Prof. Kuźniar: nie pieniądze są prawdziwym problemem Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 18:53
- Mniej bym się obawiał tych czynników zewnętrznych, jak brak pieniędzy czy działalność Rosji. Bardziej obawiałbym się tego, co może się stać z ukraińską elitą polityczną. Czy Ukraińcom starczy determinacji, konsekwencji, wytrwałości, nie potrafię powiedzieć - mówił w radiowej Jedynce doradca Prezydenta RP ds. międzynarodowych prof. Roman Kuźniar.
Audio
  • Prof. Roman Kuźniar o rozwoju sytuacji na Ukrainie (Więcej świata/Jedynka)
Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton spotkała się z liderami ukraińskiej opozycji Witalijem Kliczką (C) i Arsenijem Jaceniukiem (L), by przedyskutować ewentualne formy wsparcia ukraińskiej gospodarki. Kijów, Ukraina, 24.02.2014.
Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton spotkała się z liderami ukraińskiej opozycji Witalijem Kliczką (C) i Arsenijem Jaceniukiem (L), by przedyskutować ewentualne formy wsparcia ukraińskiej gospodarki. Kijów, Ukraina, 24.02.2014. Foto: PAP/EPA/ANDREW KRAVCHENKO

- Owszem, te pieniądze się znajdą, ale najpierw Ukraina musi być ich wiarygodnym odbiorcą. Konieczne są wewnętrzne zmiany i wiarygodny rząd, który podejmie się trudnych reform i będzie gwarancją ich wdrożenia. Nie stawiajmy wozu przed końmi - powiedział wykładowca Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW.

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Prof. Kuźniar porównał sytuację dzisiejszej Ukrainy do Polski z 1989 roku i przypomniał, że będąc w dużo gorszej sytuacji wsparcia finansowego nie otrzymaliśmy. - Kluczem były reformy i determinacja rządu, by je przeprowadzić - powiedział w audycji "Więcej świata" . Zgodził się jednak z prowadzącym Jarosławem Kociszewskim, że do sukcesu konieczne jest poparcie całego społeczeństwa. - Kluczową sprawą jest utrzymanie jedności sił opozycji, które doprowadziły do obalenia reżimu Janukowycza. Nie ma innej drogi, te trzy partie plus siły wspomagające muszą utrzymać jedność, pomimo normalnej konkurencji w wyborach parlamentarnych czy prezydenckich, jeżeli chodzi o kierunek zmian na Ukrainie, aż uda się wprowadzić w życie reformy - powiedział.

Jego zdaniem Rosjanie, w swoim pragmatycznym podejściu, nie będą w tym procesie przeszkadzać. - Oni potrafią być realistami i potrafią się z sytuacją pogodzić. Mają swoje interesy na Ukrainie, które nie będą zabezpieczone, jeżeli dojdzie do podziału Ukrainy i dalszej konfrontacji - wyjaśnił.

Jak widzi rolę Polski i Unii Europejskiej w obecnej sytuacji? Czy na Ukrainie za jakiś czas może dojść do rozczarowania rewolucją? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z prof. Romanem Kuźniarem.

W sobotę rządzącego od 2010 roku Ukrainą Janukowycza odwołał parlament, półtora roku przed końcem kadencji. Posłowie uchwalili też, że wcześniejsze wybory prezydenckie odbędą się już 25 maja 2014 roku.

Problemy Janukowycza zaczęły się w listopadzie ubiegłego roku, gdy wbrew wcześniejszym zapowiedziom odmówił podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Od tego czasu w centrum Kijowa odbywały się masowe protesty przeciwko jego rządom. Z czasem, gdy ich skala rosła, 63-latek zdecydował o stłumieniu ich za pomocą milicji, którą z czasem wyposażył w ostrą amunicję. W starciach w Kijowie w ostatnim tygodniu zginęło ponad 80 osób.

"Więcej świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku o godz. 18.15.

'' (asz/mp)

Czytaj także

Gen. Koziej: obca interwencja na Ukrainie miałaby poważne skutki dla bezpieczeństwa międzynarodowego

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 08:10
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej przyznaje w radiowej Jedynce, że to, co dzieje się na Ukrainie niewątpliwie ma wpływ na bezpieczeństwo Polski. Przede wszystkim w wymiarze długofalowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaceniuk: w rządzie powinni być ludzie z Majdanu

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 12:06
W nowym koalicyjnym rządzie Ukrainy powinni znaleźć się przedstawiciele Majdanu i kierować niektórymi ministerstwami - oświadczył lider frakcji Batkiwszczyny Arsenij Jaceniuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kołodko: kary nie tylko za przemoc na Majdanie, ale też za okradanie Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 13:24
Profesor Grzegorz Kołodko uważa, że Ukrainie trzeba udzielić pomocy finansowej, ale dopiero wtedy, kiedy pojawi się pewność, że nowe władze faktycznie zaprowadzą porządek w skorumpowanym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dmitrij Miedwiediew: nie ma z kim rozmawiać na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 14:38
- Dziś na Ukrainie nie ma z kim rozmawiać, bo legalność wielu organów władzy jest wątpliwa - oświadczył premier Rosji Dmitrij Miedwiediew.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Był gotowy plan użycia wojska przeciwko Majdanowi. Odnaleziono dokumenty

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 17:30
Poprzednia ekipa chciała wykorzystać 2,5 tysiąca żołnierzy do pacyfikacji protestu w Kijowie. Właśnie zostały odnalezione materiały w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

50 podejrzanych o masowe zabójstwo. Listę otwiera Janukowycz

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 22:45
Pełnomocnik parlamentu Ukrainy ds. kontroli działalności prokuratury Jurij Machnycki zdradził pierwsze ustalenia śledczych w sprawie tragedii na kijowskim Majdanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tymoszenko zaprzecza, że chce być prezydentem

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 17:42
Jak twierdzi obrońca byłej premier Serhij Własenko, Julia Tymoszenko nie mówiła, że zamierza ubiegać się o stanowisko prezydenta Ukrainy.
rozwiń zwiń