Ekspert: na Krymie rozgrywa się wariant Kosowa, Abchazji i Osetii

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 19:08
- Rosjanie będą bardzo nalegać na to, by zrealizować scenariusz referendum i rozszerzenia autonomii krymskiej. Pytanie, do jakiej linii się posuną - powiedział w radiowej Jedynce ekspert ds. wschodnich Paweł Usow.
Audio
  • Paweł Usow o nowym rządzie Ukrainy i sytuacji na Krymie (Więcej świata/Jedynka)
  • Historia i tradycja krymskich Tatarów - relacja Krzysztofa Renika (Więcej świata/Jedynka)
Na Krymie trwają protesty zwolenników i przeciwników Rosji
Na Krymie trwają protesty zwolenników i przeciwników Rosji Foto: PAP/EPA/ARTUR SHVARTS

Na Krymie utrzymuje się napięta sytuacja w związku z tendencjami separatystycznymi. W środę przed parlamentem w Symferopolu doszło do bójek między lojalnymi wobec Kijowa Tatarami Krymskimi a separatystycznie nastawionymi miejscowymi Rosjanami. W nocy nieznani sprawcy zajęli siedziby parlamentu i rządu Krymu wywieszając rosyjskie flagi zamiast ukraińskich.

Kryzys na Krymie . Tatarzy boją się prowokacji [relacja] >>>

Zdaniem politologa Pawła Usowa trudno przewidzieć, co się wydarzy jeśli dojdzie do zamieszek, bo wtedy sytuacja nie będzie zależeć już tylko od Ukrainy i Rosji. - Jeśli wspólnota międzynarodowa zamknie oczy - jak to było w kwestii Gruzji - i nie zrobi nic, by powstrzymać agresję Rosji, to będziemy mieli drugą Gruzję - powiedział w Jedynce.

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny  >>>

Na Ukrainie udało się sformować nowy rząd, na którego czele stanął Arsenij Jaceniuk z partii Batkiwszczyna. "Chcę być uczciwy wobec społeczeństwa. Ten rząd nie będzie podejmował popularnych decyzji, jednak możemy doprowadzić do odnowienia płynności finansowej państwa. To jest po prostu rząd politycznych samobójców, rząd kamikadze" - mówił nowy premier.

- To może być rząd samobójców, a może być rząd bohaterów. Wszystko zależy od tego, jak będą podejmowane decyzje - powiedział Paweł Usow z Centrum Polityki Europejskiej.

Zdaniem politologa Ukraińcy zrozumieją sytuację i konieczność podejmowania trudnych decyzji, o ile politycy i ministrowie nie zaczną znów dzielić majątków i stref wpływów. W rozmowie z Dariuszem Rosiakiem zauważył, że Majdan - jako mechanizm kontroli - wciąż musi przypominać politykom, by nie powtarzali ukraińskich błędów ostatnich lat. Musimy rozumieć, jaka jest sytuacja, korupcja jest tam niesamowita. Dopóki sytuacja na Ukrainie się nie ustabilizuje, póki nie powstaną normalne instytucje państwowe, działające i kontrolujące polityków, to Majdan będzie stał - dodał ekspert.

Kalendarium wydarzeń na Ukrainie >>>

Jakie role przejmują na Ukrainie ludzie, którzy w różnych okresach brali udział w wydarzeniach w Kijowie oraz lokalnych majdanach? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, a także reportażu Krzysztofa Renika o krymskich Tatarach.

"Więcej świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku o godz. 18.15.

'' (asz)

Zobacz więcej na temat: Krym Rosja Ukraina

Czytaj także

Ukraina ostrzega Rosję przed agresją wojskową. MSW: akcja na Krymie to prowokacja!

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 11:41
P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow uprzedił Rosję, że jakiekolwiek ruchy Floty Czarnomorskiej będą potraktowane jako atak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

27.02.2014 Kryzys na Krymie. USA ostrzegają Rosję [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 22:12
Biały Dom wezwał Moskwę do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Borusewicz: azyl dla Janukowycza? Tak, na Rakowieckiej

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 13:22
Bogdan Borusewicz w ostrych słowach skrytykował w radiowej Jedynce Wiktora Janukowycza. Zdaniem marszałka Senatu, były prezydent Ukrainy ponosi odpowiedzialność za krwawe starcia na ulicach Kijowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tatarzy na Krymie boją się wkroczenia wojsk rosyjskich

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 16:58
- Boimy się działań, które mogłyby być pretekstem do wkroczenia rosyjskich żołnierzy - mówi IAR przewodniczący Medżlisu, czyli parlamentu krymskich Tatarów Refat Czubarow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Referendum ws. ewentualnego oderwania Krymu od Ukrainy 25 maja

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 17:06
Tego samego dnia zaplanowano też wybory prezydenckie na Ukrainie. Wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie politycznej przyszłości półwyspu, zatwierdził krymski parlament.
rozwiń zwiń