Prymas Polski: chrzest czyni nas mocniejszymi

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 09:47
- Wyzwanie, które wiąże się z rocznicą chrztu Polski, polega przede wszystkim na tym, byśmy do tego źródła wracali. Byśmy odkryli na nowo w sobie moc chrześcijańskiej tożsamości - mówił abp Wojciech Polak.
Audio
  • Prymas Polski: chrzest czyni nas mocniejszymi (Familijna Jedynka)
  • Podsumowanie II dnia Zjazdu Gnieźnieńskiego (Studio Zjazdu Gnieźnieńskiego/Jedynka)
Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas  X Zjazdu Gnieźnieńskiego
Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas X Zjazdu GnieźnieńskiegoFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

W specjalnym wywiadzie udzielonym Radiowej Jedynce podczas X Zjazdu Gnieźnieńskiego Prymas Polski dodał, że konsekwencją chrztu świętego jest świadectwo chrześcijańskie, a powrót do łask otrzymanych w sakramencie czyni nas mocniejszymi w jego dawaniu.

Czytaj i słuchaj także
Andrzej Duda 1200.jpg
Prezydent: Polacy są wolni, bo noszą wolność w sercach

Abp Wojciech Polak podkreślił, że odwołanie do chrztu Polski, 1050 lat po tym wydarzeniu, wciąż jest darem i zadaniem. - W czasie Zjazdu Gnieźnieńskiego mówimy, że chrzest jest źródłem wolności. Nawiązujemy w ten sposób do listu, który w czasie Soboru Watykańskiego II późniejszy ojciec święty Jan Paweł II napisał do redakcji "Tygodnika Powszechnego", wskazując, że chrzest "dotyka nerwu człowieczeństwa" - wyjaśnił.

Zgromadzeni w Gnieźnie patriarchowie Kościoła katolickiego liczą, że obchody 1050. rocznicy chrztu Polski, a także X Zjazdu Gnieźnieńskiego nie skończą się jedynie na świętowaniu. Abp Wojciech Polak powrócił wspomnieniami do swoich pierwszych wizyt w Gnieźnie, a także wyjaśnił, jakim zobowiązaniem jest dla niego otrzymane na chrzcie imię i jak rozumie rolę prymasa Polski.

***

Przygotowali: Agnieszka Trzeciakiewicz i Wiesław Molak
Gość: Prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak
Data emisji: 13.03.2016
Godzina emisji: 8.50

Rozmowa została wyemitowana w audycji "Familijna Jedynka"

asz/jp

Czytaj także

Abp Henryk Muszyński: Zjazd Gnieźnieński jest pomostem między Wschodem i Zachodem

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2016 08:00
 - Zjazd Gnieźnieński jest przede wszystkim skierowany do ludzi młodych. Mają możliwość poznania osób wybitnych, możliwość spotkania, wymiany zdań, możliwość dawania świadectwa - mówi arcybiskup-senior gnieźnieński.
rozwiń zwiń