Julia Kolberger laureatką festiwalu Dwa Brzegi. "Pokazuję świat, który znam”

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2013 10:51
W Kazimierzu Dolnym zakończył się festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, na którym prezentowano filmy pełnometrażowe i krótkometrażowe z Polski i zza granicy. Niezależny Konkurs Krótkometrażowy wygrała Julia Kolberger, reżyserka filmu "Mazurek".
Audio
  • Julia Kolberger o filmie "Mazurek" (Polska i Świat/Jedynka)
Julia Kolberger odbiera nagrodę na festiwalu Dwa Brzegi
Julia Kolberger odbiera nagrodę na festiwalu Dwa Brzegi Foto: Wojciech Matusik

Nagrody przyznawało jury, które tworzą osoby niezwiązane z branżą filmową, wybrane w drodze losowania. Jurorzy ci za najlepszą uznali 30 -minutową fabułę zatytułowaną "Mazurek" w reżyserii Julii Kolberger. Ta młoda reżyserka jest córką nieżyjącego aktora Krzysztofa Kolbergera i aktorki Anny Romantowskiej.

Jedynka na festiwalu Dwa Brzegi >>>

Julia Kolberger - także scenarzystka nagrodzonej tragikomedii "Mazurek" - powiedziała radiowej Jedynce, że kluczową sprawą było wymyślenie historii, tak aby można było ją zawrzeć w 30 minutach. - Struktura musiała być bardzo przemyślana, to właściwie sekwencja kilku scen - tłumaczy reżyserka. Julia Kolberger podkreśla, że swych filmach inspiruje się ludźmi i historiami jej znanymi. - Nie chwytam się za opowieści na przykład o górnikach, bo nie znam tego środowiska - dodaje.

Film "Mazurek" powstał w studiu Munka w ramach programu "30 minut".

Jury niezależne na festiwalu Dwa Brzegi przyznało też wyróżnienia dla filmów "Vocuus" Patryka Jurka oraz "Great", którego reżyserem jest Andreas Henn.

Festiwal Dwa Brzegi odbył się pod patronatem radiowej Jedynki.

Rozmawiała Joanna Sławińska.

pg, IAR

Czytaj także

Stanisława Celińska: Wajda i Olbrychski byli skromni, ja znałam pozycje

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 16:27
- Dostałam od narzeczonego książeczkę i gdy panowie byli bardzo zdenerwowani tym, jak grać, pokazałam im pozycję i powiedziałam, że tak ma być. Wajda i Olbrychski są skromni z natury - opowiadała aktorka o swojej pierwszej filmowej roli. Na Festiwalu Dwa Brzegi można oglądać filmy i spektakle z udziałem Stanisławy Celińskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Dwa Brzegi i kino historyczne

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 15:49
Na festiwalu Dwa Brzegi w 69. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego można zobaczyć fragmenty powstającego filmu historycznego "Miasto 44".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie: miejskie cmentarzysko inspiruje młodych

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2013 22:42
To nieprawda, że młodzi ludzie nie interesują się historią najnowszą. Powstanie Warszawskie cały czas inspiruje twórców do tworzenia projektów, nowatorskich zarówno jeśli chodzi o treść, jak i formę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziewczyna z szafy" na festiwalu Dwa Brzegi

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 22:59
Jednym z najgłośniejszych tytułów pokazywanych na tegorocznym festiwalu filmowym Dwa Brzegi była "Dziewczyna z szafy" w reżyserii Bodo Koxa. Widzowie mieli także okazję spotkać się z odtwórcami głównych ról, Magdaleną Różańską i Wojciechem Mecwaldowskim.
rozwiń zwiń