Analitycy są jednak przekonani, że to dopiero początek poprawy sytuacji na rynku pracy. O szczegółach: Krzysztof Kuczyński
Dalej są jednak takie regiony gdzie problem bezrobocia jest mocno widoczny. Powiat szydłowiecki na przykład to wciąż czarny punkt na mapie gdzie bezrobocie sięga 22% i jest najwyższe w Polsce.
W Magazynie Polskia i Świat czas na
JINGIEL - SERWIS DLA BIAŁORUSI
JINGIEL - SERWIS DLA BIAŁORUSI
To jest Magazyn Polska i Świat w Programie 1 Polskiego Radia.
Są 23 minuty po godzinie 22. Ponownie łączymy się z redaktorem Andrzejem Janiszem
Dziś w Moskwie przed Sądem Najwyższym rozpoczął się proces w sprawie likwidacji stowarzyszenia Międzynarodowy Memoriał. Po wysłuchani stron, sąd ogłosił przerwę do 14 grudnia. Proces obserwuje nasz korespondent Maciej Jastrzębski:
Polskie Radio Kierowców wśród nagrodzonych w czasie gali Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Publiczny nadawca został doceniony między innymi za promowanie bezpieczeństwa na drodze i za komunikatywny przekaz. Gala odbyła się w stolicy.
O szczegółach Aleksander Pszoniak:
W 2020 roku doszło do 23540 wypadków drogowych. To o 22 procent mniej, niż w 2019 roku. W zeszłym roku w wypadkach poniosło śmierć prawie dwa i pół tysiąca osób.
Tym tematem kończymy magazyn Polska i Świat. Jeszcze tylko zaproszenie na jutrzejsze Sygnały dnia, naszymi gośćmi o poranku będą:
o 7.15 - Ryszard Legutko z Prawa i Sprawiedliwości
a kwadrans po ósmej - Jan Filip Libicki z Kolaicji Polskiej-PSL
W Jedynce za chwilę Kronika Sportowa. Maja mazurek dziękuję za uwagę.
|