Kowal: najlepszą sankcją wobec Rosji jest pomoc dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 19:53
- Obawiam się takiego scenariusza, że żądania socjalne, niezadowolenie ludzi, połączą się z nastrojami nacjonalistycznymi i pojawią się siły polityczne, które będą przeciwne rządowi Jaceniuka - mówił w Jedynce eurodeputowany Paweł Kowal.
Audio
  • Paweł Kowal o pomocy potrzebnej Ukrainie (Więcej świata/Jedynka)
Paweł Kowal
Paweł KowalFoto: Wojciech Kusiński/PR

Paweł Kowal (Polska Razem) uważa, że gesty, jakie realnie może wykonać Unia Europejska w sprawie Ukrainy, to za mało w stosunku do potrzeb. Jego zdaniem należało zabezpieczyć ukraiński rząd tak, by zapobiec dalszej destabilizacji w tym kraju. - Wygląda na to, że złożone propozycje pomocy finansowej są albo za małe, albo zbyt rozłożone w czasie. Plan reform na Ukrainie dziś jest na tyle ambitny, że prawie na pewno nie może się udać - powiedział w radiowej Jedynce. Tymczasem proces politycznej zmiany na Ukrainie trzeba, zdaniem europosła, powiązać z polepszeniem się sytuacji pewnych grup społecznych. - Musimy dać świadectwo, że warto grać z Europą politycznie.

Kryzys ukraiński: serwis specjalny >>>

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

Jego zdaniem kluczowe będzie to, co wydarzy się na Ukrainie przed wyborami prezydenckimi planowanymi na 25 maja. - Miłość ludzi do nowej władzy szybko się odwraca. Grozi nam klęska polegająca na tym, że pomoc dla Ukrainy przyjdzie za późno i będzie za mała - powiedział i dodał, że wśród elit krajów członkowskich UE widzi "brak zrozumienia" sytuacji na Ukrainie. - Cały problem polega na tym, by Unia oswoiła się z tym, że Ukraina musi wybrać Zachód. Nie ma innego wyjścia - uważa.

Rozmawiał Krzysztof Renik.

W Brukseli trwa dwudniowe spotkanie szefów państw i rządów dotyczące m.in. sytuacji na Ukrainie i relacji z Rosją.

"Więcej świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku o godz. 18.15.

'' (asz)

Zobacz więcej na temat: Krym Rosja Ukraina
Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
szeleszczyciel2014-03-21 00:17 Zgłoś
W nowym rządzie Ukrainy aż cztery ministerstwa są obsadzone przez ludzi z partii Swoboda. Jest to partia fanatyków nienawidzących tak Ruskich, jak i Polaków, Żydów i wszystkich innych poza Niemcami, bo Swoboda jest partią wyrosłą z banderyzmu, a banderyzm z nazizmem byli ręka w rękę.
szeleszczyciel2014-03-20 21:29 Zgłoś
Z czyich pieniędzy? Z moich, czy z pana Kowala? Ja ani grosza nie chcę dać tym, którzy nas w 1944-tym pozarzynać chcieli.
Zobacz także

Czytaj także

Ukraiński Prawy Sektor: w razie wojny z Rosją pójdziemy pomagać naszym żołnierzom

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 18:39
- Nie pojechaliśmy na Krym, żeby nikogo nie prowokować i nie rozwiązać rąk Putinowi. Na miejscu są nasi członkowie, ale to są ludzie tam urodzeni. Ciągle mamy nadzieję, że konflikt uda się rozwiązać drogą dyplomatyczną, ale jeżeli rozpocznie się prawdziwa wojna, to pomożemy naszym żołnierzom - mówił w Jedynce Artiom Skoropadzki, jeden z liderów Prawego Sektora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

20.03.2014 - USA nakładają kolejne sankcje za Krym. "Niepokoją nas działania wojsk Rosji" [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 22:21
W odpowiedzi na agresję na Ukrainie, Biały Dom wpisał na czarną listę 20 osób i jeden z rosyjskich banków. W Brukseli przywódcy państw UE uzgodnią swoją odpowiedź na rosyjskie działania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joachim Brudziński: potrzebne są surowe sankcje wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 08:19
- Mniej buńczucznego wymachiwania szablą, a więcej realistycznych działań - apelował do rządu w radiowej Jedynce Joachim Brudziński, jeden z liderów Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt UE. Europa wobec agresji Rosji na Krym

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 17:45
Europejscy przywódcy zebrani na dwudniowym szczycie w Brukseli mają zdecydować o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji. Potwierdzona została decyzja o odwołaniu szczytu Unia-Rosja, który miał się odbyć w Soczi. Polska chce, by przygotowano trzeci etap sankcji i rozmów o uniezależnieniu energetyki UE od Rosji.
rozwiń zwiń