X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Europa ma problem z sowieckimi gułagami"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 13:23
- Zachód Europy nie kultywuje tej rocznicy i idei - powiedział o Europejskim Dniu Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu europoseł PiS Ryszard Czarnecki.
Audio
  • Ryszard Czarnecki o Europejskim Dniu Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu (Jedynka/Magazyn europejski)
Jeden z sowieckich gułagów na Syberii
Jeden z sowieckich gułagów na SyberiiFoto: PAP/CTK/Archiwum

23 sierpnia był Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Proklamował go Parlament Europejski w 70. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Nazywany jest też Międzynarodowym Dniem Czarnej Wstążki.

- To była inicjatywa "nowej" Unii Europejskiej, krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które weszły do UE po 2004 roku. W informacjach na ten temat nie znajduję nic o tym, że była to inicjatywa polsko-węgierska - powiedział Czarnecki. Jego zdaniem warto wspomnieć, jak w tej sprawie zachowała się "stara" UE. - Poparła wniosek, ale to my, nasz region staramy się pamiętać. Zachód Europy nie kultywuje tej rocznicy i idei - powiedział Czarnecki.

II wojna światowa: serwis portalu PolskieRadio.pl >>>

Europoseł PiS zgodził się z opinią, że Europa bardziej pamięta o ofiarach niemieckiego totalitaryzmu. Ma natomiast problem z sowieckimi gułagami. Dlaczego? - Jeżeli do niedawna prezydentem jednego z krajów UE był absolwent jednej z moskiewskich uczelni (prezydent Cypru), jeżeli niedawno była  prezydencja Danii w UE, gdzie członkiem rządu był lider partii komunistycznej w tym kraju oskarżony o przyjmowanie z Moskwy pieniędzy, to oznacza, że w niektórych państwa UE ślady komunizmu i współpracy z Moskwą tkwią nawet na szczeblu rządowym - powiedział Czarnecki.

Zajrzyj na strony serwisu "Radia Wolności”>>>

Zdaniem Czarneckiego najprawdopodobniej wynika to też faktu, że problemowi niechętnie przyglądały się elity intelektualne powojennej Europy np. Francji. - Tam rozgrzeszano zbrodnie komunistyczne, lub nie chciano o nich mówić, by nie osłabiać frontu z prawicowym zagrożeniem. To pokutuje do dzisiaj. Dzisiaj istotny wpływ na politykę mają ludzie pokolenia maja 1968 roku. Często ocierali się o komunizm i rewizjonizm. Dla nich Związek Sowiecki nie był czymś strasznym. Czasem istotniejszych wrogiem były dla nich elity prawicowe i centrowe w kraju - powiedział Czarnecki przypominając postać eurodeputowanego Daniela Cohn Bendita.

Czarnecki podkreślił, że trzeba też pamiętać o edukacji. To przecież Niemcy wywołali II wojnę światową, a obozy koncentracyjne były niemieckie. Natomiast na Syberii obozy koncentracyjne były bardzo podobne. - Jeżeli przejrzymy podręczniki z których uczy się młodzież francuska i brytyjska, to informacje o tym są śladowe. Pewnie nie jest to przypadkiem. Docieranie do opinii publicznej tych krajów z prawdą historyczną jest dużo trudniejsze - powiedział Czarnecki.

Zobacz serwis specjalny: POWSTANIE WARSZAWSKIE>>>

Europoseł PiS zauważył, że dzisiaj dużo mówi się o wspólnej historii europejskiej, a Parlament Europejski wyszedł z ideą powołania Domu Historii Europejskiej. W planowanej ekspozycji nie ma jednak miejsca na rok 1920 i zwycięstwa Polski nad Rosją sowiecką. Nie ma też mowy o Powstaniu Warszawskim. - To świadczy o tym, że musimy dużo zrobić, by Zachód reedukować - podsumował Czarnecki.

Z europosłem PiS Ryszardem Czarneckim rozmawiał Paweł Wojewódka.

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pakt Ribbentrop-Mołotow jak czwarty rozbiór Polski

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 07:00
"Gdy Polska przestanie istnieć, zachód nie będzie miał o co walczyć" – tak w 1939 roku rozumowano w Moskwie i w Berlinie. III Rzesza i Związek Sowiecki podpisały Pakt o Nieagresji, na mocy którego Hitler i Stalin podzielili między siebie terytorium Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gen. Tadeusz Bór-Komorowski. To on wydał rozkaz o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 07:15
- Generał Bór-Komorowski symbolizował tragiczny los Polski. Myślę, że wciąż nie jesteśmy w stanie ocenić przesłanek, przy którym podejmował najtrudniejszą decyzję w swoim życiu, czyli decyzję o wybuchu Powstania Warszawskiego - powiedział historyk Andrzej Kunert w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstańcy dziękują. "Obchody powinny być godne"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2013 21:45
Autorytet powstańców uspokoił emocje podczas uroczystości 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstańcy dziękują za uczczenie pamięci poległych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeź Woli. Niemcy nie oszczędzali nikogo, nawet najciężej chorych

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 20:30
5 sierpnia 1944 roku podczas Rzezi Woli hitlerowcy wymordowali 60 lekarzy i 300 pacjentów Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc na ulicy Płockiej w Warszawie. Od lat upamiętnieniu tamtych strasznych wydarzeń patronuje prof. Jan Zieliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiostacja "Błyskawica" – kawałek wolnej Polski zapisany w dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 07:07
- Pracowaliśmy z duszą na ramieniu, ale to, że na falach eteru mówiło się o Polsce to była wielka satysfakcja. To była frajda, że się jest na tym skrawku niepodległej Polski po tych koszmarnych kilku latach okupacji - wspominał Jeremi Przybora, który był jednym ze spikerów radiostacji "Błyskawica".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamienica stanie się "świadkiem Powstania Warszawskiego"?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 07:13
Varsavianiści chcą, by zniszczona kamienica przy ul. Waliców 14 stała się symbolicznym świadkiem Powstania Warszawskiego - pisze "Nasz Dziennik".
rozwiń zwiń

Czytaj także

23 sierpnia – Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2013 06:00
23 sierpnia 1939 podpisany został Pakt Ribbentrop-Mołotow. Na jego mocy Hitler i Stalin dokonali podziału środkowej Europy. Nastała rzeczywistość gułagów, obozów pracy i krematoriów. Od pięciu lat dzień 23 sierpnia jest obchodzony jako Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu.
rozwiń zwiń