Zalewski: powinniśmy pomóc Ukrainie się bronić

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 21:31
- Odmawianie przez kanclerz Merkel dostaw broni Ukrainie jest niezrozumiałe. Jeśli traktujemy Ukrainę i jej europejskie dążenia serio, to powinniśmy jej pomóc się bronić - mówi w radiowej Jedynce Paweł Zalewski, współprzewodniczący Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa.
Audio
  • "Więcej świata": Edward Lucas : Rosjanie korumpują Zachód, musimy z tym walczyć * o nasileniu walk na wschodzie Ukrainy - Paweł Zalewski, współprzewodniczący Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa * o matce siedmiorga dzieci oskarżonej o zdradę Rosji - Maciej Jastrzębski z Moskwy
Paweł Zalewski
Paweł ZalewskiFoto: Polskie Radio/Wojciech Kusiński

- Trzeba wzmocnić armię ukraińską, dozbroić ją i przeszkolić - dodaje Paweł Zalewski w audycji "Więcej świata".

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Tym bardziej, że - jak mówi gość audycji - "jesteśmy na strategicznym kursie kolizyjnym z Rosją".

Tymczasem, jego zdaniem, na razie Zachód tylko udaje, że rozwiązuje problemy związane z konfliktem ukraińsko-rosyjskim. Szkopuł w tym, że wśród państw zachodnich nie ma zgody co do tego, jaki jest wspólny cel.

- Wiadomo było, że sankcje nie powstrzymają Putina, one były po to, żeby podnieść cenę gospodarczą jego awanturniczej polityki - mówi Zalewski.

Jego zdaniem, prezydent Rosji legitymizował swoją władzę dzięki wzrostowi gospodarczemu. Jednak, gdy gospodarka wyhamowała, m.in. wskutek spadku cen surowców, Putin "przerzucił się na nacjonalizm", czego efektem była aneksja Krymu i konflikt zbrojny w Donbasie.

Zalewski podkreśla jednak, że dalekosiężnym celem Putina nie jest Ukraina, lecz "wprowadzenie standardów rosyjskich na Zachodzie". Jak? Moskwa - zdaniem eksperta - próbuje korumpować polityków i przedsiębiorców zachodnich po to, by "zamiast głosów wyborców rządziły u nas rosyjskie pieniądze".

Według Pawła Zalewskiego, również w przypadku Ukrainy głównym problemem nie są walki w Donbasie ani utrata Krymu, lecz niezdolność do reform, które wykorzeniłyby postsowiecką korupcję i budowały wydolne państwo.

***

Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Grzegorz Ślubowski
Gość: Edward Lucas, wiceprezes waszyngtońskiego Centrum Analiz Polityki Europejskiej i publicysta "The Economist"
Data emisji: 02.02.2015
Godzina emisji: 18.20

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Były prezydent Ukrainy o kulisach zerwanych rozmów w Mińsku. "Separatyści szantażowali"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 18:40
Separatyści oświadczyli, że rozpoczną ofensywę na całej linii frontu jeżeli prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nie ogłosi jednostronnego zawieszenia broni - ujawnił Leonid Kuczma. Były prezydent uczestniczył w sobotnich rozmowach pokojowych w Mińsku, które zakończyły się niepowodzeniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: separatyści zmieniają taktykę. Chcą rewizji porozumień z Mińska

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 21:30
OBWE zarzuca przedstawicielom separatystów, że w czasie sobotnich rozmów w Mińsku domagali się rewizji dokumentów stanowiących podstawę uregulowania konfliktu. Szefowie Francji, Niemiec i Ukrainy apelują o natychmiastowe zawieszenie broni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barack Obama wyklucza wojskową konfrontację USA z Rosją w obronie Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 21:56
- Nie ma sposobu, by ukraiński konflikt zakończył się dobrze dla Rosji; aneksja Krymu to koszty, a nie korzyść dla Rosji - powiedział w wywiadzie dla CNN prezydent USA Barack Obama. Ponownie wykluczył wojskową konfrontację USA z Rosją dla wsparcia Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fiasko rozmów, zacięte walki na froncie wschodnim. "Zabito 180 separatystów"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 13:59
Walki na wschodzie Ukrainy przybrały na sile. Tylko pod Debalcewem siły prorosyjskie wystawiły 35 czołgów i 90 wozów bojowych, 60 dział. Według Leonida Kuczmy, na spotkaniu w Mińsku separatyści grozili otwartą wojną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: potrzebujemy zaawansowanej broni. "Chodzi o wojnę radioelektroniczną"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 15:11
Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin uważa, że USA i UE mają coraz więcej zrozumienia dla zgłaszanych przez Ukrainę próśb o zaawansowany technologicznie sprzęt wojskowy i o szkolenia. Nie chodzi jedynie o broń do walki z separatystami - zastrzega minister.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kanclerz Merkel deklaruje: Niemcy nie wesprą Ukrainy zbrojnie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 15:01
Szefowa niemieckiego rządu powiedziała, że konflikt na Ukrainie nie może zostać rozwiązany za pomocą środków militarnych. Zadeklarowała, że Niemcy będą nakłaniać obydwie strony, by powróciły do ustaleń planu pokojowego w Mińsku. Nie ma natomiast mowy o pomocy zbrojnej dla Kijowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Rosji wzywa do przerwania walk na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 21:41
- Prezydent jest poważnie zaniepokojony trwającymi działaniami bojowymi i rozlewem krwi. Wzywa wszystkie strony konfliktu do przerwania walk i wszelkich form przemocy - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
rozwiń zwiń