X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Benedykt XVI kładzie kres półboskiej idei papiestwa"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 22:35
28 lutego o godzinie 20 zakończył się pontyfikat Benedykta XVI. Z tej okazji Jedynkowa audycja "Polska i Świat" nadawana była prosto z Watykanu. W rozmowie ze specjalnymi gośćmi nie zabrakło podsumowań i prognoz na przyszłość.
Audio
Wierni na Placu Św. Piotra w godzinę końca pontyfikatu Benedykta XVI
Wierni na Placu Św. Piotra w godzinę końca pontyfikatu Benedykta XVIFoto: EPA/CLAUDIO PERI

Ksiądz Paweł Ptasznik pracuje w sekcji polskiej Sekretariatu Stanu w Watykanie. Z Benedyktem XVI współpracował przy tłumaczeniu tekstów papieskich na język polski. Jako były bardzo bliski współpracownik Jana Pawła II porównuje on zakończenie pontyfikatów obu tych papieży.

- Paradoskalnie tamto odejście nie było nagłe, tylko spodziewane. Było za to o wiele trudniejsze. Dziś wszystko stało się nagle, ale przyjąłem je z dużym spokojem. Od dawna było wiadomo, że taka możliwość istnieje, a sam Benedykt XVI też wyraźnie zasugerował, że bierze pod uwagę możliwość rezygnacji. Są to więc dwie zupełnie różne sytuacje. Może to co je jakoś jednoczy, to koniec pontyfikatu - mówił w Jedynce.

Marco Politi, watykanista dziennika "La Republica", nazywa z kolei rezygnację Benedykta XVI gestem rewolucyjnym i destabilizującym zarazem. - W jakimś sensie kładzie on kres idolatrycznej, półboskiej idei papiestwa jako monarchii absolutnej znajdującej się ponad doczesnymi wydarzeniami. Teologiczne stawia on w centrum Chrystusa, który jest głową Kościoła. Tym samym papież staje się prawdziwym sługą. Kiedy więc sługa nie ma wystarczających sił psychologicznych czy fizycznych słusznie odstępuje swe stanowisko innemu słudze - analizował.

W mediach i wśród wiernych rozpoczęła się już giełda kandydatów na następcę Benedykta XVI. - Z tego co mówią mi kardynałowie, będą szukać w kandydatach trzech rzeczy. Po pierwsze, chcą papieża z szeroką wizją Kościoła. Takiego, który będzie w stanie ogarnąć cały świat, nie tylko Europę. Po drugie, będą szukać papieża, który będzie skutecznym ewangelizatorem albo, używając języka świeckiego, będzie potrafił dobrze sprzedać na zewnątrz produkt pod tytułem Kościół katolicki. Po trzecie, szukają dobrego zarządcy. Kogoś kto weźmie sprawy w swoje ręce, począwszy od głębokiej reformy watykańskiej biurokracji, aby nie wymknęła się spod kontroli - tłumaczył John Allen, amerykański watykanista gazety "National Catholic Reporter".

Posłuchaj całej rozmowy z każdym z trzech gości audycji "Polska i Świat". W nagraniu audycji znajdziesz także podsumowanie pontyfikatu Benedykta XVI.

pg

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak zostanie zapamiętany pontyfikat Benedykta XVI?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 19:11
Czego dowiedzieliśmy się o Kościele, Watykanie i papiestwie od chwili, w której Benedykt XVI ogłosił decyzję o abdykacji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Benedykt XVI: zaczynam ostatni etap ziemskiej pielgrzymki

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 19:08
Papież zapewnił wiwatujący tłum wiernych w Castel Gandolfo, że będzie dalej służył dla dobra Kościoła i świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Benedykt XVI kontynuował dzieło Jana Pawła II"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 18:44
Goście audycji "Więcej świata" nie zgodzili się z opinią, że odchodzący papież zajmował się wyłącznie Europą, zapominając o reszcie świata i zaniedbując dialog z innymi wyznaniami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abdykacja Benedykta XVI. Nie jest już papieżem

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 20:02
Zgodnie wcześniejszą decyzją, Joseph Ratzinger zakończył trwający blisko osiem lat pontyfikat. Do czasu konklawe Kościół katolicki nie będzie miał papieża.
rozwiń zwiń