Szwecja po wyborach

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 18:40
Zwycięstwo lewicowej opozycji, jeśli zdoła ona rządzić Szwecją, z pewnością będzie oznaczać dla Szwedów podwyżkę podatków i utratę części popularnych ulg.
Audio
Stefan Lofven, lider szwedzkiej partii Socjalni Demokraci
Stefan Lofven, lider szwedzkiej partii Socjalni DemokraciFoto: PAP/EPA/CLAUDIO BRESCIANI

Wybory parlamentarne w Szwecji wygrała lewicowa opozycja z 43,7 proc. głosów. Nie ma ona jednak większości, a rolę języczka u wagi będą być może pełnić antyimigracyjni Szwedzcy Demokraci, którzy podwoili swój wynik. W audycji "Więcej świata" o powyborczej sytuacji w Szwecji rozmawialiśmy z Marcinem Fronią, dyrektorem Fundacji Norden Centrum.

Natomiast o Polskiej Pomocy Rozwojowej, która dociera do odległych i egzotycznych krajów, opowiadał w relacji z Nepalu Krzysztof Renik. Przykładem jest piekarnia zbudowana przez Polaków, która pomaga lokalnej ludności w Nepalu. Od trzech lat w pobliżu granicy z Tybetem działa piekarnia, z której zyski wspierają edukację w himalajskiej wiosce Syabrubesi.

W audycji powiemy też o ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej Unia Europejska - Ukraina. W życie wejdzie ona jednak z opóźnieniem. Nie nastąpi to za kilka tygodni, jak wcześniej planowano, ale 31 grudnia przyszłego roku. Opóźnia się tym samym utworzenie strefy wolnego handlu między Wspólnotą a Ukrainą. Wniosek nasuwa się jeden - Unia uległa szantażowi Rosji. A co dalej z Gruzja i Mołdawią? Zapytaliśmy o to dr Adama Eberhardta, wicedyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich.
"Więcej świata" prowadził Dariusz Rosiak.

''ut, pg

Czytaj także

Szwecja: sukces lewicy i populistów

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 07:04
Lewicowa koalicja odzyskuje władzę w Szwecji. Według danych z 99,9 procent obwodów, w wyborach parlamentarnych sojusz socjaldemokratów, zielonych i postkomunistycznej Partii Lewicy uzyskał łącznie 43,7 procent poparcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szwecja - nowe polityczne rozdanie

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 12:12
- Szwedzi zażądali zmiany, wiec ją dostaną - mówi po wygranych wyborach nowy szwedzki premier, lider socjaldemokratów - Stefan Loefven.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szwedzi mają nowego premiera. "Wybrali pragmatycznie"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 17:46
Po 8 latach rządów, szwedzka koalicja centroprawicowa przegrywa wybory. - Szwedzi zażądali zmiany, wiec ją dostaną - mówi po wygranych wyborach nowy szwedzki premier, lider socjaldemokratów - Stefan Loefven.
rozwiń zwiń