Trwa wakacyjna odsłona festiwalu Nowe Epifanie 2020

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 06:00
- W tym roku zdecydowaliśmy - to była w zasadzie konieczność - że robimy festiwal na raty. Część punktów programu odbyła się w marcu. Teraz mamy odsłonę wakacyjną. Na kolejne wydarzenia zapraszamy we wrześniu - powiedział w "Familijnej Jedynce" dyrektor festiwalu Nowe Epifanie Paweł Dobrowolski.
Plakat XI edycji Festiwalu Nowe Epifanie
Plakat XI edycji Festiwalu Nowe EpifanieFoto: mat. pras. / noweepifanie.pl

Posłuchaj
03:01 [ PR1]PR1 (mp3) 5 lipiec 2020 06_32_16.mp3 Trwa wakacyjna odsłona festiwalu Nowe Epifanie 2020 (Familijna Jedynka)

 

Tegoroczna, XI edycja festiwalu Nowe Epifanie została przerwana w trakcie jego trwania, w marcu, z uwagi na pandemię koronawirusa. - Teraz, po czterech miesiącach, gdy ten całkowity lockdown został już zdjęty, możemy wrócić i zaprezentować przedstawienia, które przygotowaliśmy na XI edycję. To są dwa spektakle - "Zwiastowania" Karoliny Szczypek oraz "Wzór na pole trójkąta" Jana Hussakowskiego. Można będzie je zobaczyć w najbliższy weekend (4-5.07) w Teatrze Studio w Warszawie - powiedział Paweł Dobrowolski.

"Zwiastowania" - zwiastowanie jest utrwalone w chrześcijaństwie jako akt bożej łaski wobec człowieka i wobec bożej wybranki. Maria powiedziała: "Niech mi się stanie według słowa twego". Ale jakie uczucia jej towarzyszyły? Twórcy spektaklu chcą zadać pytanie o tę sytuację. Zbadać ją jako utrwalony mit, ale również ów mit zdemaskować. Historia zwiastowania ma im posłużyć do uruchomienia uniwersalnych narracji, zapętlonego zdarzenia, które powtarza się w życiu każdej kobiety dowiadującej się, że jest w ciąży. 

"Wzór na pole trójkąta" - to opowieść o trzech osobach, które postanawiają kochać się wzajemnie i stworzyć trwały związek. Budują własne świętości i kreują wewnętrzny dekalog. To nie tylko seks. Ta trójka - dwie kobiety i mężczyzna - chce stworzyć pełen piękna, harmonii i miłości układ, którego członkowie będą się wzajemnie uzupełniać. Pomimo społecznego tabu bohaterowie próbują zbudować życie, jakie w pełni ich usatysfakcjonuje. Chcą się wspólnie cieszyć i wspierać. Płakać i przeżywać życie. Natrafiają jednak na coraz to nowsze przeszkody.

Wydarzenia zaplanowane na wrzesień

Po wakacjach będzie można wziąć udział w koncercie Adam Struga. Festiwalowe spotkanie będzie poświęcone pieśniom pasyjnym przekazywanym w tradycji ustnej.

Organizatorzy zapraszają również do wzięcia udziału w projekcie kulinarnym pt. "12 kobiet". Bohaterka tegorocznej edycji festiwalu, Maria Magdalena zapisała się w tradycji jako nawrócona, pokutująca grzesznica. W ewangeliach nie znajdujemy na to mocnego uzasadnienia. Wątki postne i pokutne znajdą jednak swoje odniesienie w programie kulinarnym festiwalu, tradycyjnie już przygotowanym przez Monikę Kucię.

"12 kobiet" nakarmi nas nie tylko postnymi w swej prostocie daniami, ale i kobiecymi wspomnieniami oraz zapamiętanymi melodiami w wykonaniu Leny Piękniewskiej.

Nie dotykaj mnie

Program XI edycji Festiwalu Nowe Epifanie koncentruje się wokół postaci Marii Magdaleny. Z kanonicznych Ewangelii nie dowiadujemy się o niej zbyt wiele. Informacje tam zawarte pojawiają się głównie w formie wzmianek. Zostawiają pole do spekulacji, ale i przestrzeń do artystycznych wyobrażeń.

Wiemy, że Maria z Magdali towarzyszyła Chrystusowi do końca. Była pod krzyżem i podczas złożenia do grobu. Była tą, która spotkała Chrystusa po zmartwychwstaniu i jako pierwsza przekazała ten fakt mężczyznom, apostołom. W czasach Jezusa świadectwo przekazywane przez kobietę nie miało wielkiej wagi. Ale dla Jezusa widocznie nie stanowiło to problemu. Właśnie Marię Magdalenę uczynił tą, która miała wytłumaczyć mężczyznom, co się wydarzyło.

Hasło tegorocznej edycji festiwalu "Nie dotykaj mnie" to słowa Jezusa skierowane do Marii Magdaleny, które w Wulgacie św. Hieronim przetłumaczył jako "noli me tangere". Grecki oryginał nie jest tak jednoznaczny, jak jego łaciński przekład. Użyty w nim czasownik "haptomaj" rozumieć można jako dotykanie, ale również jako zatrzymywanie, obejmowanie.

***

Nowe Epifanie to warszawski festiwal, którego organizatorem jest Centrum Myśli Jana Pawła II, odbywający od 2008 roku w okresie Wielkiego Postu.

Jego pierwotna nazwa "Gorzkie Żale" odwołuje się do nabożeństwa, ułożonego w XVIII wieku przez patrona stolicy – bł. Władysława z Gielniowa. Nazwa "Nowe Epifanie", dodana w 2016 roku, nawiązuje do "nowych epifanii piękna", o których pisał Jan Paweł II w Liście do artystów (1999). Jako polski poeta i dramatopisarz papież patronuje festiwalowi, który łączy duchowość i sztukę.

Epifania to objawienie, a jednocześnie olśnienie i zachwyt ukazaniem się w świecie tego, co boskie i wieczne. Także to, co najpiękniejsze i nieśmiertelne w sztuce europejskiej, zainspirowane zostało objawieniem przemieniającej mocy i piękna zmartwychwstania Chrystusa, Boga i człowieka, nieprzedstawialnego w przedstawionym.

***

Tytuł audycji: Familijna Jedynka

Prowadzi: Małgorzata Bartas-Witan

Rozmawiała: Sylwia Sułkowska

Data emisji: 5.07.2020 r. 

Godzina emisji: 6.00-9.00

Jedynka/noweepifanie.pl/kk