Separatystyczne ruchy w Odessie?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 19:30
Odessa - miasto rozpięte między wschodem i zachodem Ukrainy. Jakie nastroje panuja obecnie w tym strategicznie położonym porcie, leżacym na drodze z kontrolowanego przez Rosję Krymu do również zależnego od Mokswy Naddniestrza?
Audio
  • Separatystyczne ruchy w Odessie? (Więcej świata/Jedynka)

Odessa to miasto kosmopolityczne, tu od stuleci krzyżowały się wpływy różnych narodów. W związku z tym, tutaj klasycznego separatyzmu porosyjskiego nie będzie, bo ludzie też są otwarci na świat i na Europę

- Myślę, że u nas w Odessie nie ma problemu separatyzmu, mamy natomiast problemy innej sfery. To problemy ze skorumpowanymi urzędnikami, oczyszczeniem kręgów władzy, lustracją. W sumie kłopoty ze zbudowaniem normalnej, europejskiej państwowości. Aktywność separatystów mieszkańcy Odessy natychmiast wygaszą - nasi mieszkańcy to Europejczycy - twierdzi Wasyl Ustymenko, jeden z przywódców odesskiej Samoobrony Majdanu

Natomiast wolontariuszka Diana Popkowa dodaje - To jest obrona terytorialna na wypadek, gdyby coś się miało dziać, nasi chłopcy będą bronili Odessy. Teraz trenują, szkolą się, a czasami pojawiają się na ulicach, gdy zaistnieje potrzeba, ale w strefę operacji antyterrorystycznych - nie jadą.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadził: Paweł Lekki

Autor: Krzysztof Renik

Data emisji: 19.12.2014

Godzina emisji: 18.15

Czytaj także

Rosyjscy opozycjoniści akceptują aneksję Krymu

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 10:09
„I ty Brutusie przeciwko mnie” - pod takim tytułem, odnoszącym się do spisku przeciwko Juliuszowi Cezarowi, „Moskiewski Komsomolec” informuje, że Aleksiej Nawalny i Michaił Chodorkowski akceptują aneksję Krymu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja tworzy na Krymie specjalną strefę ekonomiczną

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 13:16
Rząd Rosji zaakceptował stworzenie specjalnej strefy ekonomicznej na Krymie - oświadczył premier Dmitrij Miedwiediew. Półwysep formalnie należy do Ukrainy, społeczność międzynarodowa nie uznaje jego aneksji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja ostro o nowych sankcjach. "To dyskryminacja"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 18:42
Ogłoszone przez Unię Europejską sankcje wobec Krymu są absolutnie nie do przyjęcia - oświadczyło rosyjskie MSZ.
rozwiń zwiń