X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ambasador Izraela: ponosimy klęskę jako ludzie. Antysemityzm i rasizm istnieją w Europie

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 22:10
- Niestety, antysemityzm i rasizm w Europie nie jest wspomnieniem. To jest twarda rzeczywistość, która podkreśla wagę takich uroczystości, jak Dzień Pamięci o Holokauście. Pomimo tych wszystkich obietnic, które sobie złożyliśmy jako ludzie - ponosimy tutaj klęskę - mówi w radiowej Jedynce ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.
Audio
  • Więcej świata/ Jedynka *rozmowa o antysemityzmie z Anną Azari, ambasador Izraela w Polsce. * rozmowa Macieja Jastrzębskiego z dyrektorem Muzeum Żydowskiego w Moskwie * o genezie współczesnego antysemityzmu i miejscu Żydów poza Izraelem rozmowa z Konstantym Gebertem z „Gazety Wyborczej".
Żyd pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie. Po ostatnich zamachach terrorystycznych we Francji i Belgii z Izraela pojawiły się wezwania, by europejscy Żydzi emigrowali do tego państwa
Żyd pod "Ścianą Płaczu" w Jerozolimie. Po ostatnich zamachach terrorystycznych we Francji i Belgii z Izraela pojawiły się wezwania, by europejscy Żydzi emigrowali do tego państwaFoto: Brian Jeffery Beggerly/Qikipedia/Creative Commons 2.0

- To niekończąca się walka, która szybko się nie skończy. Pamiętajmy, że nie tak dawno temu wydarzyła się rzeź w Rwandzie, której też ludzkość nie powstrzymała. A jeżeli spojrzymy na Europę, to widzimy tam rasizm, z którego nigdy nic dobrego nie wynika - podkreśla ambasador Izraela w Polsce Anna Azari w audycji "Więcej świata".

- Trzeba pamiętać, że jest to problem, który wymaga nieustannej czujności, bo bardzo łatwo poddać się rasizmowi. Wydaje się, że wszystkim łatwiej jest żyć wyłącznie wśród ludzi im podobnych, dlatego musimy uważać, żeby nie podążyć ścieżką, której nikt z nas by sobie nie życzył - dodaje przedstawicielka izraelskiej dyplomacji.

Po ostatnich zamachach terrorystycznych w Paryzu, w tym ataku na sklep z koszerną żywnością, z Izraela pojawiły się wezwania, by Żydzi francuscy i pozostali europejscy emigrowali do Izraela, gdyż Stary Kontynent ponownie przestał być dla nich bezpieczny.

- Tego pytania nie należy zadawać Żydom, tylko Europejczykom. Czy Europejczycy chcą znowu być świadkami procesu emigracji Żydów? Po ostatnich wydarzeniach usłyszeliśmy jednoznaczną odpowiedź „nie”, ze strony europejskich przywódców, w szczególności ze strony przywódców francuskich - mówi Azari.

Ambasador Izraela w RP mówiła problemach rasizmu i antysemityzmu z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W Polsce główne uroczystości odbyły się na terenie zespołu dawnych niemieckich, nazistowskich obozów: koncentracyjnego i zagłady: Auschwitz-Birkenau.

czytaj więcej o niemieckim obozie zagłady Auschwitz>>>

- Pamięć o Holokauście jest czymś bardzo podstawowym w Izraelu, ponieważ Holokaust leżał u podstaw powstania Państwa Izrael. Używamy własnego (judaistycznego) kalendarza, z tego powodu Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu nie jest obchodzony 27 stycznia. Mimo tego Izrael popierał ustanowienie Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, a wśród pomysłodawców znajdował się ówczesny minister spraw zagranicznych Silvan Szalom, który reprezentuje Izrael podczas dzisiejszych uroczystości w Oświęcimiu - wyjaśnia Azari.

II WOJNA ŚWIATOWA - zobacz serwis specjalny >>>

- Oznacza to, że uczestniczymy w corocznych uroczystościach 27 stycznia i muszę powiedzieć, że także coraz więcej Izraelczyków czci ten dzień, oprócz izraelskiego Dnia Pamięci, który zazwyczaj wypada w maju. Wynika to także z tego, że Auschwitz jest tak niezwykle istotnym symbolem - podsumowuje ambasador Izraela.

70. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau - zobacz serwis specjalny >>>

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadził: Jarosław Kociszewski

Gość: Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce

Data emisji: 27.01.2015r.

Godzina emisji: 18.15

JU


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wzrost antysemityzmu w UE

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 11:20
W "Komentarzu europejskim": coraz więcej przypadków antysemityzmu w Unii Europejskiej. Czy zjawisko ma związek z migracją z krajów arabskich - o tym Dariusz Rosiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obchody w Auschwitz. "Tej zbrodni nie można zapomnieć"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 15:55
100 byłych więźniów niemieckich obozów wspólnie z prezydentem Bronisławem Komorowskim złożyli wieniec z biało-czerwonych goździków pod Ścianą Straceń w byłym Auschwitz I. Był to pierwszy akcent obchodów 70. rocznicy wyzwolenia obozu, która przypada 27 stycznia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Europie grozi odrodzenie antysemityzmu?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 14:00
Coraz częściej na forum publicznym w Europie pojawiają się antysemici, którzy odwołując się do idei rasistowskich mają szanse, nie tylko wejść do parlamentu, ale i dojść do władzy - twierdzi Dariusz Rosiak, w audycji "Komentarz europejski"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kard. Dziwisz: Auschwitz to symbol zła, brutalnej przemocy i pogardy wobec ludzi

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 15:39
Stanisław Dziwisz, krakowski metropolita w czasie mszy św. dla byłych więźniów Auschwitz - Birkenau podkreślał, że obóz stał się symbolem zagłady Żydów, Polaków i wszystkich innych uznanych za wrogów III Rzeszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Putin: kolaboranci pomagali Hitlerowi unicestwiać Żydów

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 17:25
- Banderowcy, naziści z Łotwy i Estonii oraz inni kolaboranci pomagali Hitlerowi unicestwiać Żydów - oświadczył prezydent Władimir Putin w trakcie uroczystych obchodów 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IPN opublikuje w tym roku listę ponad 5 tys. nazwisk zbrodniarzy z SS

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 16:34
Pion śledczy IPN umieścił na tej liście 9519 nazwisk. Ich ujawnienie ma m.in. cel edukacyjny, żeby "nie było mowy o polskich obozach śmierci" - mówi w radiowej Jedynce prokurator Waldemar Szwiec z Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

70. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Prezydent Obama: obiecujemy, że nigdy więcej nic podobnego się nie powtórzy

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 16:57
Nigdy nie zapomnimy o ofiarach Holokaustu - zapewnił prezydent USA Barack Obama w oświadczeniu wydanym w związku z Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu i 70. rocznicą wyzwolenia Auschwitz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Płomień pamięci". Premier zapaliła świecę na znak solidarności z ofiarami Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 15:39
Ewa Kopacz zapaliła we wtorek o godz. 18 w oknie swojej kancelarii święcę na znak solidarności z ofiarami Zagłady.
rozwiń zwiń