X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. Ich współczesne znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2016 15:11
Tekst historycznego ślubowania, jak i nawet samo to wydarzenie, wciąż pozostają bliżej nieznane, a przez niektórych zapomniane i niedoceniane.
Audio
  • Współczesne znaczenie Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego (Familijna Jedynka)
Jasnogórskie Śluby Narodu zostały uroczyście złożone 26 sierpnia 1956 na Jasnej Górze przy udziale około miliona wiernych. Rotę Ślubów odczytał bp Michał Klepacz, pełniący obowiązki przewodniczącego Episkopatu Polski. Na fotelu przeznaczonym dla prymasa Polski leżały biało-czerwone kwiaty
Jasnogórskie Śluby Narodu zostały uroczyście złożone 26 sierpnia 1956 na Jasnej Górze przy udziale około miliona wiernych. Rotę Ślubów odczytał bp Michał Klepacz, pełniący obowiązki przewodniczącego Episkopatu Polski. Na fotelu przeznaczonym dla prymasa Polski leżały biało-czerwone kwiatyFoto: PAP/CAF/Eugeniusz Wołoszczuk

W tym roku minie 60. rocznica złożenia Jasnogórskich Ślubów Narodu. Tekst narodowego ślubowania napisał 16 maja 1956 roku Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński podczas trwającego prawie trzy lata interweniowania.

Główne uroczystości odnowienia ślubów narodu, nawiązujących do ślubowania króla Jana Kazimierza z 1656 roku, odbyły się na Jasnej Górze w dniach 25-26 sierpnia 1956 r. w święto Matki Boskiej Częstochowskiej i na zakończenie Roku Maryjnego. Poprzedziła je odprawiana na Jasnej Górze nowenna.

O inspiracjach powstania Ślubów Jasnogórskich opowiadał w audycji Bartłomiej Noszczak z Instytutu Pamięci Narodowej, autor książki "Sacrum czy profanum? Spór o istotę obchodów Milenium polskiego (1949-1966)". Iwona Czerwińska z Instytutu Prymasowskiego, bliska osoba Marii Okońskiej, która miała przepustkę do izolowanego w Komańczy Prymasa, wyjaśniła okoliczności, w jakich powstał tekst ślubowania, a ksiądz Jan Ołdakowski z Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia przybliżył ich współczesne znaczenie.

***

Tytuł audycji: Familijna Jedynka

Prowadzi: Małgorzata Bartas-Witan, Przemysław Goławski

Goście: dr Bratłomiej Noszczak (IPN), Iwona Czerwińska (Instytut Prymasowski), ksiądz Jan Ołdakowski

Data emisji: 1.05.2016

Godzina emisji: 6.25

tj/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

1050. rocznica chrztu Polski. Abp Gądecki: to inspiracja do refleksji nad naszą tożsamością

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 11:15
Przed wiekami książę Mieszko postawił na wartości chrześcijańskie, które stały się integralną częścią naszej narodowej tożsamości. Dziś musimy stawiać sobie pytanie, na jakich wartościach chcemy budować przyszłość następnych pokoleń - powiedział PAP przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.
rozwiń zwiń