X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

25 lat wolnych Węgier. Imre Nagy spiął rewolucje 1956 i 1989 roku

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 21:00
- Jego bohaterstwem było to, że chyba jako jedyny facet w historii Węgier, miał śmiałość powiedzieć "nie". W 1956 roku miał szansę się uratować, zostać ułaskawionym, jeśli odrzuci rewolucję. Ale on pokazał Węgrom, że można wytrzymać - opowiada Márta Mészáros, reżyserka filmu "Niepochowany" o węgierskim premierze.
Audio
  • Imre Nagy - wielki węgierski komunista i rewolucjonista (Więcej świata/Jedynka)
Obchody 25. rocznicy ponownego pogrzebu węgierskiego premiera z czasów rewolucji 1956 roku Imre Nagya. Data 16 czerwca uznawana jest na Węgrzech za symboliczny początek transformacji ustrojowej.
Obchody 25. rocznicy ponownego pogrzebu węgierskiego premiera z czasów rewolucji 1956 roku Imre Nagya. Data 16 czerwca uznawana jest na Węgrzech za symboliczny początek transformacji ustrojowej. Foto: PAP/EPA/Laszlo Beliczay

W czasie rewolucji węgierskiej w 1956 roku Imre Nagy przywrócił system wielopartyjny i ogłosił wystąpienie Węgier z Układu Warszawskiego. Po upadku powstania został w 1958 roku skazany na śmierć, stracony w nocy z 15 na 16 czerwca, a jego ciało pogrzebane na terenie więzienia.

Symboliczny pogrzeb szczątków premiera Imry Nagya 16 czerwca 1989 roku przerodził się w masowe prodemokratyczne protesty. "Tego dnia mieliśmy poczucie, że zwyciężyliśmy. To był dzień nadziei, że idziemy w kierunku demokracji. Plac był pełen ludzi, panował spokojny i szlachetny nastrój" - wspominają uczestnicy tych wydarzeń na Placu Bohaterów w Budapeszcie.

Imre Nagy - symbol oporu przeciw sowieckiej dyktaturze >>>

- Pamięć o ofiarach węgierskiej rewolucji '56 roku była motorem procesu demokratycznych przemian. Uroczyste pochowanie ofiar rewolucji było symbolicznym odrzuceniem komunistycznego kłamstwa - podkreśla dziennikarka Polskiego Radia Agata Kasprolewicz. Komunizm na Węgrzech upadł, a symbolem przemian stał się człowiek, który był współtwórcą dawnego systemu - Imre Nagy.

Jego nazwisko recytowane jest wśród nazwisk ofiar totalitaryzmu na Węgrzech i bohaterów rewolucji 1956, które usłyszeć można w niezwykłym muzeum - Domu Terroru w Budapeszcie.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Zapraszamy do wysłuchania specjalnego - węgierskiego - wydania audycji "Więcej świata" , którą z Węgier prowadziła Agata Kasprolewicz.

***

Portal Polskiego Radia niejednokrotnie podejmował tematy związane z najnowszą historią Węgier. Z okazji 55. rocznicy wybuchu powstania został uruchomiony serwis specjalny Węgry 56 , a 3 listopada 2011 odbyła się konferencja pod honorowym patronatem marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza. Uczestnikami byli  wybitni  historycy z Węgier i Polski, świadkowie węgierskiego powstania, przedstawiciele polskiego i amerykańskiego kierownictwa Radia Wolna Europa.
Dodatkową okazją do zorganizowania spotkania ekspertów było niezwykłe odnalezienie, a następnie odcyfrowanie przez RWE i portal Polskiego Radia nagrań z nadajników Wolnej Europy z krytycznych trzech tygodni węgierskiej rewolucji. Jest to unikat w skali światowej.
Portal PolskieRadio.pl pamiętał również o 100. rocznicy urodzin jednego z największych bohaterów II wojny światowej – Raula Wallenberga. Jako młody szwedzki dyplomata, latem 1944 przybył on do Budapesztu i natychmiast przystąpił do akcji ratowania zagrożonych zagładą węgierskich Żydów. Zapłacił za to najwyższą cenę.
Zobacz serwis specjalny Wallenberg.polskieradio.pl

Historyczne projekty internetowe Portalu Polskiego Radia zostały dostrzeżone w Budapeszcie. Prezydent Węgier, Pan János Áder "w dowód uznania za zasługi dla polsko-węgierskiej współpracy historycznej i naukowej” przyznał dyrektorowi - red. naczelnemu portalu PolskieRadio.pl Andrzejowi Mietkowskiemu Węgierski Złoty Krzyż Zasługi. W imieniu prezydenta, ambasador Republiki Węgierskiej Iván Gyurcsík odznaczył także Łukasza Kamińskiego, prezesa IPN oraz Jana Ołdakowskiego, dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.

Historyczne projekty Portalu Polskiego Radia dostrzeżone w Budapeszcie >>>

''

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Węgry 1956 - nowy serwis portalu Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 08:00
W 55. rocznicę powstania na Węgrzech - dramatycznej próby zdobycia wolności i uwolnienia się spod sowieckiej dominacji - zapraszamy do serwisu poświęconego temu ważnemu wydarzeniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Upadek "gulaszowego socjalizmu"

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 06:00
– Trzeba zrobić wszystko, aby na Węgrzech nigdy więcej nikt nie stał się ofiarą sfingowanego procesu politycznego. Trzeba zerwać z tą pożałowania godną praktyką – mówił w 1989 roku na pogrzebie Imre Nagy’ego węgierski minister sprawiedliwości Kalman Kulcsar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Imre Nagy - symbol oporu przeciw sowieckiej dyktaturze

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 05:50
Imre Nagy, komunistyczny premier Węgier, który stanął po stronie narodu podczas rewolucji węgierskiej 1956 roku, za swoją postawę zapłacił najwyższą cenę - został rozstrzelany w nocy z 15 na 16 czerwca 1958.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyczne projekty Portalu Polskiego Radia dostrzeżone w Budapeszcie

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 14:00
"W dowód uznania za zasługi dla polsko-węgierskiej współpracy historycznej i naukowej” ambasador Iván Gyurcsík odznaczył osoby zasłużone dla polsko-węgierskiej pamięci historycznej - m.in. prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego i dyrektora Portalu Polskiego Radia. Uroczystość odbyła się w dniu symbolicznym dla najnowszej historii Węgier.
rozwiń zwiń