Nowa teoria początków świata?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 21:00
Na komecie o nazwie 67 P wykryto cząsteczi organiczne. Stąd do łask może wrócić teoria, zgodnie z którą to właśnie komety dostarczyły na Ziemię pierwsze składniki niezbędne do życia.
Audio
  • Nowa teoria początków świata? (Więcej świata/Jedynka)
Nowa teoria początków świata?
Foto: Glow Images/East News

Jedna z teorii początków świata mówi o tym, że życie na Ziemi zrodziło się dzięki kometom i meteorytom. Być może to one dawno temu dostarczyły na ziemię prymitywne formy życia lub cząsteczki organiczne, które są do życia niezbędne.

Teoria panspermii zakłada, że dawno temu Ziemię bombardowały liczne komety i meteoryty, i to one przywiozły na naszą planetę jakieś zaczątki życia. Hipoteza ta była popularna w latach 90. Teraz może odżyć, bo lądownik Philae, po lądowaniu na komecie 67 P, odkrył właśnie cząsteczki organiczne.

Już wcześniej na meteorytach, które spadły na Ziemię, odkrywano takie cząsteczki, ale nie były one na tyle złożone, by uznano je za bezpośrednią przyczynę powstania życia na naszej planecie. Zdaniem części naukowców, życie powstało w ziemskich oceanach.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadził: Dariusz Rosiak

Goście: Dean Regas (ekspert od komet z Obserwatorium w Cincinnati)

Data emisji: 28.11.2014

Godzina emisji: 18.15

Czytaj także

Komety na drodze naturalnej ewolucji

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 11:00
W połowie marca ukazał się siódmy regularny album zespołu Komety "Paso Fino". - Kiedyś skojarzenie Komety i muzyczne lata 70. to byłby jakiś absurd, a tutaj podjęliśmy i to wyzwanie - zdradza w Czwórce frontman grupy - Lesław.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co spadło na Nikaraguę? NASA: fakty są sprzeczne

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 13:22
NASA ma wątpliwości, czy eksplozja i krater w Nikaragui powstały w wyniku uderzenia meteorytu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z prywatnymi lotami w kosmos?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 15:02
Wygląda na to, że pierwsi klienci jednak nie wystartują wiosną przyszłego roku. Wyrwanie się z ziemskiej studni grawitacyjnej nie jest zadaniem łatwym. Pokazała to katastrofa statku Virgin Galactic.
rozwiń zwiń